Depresja w ciąży to dość powszechne zjawisko. Ciąża wywołuje w kobiecym organizmie szereg zmian hormonalnych, które mają wpływ nie tylko na samopoczucie fizyczne, ale także na psychikę. Każda kobieta jest inna i jej organizm może zupełnie inaczej reagować na ciążę. Szczególnie bardzo ciężkie w diagnozowaniu są problemy psychiczne. Wśród najczęściej występujących w trakcie ciąży schorzeń na tym tle znajduje się depresja. Można wyróżnić wiele przyczyn pojawiania się u kobiet depresji w ciąży.

Depresja w ciąży – przyczyny

Depresja w ciąży jest coraz częstszym zjawiskiem. Obecnie, szacuje się, że depresja ciążowa dotyka już nawet ok. 10% przyszłych mam. Najczęściej wynika ona z sytuacji życiowej. W grupie zwiększonego ryzyka, jeśli chodzi o depresję w ciąży, znajdują się osoby wykształcone, posiadające wysokie stanowiska w pracy, dla których ciąża wiąże się z diametralną zmianą w życiu. Pojawiają się wówczas obawy o finanse i przyszłość zawodową.

Zobacz też: Najlepsza pozycja do spania w ciąży

Z drugiej strony depresja w ciąży często występuje także u kobiet, które posiadają nieuporządkowane sprawy osobiste, związane m.in. z relacjami z przyszłym ojcem dziecka i jego rodziną, problemami mieszkaniowymi czy zadłużeniem i brakiem perspektyw na poprawienie swojej sytuacji. Na zwiększenie szansy wystąpienia depresji w trakcie ciąży wpływają także cechy charakteru przyszłej mamy, jak np. lękliwość i słaba samoocena, pesymizm czy trudności w nawiązywaniu relacji społecznych. Niebagatelny wpływ na samopoczucie przyszłej mamy mają oprócz tego przykre doświadczenia w przeszłości, a w szczególności przebyte wcześniej poronienia i choroby psychiczne.

Objawy depresji w ciąży

Wykrycie depresji u kobiety w ciąży nie jest wcale takie łatwe. Wymaga obserwacji jej zachowań przez kilka tygodni, na podstawie których można wysnuć określone wnioski. U prawie 3/4 kobiet przeżywających depresję, jej podstawowymi objawami są zmęczenie i zniechęcenie do jakiejkolwiek aktywności (także tej domowej), połączone z uczuciem ciągłego smutku, brak energii, apatyczność, ospałość, rozchwianie emocjonalne, niska samoocena, płaczliwość, poczucie winy i beznadziejności, brak zainteresowania życiem, brak higieny i dbałości o wygląd.

Zobacz też: Kwas foliowy przed ciążą oraz w ciąży – jaka dawka?

Innymi objawami depresji w ciąży są zaburzenia w łaknieniu związane z drastycznym wzrostem lub obniżeniem się apetytu, a także kłopoty z koncentrowaniem się i pamięcią, problemy ze snem, napięcie emocjonalne, lęki. W skrajnych przypadkach depresji w ciąży, mogą pojawić się nawet myśli samobójcze. Wówczas konieczna jest szybka interwencja lekarza. Objawy depresji w ciąży łatwo można pomylić z pojawiającą się w trakcie ciąży ambiwalencją uczuciową. Wówczas okresy zniechęcenia do aktywności, smutku i depresji przeplatają się na przemian z okresami radości i podekscytowania.

Jak sobie radzić z depresją w trakcie ciąży?

Jeśli pojawi się depresja w  ciąży, warto jest zachęcić kobietę by udała się do ginekologa, który na podstawie szczegółowego badania podejmie decyzję czy konieczna jest konsultacja z lekarzem psychiatrą. Istnieją dwie metody leczenia depresji. W pierwszej z nich stosuje się specjalne leki przeciwdepresyjne oraz uspokajające. Niestety, pomimo tego, że są to leki nowej generacji, nie pozostają one obojętne w stosunku do płodu, dlatego przy ocenie stanu kobiety w ciąży bardzo ważne jest rozpatrzenie wszelkich za i przeciw.

Zobacz też: Jak zmienia się ciało po ciąży?

Drugą, choć wymagającą współpracy rodziny i bliskich ciężarnej kobiety metodą leczenia depresji, jest psychoterapia. Jest to nieinwazyjna metoda, aczkolwiek w trakcie takiego leczenia trzeba otoczyć kobietę w ciąży odpowiednią opieką. Musi ona odczuwać wsparcie, by ustabilizował się jej nastrój, a depresja w ciąży nie przekształciła się po urodzeniu dziecka w depresję poporodową.

Gorąca kąpiel w ciąży – czym grozi?

Palenie papierosów w ciąży – zagrożenia

Czy podnoszenie rąk w ciąży szkodzi dziecku?

Oceń