Kobiety bardzo często obawiają się tego jak ich ciało będzie wyglądać po ciąży, szczególnie zastanawiają się jak zmieni się brzuch po porodzie. Rzeczywiście, na pewno musimy się liczyć z tym, że okres 9 miesięcy nie pozostanie bez wpływu na wygląd naszego biustu czy brzucha po porodzie. Zdarza się, że niektóre zmiany pozostają na stałe, jednak zdecydowana większość z nich nie jest długotrwała. W odpowiednich warunkach brzuch po porodzie i ciało kobiety po ciąży z pewnością zacznie się regenerować i powróci do normalnego stanu.

Brzuch po porodzie – kiedy stracisz zbędne kilogramy?

Sporo Pań martwi się jak będzie wyglądał brzuch po porodzie. Nie da się ukryć, że te 9 miesięcy musi w jakiś sposób odbić się na jego kondycji. Nie liczmy na pewno, że po tygodniu jego wygląd wróci w pełni do normy, ale pewien procent nadprogramowych kilogramów stracimy już przez pierwsze kilka dni. Gdy w czasie ciąży zyskaliśmy ok 11 kg to po porodzie można się spodziewać, ze ubędzie nam około 5 kilogramów ponieważ tyle mniej więcej waży dziecko, łożysko i wody płodowe. Dodatkowo przez kilka następnych dni z organizmu ubędą nagromadzone płyny ustrojowe, wtedy do zrzucenia zostanie jedynie niecałe 3 – 4 kg. Jeżeli jeszcze przed zajściem w ciążę kobieta mogła się pochwalić wyćwiczonymi mięśniami brzucha, to proces ten będzie jeszcze szybszy i brzuch po porodzie wróci do dawnego wyglądu.

Zobacz też: Problemy z seksem po porodzie

Brzuch po porodzie – jakie zmiany?

Niełatwe zadanie mają kobiety, które w ciąży przytyły 20 kilogramów i więcej, gdyż czas redukcji tkanki tłuszczowej  znacznie się wydłuża a powrót do dawnej formy jest dużo trudniejszym zadaniem do zrealizowania niż w przypadku osób szczuplejszych. Często bywa tak, że ciało kobiety już nigdy nie będzie wyglądało tak jak przed ciążą, gdyż znaczny wzrost wagi może spowodować szybkie rozciąganie skóry i powstawanie nieestetycznych rozstępów. Bardzo ciężko jest też doprowadzić brzuch po porodzie do wyglądu sprzed ciąży i wrócić do dawnej wagi, dlatego wiele kobiet narzeka na nadmiarowe kilogramy, które są pozostałością po ciąży. Wiele kobiet jest niezadowolonych z wyglądu swojego brzucha, przede wszystkim z powodu nadmiarowej tkanki tłuszczowej i obwisłej skóry, której nie można usunąć nawet codziennymi ćwiczeniami. Jedynym rozwiązaniem okazuje się plastyka brzucha, która wiąże się z niemałymi kosztami.

Zobacz też: Jak uniknąć rozstępów w ciąży?

Stan macicy i pochwy po porodzie

Ważną kwestią po porodzie jest stan macicy i pochwy, które niewątpliwie były poddawane sporemu wysiłkowi. Trzeba wiedzieć, że macica jest kilkanaście razy większa niż przed ciążą oraz jest około 500 razy bardziej pojemna. W niedługim czasie po tym, jak urodzi się dziecko, macica zacznie dość szybko się kurczyć. Już po okresie około 2 tygodni od rozwiązania jej objętość zmniejszy się o połowę, a po 4-6 tygodniach powróci już do swoich rozmiarów sprzed ciąży. Wydzielana wtedy oksytocyna powoduje skurcze macicy, przez co wraca ona do swoich zwykłych rozmiarów. Warto wtedy udać się do lekarza, by ocenił stan narządów płciowych i czy wszystko w czasie połogu się zagoiło.

Zobacz też: Wilczy apetyt w ciąży – dlaczego niektóre kobiety tyją 30 kg?

Wygląd piersi po porodzie

W czasie ciąży piersi znacznie się powiększają, natomiast około dwie doby po porodzie zaczynają produkować duże ilości mleka. Jest to tak zwany nawał mleczny, który często powoduję, że piersi stają się duże, bolesne i nabrzmiałe. Stan ten może prowadzić do powstawania rozstępów w wyniku zbyt szybkiego rozciągania się skóry. Można jednak tego uniknąć, jeśli karmimy piersią systematycznie. Przy okazji pozwala nam to utrzymać dobry wygląd piersi przez dłuższy czas. Niestety często kobiety po zakończeniu karmienia nie są zadowolone z wyglądu swoich piersi ponieważ często stają się one obwisłe i brak im jędrności.

Rozstępy po ciąży

Tym co często pojawia się na ciele kobiety po ciąży są też niechciane rozstępy w okolicy brzucha, ud i pośladków. Trzeba pamiętać, że ich usunięcie jest już niemożliwe, kiedy staną się białe. Możemy próbować z nimi walczyć, gdy są jeszcze różowawe i płytkie. To czy mamy rozstępy jest uwarunkowane genetycznie, ale na pewno dbanie o kondycję naszej skóry, stosowanie balsamów dla kobiet w ciąży czy ćwiczenia fizyczne mogą być bardzo skuteczną metodą na uniknięcie i załagodzenie takich skutków ubocznych jak rozstępy.

Otyłość brzuszna – zagrożenia

Mama wraca do pracy – kariera i macierzyństwo

Macierzyństwo i życie – co się zmienia?

Oceń