Czy podnoszenie rąk w ciąży ma wpływ na rozwój płodu? Określone zachowania podczas ciąży mogą być groźne dla przyszłej mamy i jej nienarodzonego jeszcze dziecka. W tym okresie kobieta szczególną uwagę powinna zwrócić na swoje ciało. Ulega ono poważnym przemianom, które powodują, że należy zrezygnować ze zwykle wykonywanych czynności. Wśród takich zachowań często wymieniane jest podnoszenie przez kobietę w ciąży rąk do góry. Czy rzeczywiście jest ono aż tak ryzykowne? W pewnym sensie tak, choć na ten temat narosło także wiele mitów.

Mity na temat podnoszenia rąk w ciąży

Jednym z najbardziej znanych mitów na temat podnoszenia rąk do góry podczas ciąży, jest ten, że podczas takich zachowań może dochodzić do okręcania się pępowiny wokół szyi dziecka. Wśród znanych mitów na ten temat można także znaleźć taki, który mówi, że związany z podnoszeniem rąk podczas ciąży wysiłek prowadzi do wad serca u dziecka. Są to jednak tylko powtarzane z pokolenia na pokolenie historie, które nie posiadają żadnego naukowego poparcia, dlatego nie należy się martwić, że w związku z podnoszeniem rąk dojdzie do opisywanych w nich sytuacji.

Zobacz też: Gorąca kąpiel w ciąży – czym grozi?

Podnoszenie rąk w ciąży – fakty

Dlaczego podnoszenie rąk w ciąży szkodzi? Istnieje szereg rzeczywistych przesłanek, które powodują, że takie zachowania są niepożądane, szczególnie w przypadku zaawansowanego stadium ciąży. Po pierwsze, ciągłe podnoszenie rąk do góry może być szkodliwe dla przyszłej mamy, chociażby ze względu na fakt, że grozi ono rozciągnięciem mięśni brzucha, co w przypadku zaawansowanej ciąży zwiększa ryzyko ich uszkodzenia, ponieważ w ostatnich miesiącach ciąży ulegają one bardzo dużemu rozciągnięciu, by mogły objąć w pełni macicę. Po drugie, w trakcie zaawansowanej ciąży dochodzi u kobiet do przesunięcia się środka ciężkości w związku z powiększaniem się piersi i brzucha. Podnoszenie rąk w ciąży, szczególnie w związku ze wspinaniem się (chociażby na krzesło w celu sięgnięcia do szafki, czy na parapet w celu zawieszenia firanek), może skutkować zaburzeniami równowagi. Oprócz tego grozi to również problemami z ukrwieniem skutkującymi omdleniem.

Zaburzenia równowagi oraz omdlenia i związane z nimi upadki, oprócz tego, że grożą ryzykiem urazów u przyszłej mamy, mogą także spowodować, że dojdzie do odpłynięcia wód płodowych, krwotoku czy nawet odklejenia się łożyska. Dlatego ze względu na zdrowie i życie dziecka, warto ograniczyć podnoszenie rąk w ciąży oraz wykonywanie niektórych obowiązków domowych.

Zobacz też: Strach przed ciążą – sprawdź czy dotyczy też Ciebie

Unikanie niepożądanych czynności to podstawa

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia negatywnych skutków podnoszenia rąk, warto jest w trakcie ciąży z określonych czynności zrezygnować, w miarę możliwości powierzając je innym osobom. Zaangażowanie domowników do pomocy to podstawa. Warto jest im wytłumaczyć dlaczego taka pomoc jest potrzebna. Należy poprosić ich o pomoc w sięganiu różnych rzeczy z wysoko ulokowanych szafek, oraz wykonywaniu szeregu czynności porządkowych w postaci mycia okien, wieszania firan i zasłonek. Powinno się unikać samodzielnego wchodzenia na meble i drabinę, ponieważ skutki upadku z nich mogą być dramatyczne. Należy także odpuścić ćwiczenia, podczas których wyciąga się ręce do góry.

Jaka jest najlepsza pozycja do spania dla kobiet w ciąży?

Tokofobia – paniczny lęk przed porodem

Jak zmienia się ciało kobiety po ciąży?

Jak masaż bańką chińską działa na skórę?

Oceń