Czy cesarskie cięcie na życzenie jest możliwe? XXI wiek daje nam kobietom wiele nowych możliwości. Same decydujemy o swoim losie i obieramy drogę, którą chcemy podążać mając na uwadze dobro swoich bliskich oraz swoje dobro. Jednym z wyborów, który przyjdzie nam dokonać jest wybór sposobu w jaki chcemy wydać swoje potomstwo na świat.

Czy cesarskie cięcie na życzenie w Polsce jest możliwe?

Cesarskie cięcie na życzenie nie jest możliwe, tylko wskazania psychiczne lub fizyczne mogą być powodem dla którego lekarz wykona operację. Oczywiście istnieje możliwość skorzystania z usług prywatnej kliniki ale taka decyzja wiąże się z dużymi kosztami.

Zobacz też: Tokofobia – paniczny lęk przed porodem

Cesarskie cięcie na życzenie – wskazania psychiczne

Mówi się, że nie ma cesarskiego cięcia na życzenie, gdy nie ma wskazań fizycznych. Lecz musimy wziąć pod uwagę stan psychiczny kobiety. Wiele kobiet nie czuje się na siłach, by urodzić drogami natury. Czują lęk i strach przed porodem, zastanawiają się czy wszystko pójdzie zgodnie z planem, czy nie pojawią się komplikacje zagrażające życiu dziecka i matki, czy ból towarzyszący porodowi nie będzie zbyt traumatycznym przeżyciem.

To wszystko powoduje, że wiele kobiet decyduje się na cesarskie cięcie na życzenie ze wskazaniami psychiatrycznymi. Kobieta, która czuje lęk przed porodem tzw. tokofobię powinna udać się do psychologa lub lekarza psychiatry, by uzyskać zaświadczenie potwierdzające powyższy stan. Jeżeli jesteś jedną z takich kobiet musisz liczyć się z tym, że w szpitalu spotkasz się z nieprzychylnymi spojrzeniami i w karcie dziecka będziesz miała wpisane wskazania psychiatryczne do cesarskiego cięcia. Za każdym razem, gdy położna odwiedzi cię w domu, gdy udasz się do lekarza na szczepienie czy jakiekolwiek inne badania, dane te będą widoczne dla osób, które mają wgląd w kartę.

Zobacz też: Strach przed ciążą – sprawdź czy dotyczy też Ciebie

Cesarskie cięcie na życzenie – ból na życzenie

Wiele przyszłych mam zastanawia się czy cesarskie cięcie na życzenie w Polsce jest możliwe, zastawiają się czy w ten sposób urodzić swoje dziecko. Zdania doświadczonych kobiet na temat sposobu porodu są podzielone. Można spotkać wiele opinii, gdzie kobiety bezwzględnie uważają, że poród naturalny jest lepszy od cesarskiego cięcia, gdyż kobiety po porodzie siłami natury szybciej dochodzą do siebie zaś kobiety po CC leżą przykute do łóżka i nie mogą zająć się swoim nowo narodzonym dzieckiem co też jest bardzo obciążające psychicznie dla świeżo upieczonej matki.

Ale są też kobiety, które po cesarskim cięciu czują się dobrze i nigdy nie zdecydowałyby się na poród naturalny. Ich zdaniem poród przez CC jest bezpieczniejszy dla dziecka i nie powoduje bólu podczas samego porodu a jedynie po nim.

Zobacz też: Problemy z seksem po porodzie

Cesarskie cięcie niestety łączy się z dość mocnym bólem po zabiegu, kobieta leży przez co najmniej 6 godzin od operacji. Chodzenie, mycie oraz podstawowe potrzeby fizjologiczne są utrudnione. Ból i problemy w codziennych czynnościach mogą utrzymywać się nawet do dwóch tygodni a szwy mogą ciągnąć nawet przez kilka miesięcy po operacji.

Mogą także tworzyć się zrosty pooperacyjne. Na brzuchu zostaje szpecąca blizna, nad którą często tworzy się nieestetyczny fałd tłuszczu. Co najgorsze może dojść do powikłań zagrażających życiu. Jedną z niebezpiecznych konsekwencji cesarskiego cięcia jest krwotok, dodatkowo podczas operacji może ulec uszkodzeniu pęcherz moczowy, moczowody lub jelita. Znieczulenie także wiąże się z dodatkowym ryzykiem.

Zobacz też: Apetyt w ciąży – dlaczego niektóre kobiety tyją 30 kilogramów?

Po cięciu cesarskim laktacja jest nieco zaburzona i później pojawia się pokarm. Dużym minusem jest fakt, że ojciec dziecka nie może skorzystać z możliwości przecięcia pępowiny.

Cesarskie cięcie na życzenie – zalety

Zmniejsza się ryzyko niedotlenienia dziecka i innych nieprzewidzianych sytuacji, które często mają miejsce podczas porodu naturalnego, dodatkowo główka dziecka ma ładniejszy kształt. Kobieta może ustalić termin cesarskiego cięcia czyli wie dokładnie kiedy jej dziecko przyjdzie na świat. Istotną zaletą jest brak odczuwania skurczy porodowych oraz bólu.

Ciągłe zmęczenie czyli dlaczego brak Ci energii życiowej?

Brzuch po porodzie – jak zmienia się ciało po ciąży?

Rozstępy w ciąży – jak ich uniknąć?

Oceń