Czego nie wolno robić w ciąży?

Ciąża to niezwykły okres dla kobiety, która w tym czasie powinna o siebie szczególnie dbać. Konieczne może okazać się zrezygnowanie z niektórych nawyków, aby nie zaszkodzić rozwijającemu się dziecku. Podpowiemy, czego nie robić w ciąży?

Palenie papierosów

Bezwzględnie zakazane jest palenie papierosów, które może spowodować poronienie. Groźny jest nie tylko nałóg, ale także przebywanie w jednym pomieszczeniu z osobą palącą. Badania wykazały, że dzieci matek palących w trakcie ciąży mają niską wagę urodzeniową i rozwijają się wolniej. Palenie może przyczynić się także do przedwczesnego porodu.

„Marzyłam o tym by zostać mamą. Z partnerem zaczęliśmy już pierwsze starania. Wiedziałam, czego nie należy robić w ciąży. Niestety paliłam, uwielbiałam zapach żarzącego się papierosa i ten dymek wypełniający moje płuca. W dniu, w którym miał nadejść okres nie pojawił się. Zaczęłam podejrzewać ciążę. Zrobiłam test, który wyszedł pozytywny. Cieszyłam się najbardziej na świecie. Postanowiłam, że już teraz rzucę palenie ale coś jeszcze nęciło mnie aby sobie zapalić. Sięgnęłam po papierosa, odpaliłam i wzięłam macha ale nie byłam w stanie wciągnąć dymu do płuc. Serce zaczęło mi bić jak oszalałe, poczułam olbrzymie wyrzuty sumienia, że truję moje dziecko, że funduję mu różne zaburzenia rozwojowe. Od tamtego momentu nie wzięłam papierosa do ust jeszcze przez dwa lat. Niestety gdy przestałam karmić piersią znów wróciłam do palenia” – Gośka

Zobacz też: Mam dość dziecka – jak sobie pomóc?

Picie alkoholu

W dzisiejszych czasach chyba nikogo już nie trzeba przekonywać o szkodliwym wpływie alkoholu na płód. Kobiety w ciąży powinny unikać nawet niewielkich ilości napojów alkoholowych. Picie alkoholu przez ciężarną może wywołać u dziecka nieuleczalną chorobę – alkoholowy zespół płodowy. Maluch dotknięty tym schorzeniem będzie miał zdeformowaną twarz oraz uszkodzone serce i wątrobę.

Zażywanie narkotyków

Narkotyki są najbardziej szkodliwe zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy płód wykształca narządy wewnętrzne. Utrudniają dopływ krwi do łożyska, co skutkuje niedotlenieniem i niedożywieniem dziecka. Noworodki matek, które zażywały narkotyki cierpią na nadpobudliwość, drżenie mięśni i zaburzenia snu.

Kontakt z substancjami chemicznymi

Dla ciężarnej kobiety niewskazane jest przebywanie w świeżo malowanych pomieszczeniach, co wiąże się z wdychaniem szkodliwych substancji. Uważać należy na kontakt z rtęcią, ołowiem i pestycydami. Zaszkodzić mogą także konserwanty i substancje aktywne zawarte w niektórych płynach myjących.

Sprzątanie

Pewnie nie każda pani domu wie, czego nie robić w ciąży. Oczywiście ruch jest wskazany i kobieta nie powinna przez cały ten okres leżeć, jednak lepiej unikać niektórych czynności podczas zajmowania się domem. Kobiety posiadające koty nie powinny czyścić kuwet, ponieważ kontakt z kocimi odchodami może doprowadzić do zarażenia groźną toksoplazmozą. Należy być ostrożnym także podczas prac w ogrodzie – pierwotniaki wywołujące tę chorobę znajdują się także w ziemi. Kobiety ciężarne nie powinny myć okien, ponieważ częste  w tym okresie zawroty głowy mogą skończyć się upadkiem z dużej wysokości. Lepiej także unikać dźwigania i wysokiego podnoszenia rąk.

„Dla niektórych ciąża to trudny okres.  Miałam koleżanki, które były zmęczone i wyczerpane a ja byłam wulkanem energii. Czułam, że mogłabym góry przenosić. Wiosną gdy byłam w szóstym miesiącu ciąży nabrało mnie na porządki domowe. Udało mi się umyć okna i ściągnąć firanki. Następnego dnia wszystkie firany wyprasowałam i zaczęłam wieszać na karniszach. Po chwili mocno zakręciło mi się w głowie. Bardzo szybko zeszłam z krzesła i ostatkami sił położyłam się na podłodze. Dochodziłam do siebie kilkanaście minut zanim z niej wstałam. Nie chce myśleć jakie byłyby konsekwencje mojego upadku gdybym całkowicie zasłabła i spadła z krzesła na twardą podłogę. Mogło to skończyć się fatalnie dla mojego dziecka. Teraz już wiem czego nie wolno robić w ciąży.” Aśka

Zobacz też: Samotna matka i jej wyznanie

Gorące kąpiele

Kąpiel w gorącej wodzie to jedna z czynności, które kobiety ciężarne powinny unikać. Może prowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu. Wyższa niż 37 stopni C temperatura wody prowadzi do przegrzania organizmu a w konsekwencji mogą powstawać wady rozwojowe płodu. Przyszła mama powinna zażywać tylko ciepłych i krótkich kąpieli.

Zabiegi kosmetyczne

Kobiety w ciąży nie muszą rezygnować ze wszystkich zabiegów, jednak zakazana jest aromaterapia i masaż – niektóre olejki powodują skurcze macicy i mogą doprowadzić do przedwczesnego porodu lub nawet wywołać poronienie. Szkodliwe są wszelkie zabiegi wyszczuplające oraz depilacja laserowa i przy użyciu wosku. Nie wolno także poddawać się działaniu aparatów ultradźwiękowych.

Czego jeszcze nie wolno robić w ciąży?

Unikaj także chodzenia na wysokich obcasach (niekorzystnie wpływa to na twój już mocno obciążony kręgosłup), spożywania kofeiny zawartej w kawie i niektórych napojach gazowanych (lepiej napić się kawy zbożowej),  solarium i opalania na słońcu  a także stresu, który negatywnie wpływa na rozwój emocjonalny dziecka.

Oceń