Każde dziecko rozwija się w swoim własnym, indywidualnym tempie. Rodzice chcąc wspomóc swoją pociechę w jej rozwoju decydują się na zakup dostępnych na rynku zabawek. Jednak czy warto kupować dzieciom zabawki? Czy nie są one jedynie przyjemnym, nic nie wnoszącym umilaczem czasu najmłodszych? Jaki wpływ mają na rozwój malucha?

Zabawki nieodłącznie kojarzą się z dzieciństwem. Już od niepamiętnych czasów towarzyszą dzieciom i wnoszą do ich życia wiele radości. Dorośli z rozrzewnieniem wspominają swoje dziecięce lata, w których obecny był ukochany miś, lalka, klocki czy samochodzik. Bez zabawek świat dziecka byłby nudny.

zabawki dla dzieci

Zabawki dla najmłodszych warto kupować z głową. Lepiej kierować się zasadą “im mniej, tym lepiej”. Zbyt duża liczba zabawek to nie tylko niepotrzebny chaos w pokoju malucha ale także rozpraszacze, które nie pozwalają skupić się na jednej konkretnej czynności lub rzeczy. Ich nadmiar negatywnie wpływa na kreatywność dziecka. Warto wybierać takie zabawki, które zachęcą pociechę do podejmowania nowych aktywności, pobudzą jego wyobraźnię oraz wpłyną na sprawność manualną.

zabawki edukacyjne

Jakie zabawki kupować dzieciom?

Rodzice kupując zabawki swoim dzieciom często zastanawiają się czy te edukacyjne są lepsze od tych tradycyjnych. Zabawki edukacyjne posiadają wiele funkcji, które rozbudzają ciekawość dziecka i zachęcają je do ich poznawania. Wpływają na koordynację wzrokowo-ruchową i pobudzają wyobraźnię. Zabawka edukacyjna ułatwia dzieciom poznawanie liter, cyfr, kolorów czy kształtów. Z pewnością ma ona pozytywny wpływ na rozwój najmłodszych.

Zobacz też: Jak wrócimy do domu to dostaniesz takie lanie…

Natomiast zabawki tradycyjne, w skład których wchodzą najczęściej drewniane klocki, lalki, domki dla lalek, maskotki lub kubeczki pozwalają na kreatywną zabawę, do której można zaprosić rodziców lub rówieśników. Zabawa w towarzystwie zabawki tradycyjnej może za każdym razem wyglądać inaczej. To jak będzie ona przebiegać zależy tylko i wyłącznie od wyobraźni najmłodszych. Dobra zabawka to taka, która się nie nudzi i maluch chętnie po nią sięga. Z doświadczenia wiem, że moje dzieci lubią różnorodność. I zabawki edukacyjne i te tradycyjne sprawiają im radość. Zdarza się, że nawet ich nie potrzebują i szukają sobie nowych ciekawszych zajęć. Sięgają wtedy do szafek w kuchni, wyciągają garnki, łyżki, tacki, miski i bawią się swoją wyobraźnią.

Kupujmy zabawki z umiarem…

Musimy pamiętać aby nie przesadzać z ilością zabawek, przytłoczone dziecko nie będzie wiedziało za co ma się zabrać. Także kupowanie zabawek za każdym razem kiedy jesteśmy z dzieckiem w sklepie nie służy jego rozwojowi, maluch pobawi się 5 minut i znów będzie myślał o zakupie nowego umilacza czasu. W późniejszym okresie tak się przyzwyczai do prezentów, że za każdym razem będzie żądał coś nowego. Tak było z moją córką – tatuś kupował zabawki codziennie kiedy wracał z pracy. Córka tak się przyzwyczaiła, że zawsze pytała go co jej dzisiaj kupił. Gdy mąż zorientował się, że źle postępuje, przestał obdarowywać córusię i zaczął tłumaczył jej, że nic dziś dla niej nie ma – wtedy wpadała w szał, krzyczała, tupała nogami, czasami nas biła.

Zobacz też: Nigdy nie mów tego przy swoim dziecku

Czy warto kupować dzieciom zabawki?

Zabawki dobrane do wieku dziecka pozwalają na rozwijanie jego mocnych stron i odkrywają drzemiący w nim potencjał. Pozytywnie wpływają na rozwój i pobudzają wyobraźnię. Jednak warto czasem zostawić malucha bez zabawek aby mógł stymulować swój twórczy umysł oraz miał możliwość wykazać się swoją pomysłowością i stworzyć coś nowego. Musimy także pamiętać, że żadna zabawka czy to tańsza czy droższa nie może stwarzać zagrożenia dla dziecka. Podczas zabawy warto mieć malucha na oku, bo to najlepszy sposób aby zaoszczędzić sobie i dziecku przykrych niespodzianek. Najważniejsze jest bezpieczeństwo najmłodszych, a później dobra zabawa.

Oceń