Czy dawać dziecku smoczek? O smoczkach dla dzieci powstało wiele mitów. Wciąż trwa dyskusja, czy warto je kupować naszym dzieciom, czy też nie. Znajdziemy zarówno zwolenników jak i przeciwników. Spróbujmy przeanalizować wady i zalety i odpowiedzieć na pytanie czy dawać dziecku smoczek? Czy też jest on zbędny?

Czy dawać dziecku smoczek? Naturalny odruch ssania

Idea produkcji smoczka dla dzieci powstała jako konieczność zaspokojenia naturalnej potrzeby u dzieci, jaką jest odruch ssania. Naukowcy dowiedli, że czynność ta jest wykorzystywana nie tylko jako podstawowe źródło przyjmowania pożywienia, ale przynosi niemowlakowi ukojenie, stwarza poczucie bezpieczeństwa poprzez skojarzenie z najbardziej miłą dla niemowlaka chwilą, jaką jest ssanie piersi, stwarzające bliski kontakt z mamą.

Zobacz też: Tokofobia – paniczny lęk przed porodem

Dlatego właśnie, smoczki bywają przydatne. Karmienie piersią nie zawsze zaspokoi dziecięcą potrzebę ssania. Niemowlę nawet po solidnym najedzeniu, może odczuwać niedosyt w zaspokojeniu odruchu ssania. Dodatkowo, zastąpienie smoczka piersią, wymaga od matki poświęcenia wielu godzin, co w praktyce znacznie zaburza rytm dzienny, pozbawiając możliwości zajęcia się domem, czy też zabiera czas, który po prostu jest potrzebny do codziennego odpoczynku. Pamiętajmy, że wychowywanie dzieci to zajęcie, które wymaga wiele poświęcenia i matka potrzebuje odpowiedniego relaksu na zregenerowanie sił. Warto również zaznaczyć, że karmienie piersią jest sprawą indywidualną. Są matki, które bez większego trudu potrafią być przy dziecku przez całą dobę zapewniając możliwość zaspokojenia potrzeby ssania, dla innych jednak jest to zbyt wymagające i nie są w stanie temu sprostać.

Zobacz też: Kiedy niemowlę zaczyna się uśmiechać?

Karmienie piersią

Mleko zawarte w piersiach matki ma idealny skład i jest niezwykle zdrowe dla niemowlaka. Zawiera wszystkie składniki potrzebne do normalnego funkcjonowania malucha, takie jak dobrze przyswajalne białka, węglowodany, tłuszcze oraz przeciwciała stanowiące naturalną ochronę przed wirusami i bakteriami, a także wzmacniające odporność. Dodatkowo, potwierdzono, że karmienie piersią minimalizuje ryzyko zachorowania na cukrzycę i kłopotów z nadwagą. Karmienie piersią w sposób idealny zaspokaja niemowlęcą potrzebę ssania. Zapewnia również poczucie bezpieczeństwa wynikające z najbliższego kontaktu z matką.

Czy dawać dziecku smoczek? Wszystko o smoczku

Wokół smoczków urosło wiele mitów i legend. Fakty wskazują na niekorzystne zmiany wywoływane przez stosowanie smoczków. Mówi się, że korzystanie z tych silikonowych ssawek, zwiększa ryzyko zachorowania na zapalenie ucha środkowego. Zbyt częste ssanie smoczka, może prowadzić do poważnych zaburzeń umiejętności ssania, uniemożliwiające wręcz pobieranie pokarmu niemowlakowi z piersi matki. Wskazuje się również wady zgryzu czy niekorzystny wpływ na rozwój mowy. Nie znaczy to jednak, że smoczki niosą za sobą jedynie zagrożenia.

Zobacz też: Usypianie niemowlaka – kilka sprawdzonych sposobów

Wychowanie bez smoczka wydaje się niemal niemożliwe. Nie należy unikać podawania smoczków dzieciom, należy jedynie zachować zdrowy rozsądek i używać tych pomocników z głową. Po pierwsze, warto zapamiętać, że smoczki silnie uzależniają i ciężko jest oduczyć później dziecka ich ssania. Nie podawajmy zatem smoczka dziecku przy każdej możliwej okazji, czy przy każdym płaczu malucha. Smoczek stosowany mądrze, nienagminnie, na pewno nie stworzy zagrożenia dla malucha. Śmiało można podać dziecku smoczek, np. w czasie kiedy matka musi zająć się prowadzeniem domu czy obowiązkami związanymi z wychowaniem starszych dzieci. Nie możemy dopuścić do sytuacji, gdy smoczek stanie się dla dziecka jedyną drogą na ukojenie napięcia. Smoczek ma służyć pomocy w wychowaniu, a nie stanowić główny jego obiekt. Na koniec, dodajmy jeszcze, że warto oduczyć malucha ssania smoczka, zanim zacznie ząbkować. Prawdą jest, że smoczek może skutkować wadą zgryzu, jeśli jednak nie będzie stosowany podczas wyżynania się mleczaków lub po ich wyrośnięciu, nie wywoła krzywdy. Na pytanie czy dawać dziecku smoczek musimy sobie opowiedzieć sami po przeanalizowaniu wad wynikających z korzystania ze smoczka jak i korzyści. Smoczek można zatem podawać dziecku, róbmy to jednak w sposób kontrolowany.

Macierzyństwo i życie – co się zmienia?

Jak radzić sobie z brakiem apetytu u niemowlęcia?

Niemowlę a upały – jak pomóc dziecku w upalne dni?

Jak zwiększyć objętość włosów?

Oceń