Oprogramowanie sklepu internetowego

Rynek jest obecnie tak bardzo przesycony wszelkiego rodzaju produktami, że trudno znaleźć jakąkolwiek niszę. Z tego względu o sukcesie sklepu internetowego najczęściej nie decyduje odkrywczy pomysł, lecz jego odpowiednia realizacja. Odnosi się to nie tylko do umiejętności właściciela sklepu ale także do aspektów technicznych związanych z wdrożeniem aplikacji, za pośrednictwem której produkty będą dostępne. To, na jakie oprogramowanie się zdecydujesz, zależy od wielu czynników. Sprawdźmy, jakie rozwiązania masz do wyboru.

 

Sklep internetowy – jakie oprogramowanie wybrać?

Najprostsze i stosunkowo tanie rozwiązanie to uruchomienie sklepu internetowego na płatnych platformach udostępniających gotowe oprogramowania sklepu internetowego. W tym celu nie trzeba znać języków programowania ani posiadać własnego serwera – wystarczy założyć konto i opłacić dostęp (zwykle kilkaset zł), a następnie można łatwo korzystać z funkcji oferowanych przez sklep. Można użyć własnej domeny lub posłużyć się adresem dostarczonym przez firmę. Korzystanie z płatnego i gotowego rozwiązania nie wymaga wiedzy ani doświadczenia, ale też nie pozwala modyfikować oprogramowania zgodnie ze swoimi potrzebami.

Zobacz też: Własny sklep internetowy – jak zacząć?

Kolejna ważna kwestia to własność. Może się bowiem okazać, że mimo iż Ty prowadzisz sklep, to w rzeczywistości… należy on do kogoś innego, czyli do firmy, która go utrzymuje na swoich serwerach. O ile przez jakiś czas nie będzie to problemem, o tyle stanie się nim w momencie, gdy będziesz chciał przenieść swój sklep do innej firmy lub na własny serwer. Tak więc zanim skusi Cię niska cena i zdecydujesz się na skorzystanie z tego typu usługi, dobrze zapoznaj się z regulaminem i sprawdź kwestię własności.

Jeżeli zastanawiasz się jakie oprogramowanie sklepu internetowego wybrać, to możesz skorzystać z:

– bezpłatnego oprogramowania Open- Source

– płatnego oprogramowania sklepu (tanie i łatwe w obsłudze)

– dedykowanej aplikacji (najdroższa opcja)

Oprogramowanie sklep internetowego – darmowe aplikacje Open-Source

Gotowe oprogramowania sklepów internetowych można pobrać za darmo i zainstalować na swoim serwerze. Oferują całe spektrum najbardziej potrzebnych narzędzi, opcji i funkcji służących do stworzenia własnego sklepu online. W większości przypadków ich funkcjonalność można bez problemu rozbudować poprzez zainstalowanie dodatkowych wtyczek.

Zobacz też: Jak otworzyć sklep internetowy?

Główną zaletą aplikacji Open-Source jest oczywiście ich darmowość, wadą natomiast konieczność posiadania specjalistycznej wiedzy dotyczącej ich obsługi i konfiguracji. Poświęcając parę miesięcy czasu, jej podstawy pojmiesz jednak samemu. Spośród najpopularniejszych obecnie darmowych aplikacji Open-Source wykorzystywanych jako gotowe silniki sklepów internetowych można wybrać m.in.:

 • PrestaShop
 • Magento
 • WooCommerce
 • OpenCart
 • osCommerce
 • ZenCart
 • DrupalCommerce
 • VirtueMart

Darmowe oprogramowanie sklepu internetowego w zupełności wystarczy, aby stworzyć dochodowy i prawidłowo funkcjonujący biznes w Internecie. Jeżeli nie mamy pojęcia o instalacji, to nie ma większego problemu ze znalezieniem programistów wyspecjalizowanych w obsłudze każdego z wyżej wymienionych systemów.

Zobacz też: Jak sprawdzić ilość wejść na stronę?

Płatne, łatwe w obsłudze i zautomatyzowane oprogramowania sklepu internetowego

Jeżeli nie masz zaufania do darmowych systemów lub odpowiedniej wiedzy, aby w pełni odpowiedzialnie z nich korzystać, możesz zakupić jedno z płatnych rozwiązań. W zależności od wybranej aplikacji opłaty są pobierane jednorazowo lub okresowo, najczęściej w trybie miesięcznym albo kwartalnym. Płatne oprogramowania sklepów internetowych mają nad darmowymi tę przewagę, że w większości przypadków zapewniają profesjonalne wsparcie techniczne w razie jakichkolwiek problemów, co jest szczególnie pomocne dla osób mniej zaawansowanych w obsłudze komputera. Wystarczy tylko zakupić program, zainstalować na serwerze (lub skorzystać z hostingu producenta) i nauczyć się obsługi sklepu internetowego. Wszystko jest w pełni zautomatyzowane. Jest to jedno z najłatwiejszych i dość tanich rozwiązań. Wśród popularnych płatnych systemów można wymienić m.in.:

 • Shoper
 • Click Shop
 • IAI Shop
 • Sky-Shop

Powyższa lista to oczywiście zaledwie niewielki procent spośród wszystkich dostępnych w Internecie płatnych aplikacji pełniących rolę sklepu internetowego. Ostateczny wybór zależy wyłącznie od Twoich potrzeb, wymagań i możliwości finansowych.

Jakie oprogramowanie sklepu internetowego wybrać? Dedykowane aplikacje

O ile gotowe systemy, czy to płatne, czy darmowe, są zupełnie wystarczające to w przypadku dużych przedsięwzięć warto wybrać dedykowane aplikacje. Jeżeli potrzebna jest Ci zaawansowana konfiguracja sprzedaży lub jakieś nietypowe opcje, których brak w gotowych aplikacjach, konieczne będzie skorzystanie z systemu projektowanego od podstaw. To z kolei wymaga wsparcia ze strony programistów.

Zobacz też: Jak pisać teksty SEO i dobrać słowa kluczowe?

Za stworzenie oprogramowania sklepu internetowego od podstaw zapłacisz oczywiście znacznie więcej aniżeli za gotowe systemy. Jeśli jednak masz duże wymagania i odpowiedni budżet, zapewne nie stanowi to dla Ciebie problemu. Aplikacja szyta na miarę jest bowiem w pełni dopasowana do Twoich potrzeb. Ponadto bardzo łatwo można ją rozbudować o kolejne opcje, jeżeli tylko pojawi się taka konieczność. Wszystko to sprawia, że dedykowane sklepy internetowe znakomicie nadają się do skomplikowanych projektów i sprawdzają się szczególnie dobrze przy dużych budżetach. Ile kosztują? Niestety, za wysoką jakość płaci się niemałe kwoty, dlatego wykonanie dobrego sklepu internetowego kosztuje od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Jeżeli wybrałeś już oprogramowanie sklepu internetowego warto pomyśleć o zakupie domeny i serwera a następnie zainstalować swój sklep i przystąpić do konfiguracji. Jeżeli korzystasz z płatnego i gotowego oprogramowania nie musisz wykupywać hostingu – wszystko gwarantuje producent.

Zobacz też: Jak zoptymalizować stronę?

Sklep internetowy – jakie oprogramowanie wybrać?

Niezależnie od tego, czy korzystasz z gotowych aplikacji, czy zamawiasz stworzenie sklepu internetowego od podstaw, zadbaj o każdy szczegół. Twoim zadaniem jest dopięcie wszystkiego na ostatni guzik i zadbanie o poprawne funkcjonowanie oraz atrakcyjny wizerunek Twojego sklepu.

Zatroszcz się o graficzną stronę sklepu, która odgrywa tak samo istotną rolę jak sprawy techniczne. Uporządkowany, estetyczny i przejrzysty projekt powinien być jak najbardziej przyjazny dla użytkownika, a jednocześnie dopasowany do całej strategii wizualnej sklepu. Spójność to podstawa! Nie zapomnij o tzw. user experience (ux), czyli łatwości, z jaką użytkownik korzysta ze sklepu. Obejmuje to prostotę nawigacji, przejrzystą strukturę produktów, wygodne umiejscowienie poszczególnych funkcji itp.

Zobacz też: Skąd brać darmowe zdjęcia na stronę?

Nie tylko oprogramowanie sklepu internetowego ma kluczowe znaczenie. Wiarygodność i bezpieczeństwo to niezwykle istotne czynniki, którymi kierują się użytkownicy podczas zakupów w sklepie internetowym. Jeżeli nie będą oni przekonani, że mogą Ci zaufać, po prostu skorzystają z oferty konkurencji. Koniecznie zainwestuj więc w certyfikat SSL, który kosztuje od 100 zł do nawet 4 tys. zł miesięcznie w zależności od kryteriów, jakie ma spełniać. Ponadto podkreśl gwarancję zwrotu towaru, stwórz dokładny regulamin i udostępnij pełne dane kontaktowe swojej firmy.

Ostatni etap to optymalizacja sklepu internetowego pod kątem SEO, która obejmuje m.in. przygotowanie oryginalnych opisów produktów i kategorii z określonymi słowami kluczowymi, ustawienie przyjaznych odnośników, skonstruowanie przejrzystej nawigacji, prawidłowe uzupełnienie meta danych, przygotowanie mapy witryny czy usunięcie zduplikowanych treści.

Zobacz też: Jak pozycjonować stronę samemu i za darmo?

Oceń