Niespokojny sen dziecka

Większość dwulatków powinno przesypiać już całe noce. Niestety są dzieci, które w tym wieku jeszcze wiercą się i nie śpią. Rodzice wtedy zastanawiają się dlaczego dwulatek budzi się w nocy i szukają sposobu aby to zmienić.

Zwierzenia rodziców – dziecko nie śpi w nocy.

„Mój syn ma już trzy lata a ja dalej usypiam go na rękach. Waży prawie 15 kilogramów i domaga się noszenia oraz przytulania przed snem. Jak odmówię to wpada w histerię i głośno krzyczy. Szczerze mówiąc ręce mi opadają i nie mam już siły. Bardzo boli mnie kręgosłup. Nie śpi w swoim łóżeczku bo jak się wybudzi w nocy a mnie nie ma obok to głośno płacze.” – Agata

„Synek w nocy często się wiercił. Zastanawiałam się wtedy, dlaczego dwulatek budzi się w nocy? Przecież był już taki duży i powinien normalnie spać. Byłam na skraju załamania nerwowego. Brak snu wpływał znacząco na mój stan psychiczny. Dodatkowo w nocy wydawał dziwne dźwięki, tak jakby go coś bolało. Bardzo się martwiłam, że jest chory ale na szczęście wszystkie badania wyszły prawidłowe. Sytuacja ta trwała do trzeciego roku życia. Do tej pory nie wiem co było przyczyną ciągłych pobudek.” – Kasia

Zobacz też:Depresja w ciąży

„Po urodzeniu córeczki nie mogłam się nadziwić jakie to jest spokojne i grzeczne dziecko. Samo zasypiało, dużo spało i budziło się w nocy tylko dwa razy na karmienie. Po trzech miesiącach przesypiała już całe noce. Gdy skończyła pół roku zachciało mi się utulać ją do snu w ramionach. I od tamtej pory noce zamieniły się w koszmar. Córka ciągle się budziła, nawet co 20 minut i strasznie płakała. Musiałam co chwilkę do niej wstawać, brać na ręce i uspokajać. Byłam już tak zmęczona, że kładłam ją do swojego łóżka. Czuła moją obecność i spała spokojnie przynajmniej przez kilka godzin.” – Milena

Dlaczego dwulatek budzi się w nocy?

Dlaczego dwulatek nie śpi? Jedną z przyczyn częstego budzenia się w nocy może być wyrzynanie się ostatnich zębów. Dziecku towarzyszy ból i swędzenie dziąseł. Odczuwa dyskomfort w jamie ustnej. Jest wtedy marudne i niespokojne. Nie pozostaje to obojętne na jakość snu małego szkraba. Ten stan powinien minąć do momentu pojawienia się wszystkich zębów czyli do około trzeciego roku życia.

Zobacz też: Czego nie mówić dziecku?

Jeżeli maluszek ma już wszystkie zęby a mimo to dalej wybudza się w nocy to przyczyną mogą być koszmary senne. Dzieci poznają świat, do ich umysłu dociera wiele nowych i nieznanych informacji. Skutkować to może pojawieniem się różnych snów – tych pozytywnych ale także tych, które wzbudzają lęk i przerażenie. Wtedy dziecko budzi się z krzykiem. Boi się pozostać samo w pokoju i przywołuje rodziców. Taka sytuacja może powtarzać się kilka razy w ciągu nocy. Lęki spowodowane koszmarami sennymi mogą trwać przez krótki okres czasu (kilka miesięcy), lub bardzo długo (kilka lat). To kiedy nauczy się radzić z emocjami zależy od osobowości dziecka.

Dziecko nie śpi w nocy! A czy twoje dziecko zasypia samo?

Inną bardzo istotną przyczyną wybudzania się dwulatka w nocy jest sposób usypiania. Dzieci, które od początku są nauczone zasypiać same w łóżeczku, w momencie wybudzenia się w nocy znów są skłonne same zasnąć. Dzieci, które kładą się spać wtulone w ramiona rodziców, w nocy doznają szoku, gdy po przebudzeniu zorientują się, że leżą samotne w ciemnym pokoju. Wtedy się denerwują i zaczynają głośno płakać w celu przywołania mamy lub taty.

Zobacz też: Kiedy niemowlę przesypia całą noc?

Usypianie na rękach małego niemowlaczka, które waży 3 kilogramy jest bardzo przyjemne ale należy wziąć pod uwagę fakt, że wpływa to na jakość jego snu oraz zobowiązuje do wykorzystywania tej metody jak dziecko będzie miło dwa lata i będzie ważyło 10 kilogramów. Przyzwyczajone do obecności rodzica będzie domagało się wtulenia w jego ramiona. Dlatego tak bardzo ważne jest by dziecko było uczone samotnego zasypiania od pierwszych dni. Jesteś mamą i normalne, że lubisz przytulać swojego szkraba ale możesz to robić po przebudzeniu. Ciężko ci odstawić maluszka do samotnego snu w łóżeczku? Musisz wziąć po uwagę to, że jak dziecko zaśnie w twoich ramionach to w niedługim czasie wybudzi się z przeraźliwym krzykiem.

Na niektóre sytuacje w naszym życiu nie mamy wpływu i musimy po prostu cierpliwie czekać. Jeżeli zastanawiasz się dlaczego dwulatek budzi się w nocy to wiedz, że ten stan w końcu minie. Bo dzieci dorastają a ty wtedy będziesz mogła cieszyć się spokojnym i niczym niezakłóconym snem.

Oceń