Kredyty hipoteczne – co warto o nich wiedzieć? Własne mieszkanie jest marzeniem niemal każdego z nas, jednak tylko nieliczni mogą sobie pozwolić na jego zakup w całości za gotówkę. Dach nad głową stanowi niemniej jedną z podstawowych potrzeb każdego człowieka, dlatego nie warto zbyt długo odwlekać decyzji o kupnie posiadłości. Z pomocą przychodzą nam wtedy banki, które oferują tak zwane kredyty hipoteczne. Czym one zatem są i na jakich zasadach zostają wręczane kredytobiorcom?

Kredyty hipoteczne – na czym polegają?

Kredyty hipoteczne – jak sama nazwa wskazuje – są zaciągane pod zastaw zakupionej hipoteki. W razie zatem, gdybyśmy nie byli w przyszłości w stanie spłacać poszczególnych rat, nieruchomość stałaby się własnością banku. Aby jednak uniknąć takiej sytuacji, instytucje bankowe godzą się na udostępnianie kredytu hipotecznego wyłącznie tym osobom, które rokują spore szanse na jego terminowe spłaty.

Zobacz najlepszy kredyt:

Pożyczka na Twój własny kąt

Zanim więc otrzymamy kredyt pod hipotekę, będziemy musieli posiadać wystarczającą zdolność kredytową, a także móc wykazać się kwotą tak zwanego wkładu własnego. Jego suma z każdym rokiem rośnie, a obecnie znajduje się już na poziomie 10% wartości zakupionej nieruchomości.

Decydując się na kredyt hipoteczny, możemy dokonać wyboru rat stałych oraz malejących. W drugim przypadku finalnie przekażemy bankowi mniej odsetek, natomiast w początkowym okresie będziemy ponosić spore wydatki kredytowe, na które nie każdy może sobie pozwolić.

Kredyty hipoteczne – zalety

Główna zaleta kredytu pod hipotekę polega niewątpliwie na tym, że możemy w ten sposób pozwolić sobie na bardzo opłacalną inwestycję. Ceny nieruchomości liniowo bowiem wzrastają, dlatego ich późniejsza sprzedaż zwykle przynosi wymierne zyski. Ponadto kredyty hipoteczne są obarczone relatywnie niskim oprocentowaniem, w porównaniu chociażby do kredytów konsumpcyjnych czy popularnych chwilówek. Dzięki posiłkowaniu się tego rodzaju kredytem, możemy również przekazać w przyszłości nieruchomość swoim dzieciom

Na tego typu kredyt warto zdecydować się zwłaszcza wtedy, gdy dysponujemy pokaźną kwotą wkładu własnego. Dzięki temu będziemy mogli znacznie szybciej spłacić zobowiązanie wobec banku, a tym samym nieruchomość szybciej stanie się naszą własnością. Kredyt hipoteczny to również korzystna opcja w przypadku poszukiwania atrakcyjnej i bezpiecznej inwestycji, a także chęci pozyskania stabilnego miejsca zakwaterowania dla swojej rodziny.

Kredyty hipoteczne – wady

Jeżeli zaś chodzi o wady kredytu hipotecznego, to w pierwszej kolejności trzeba wymienić konieczność spełniania trudnych warunków jego otrzymania, a także wypełniania wielu zawiłych formalności. Z tych właśnie powodów, o kredycie mogą najczęściej zapomnieć młode osoby, które nie zdołały jeszcze zbudować odpowiedniej historii kredytowej.

Potencjalną wadą kredytów pod hipotekę mogą się ponadto okazać wysokie dodatkowe opłaty naliczane przez bank. Są to najczęściej marże, prowizje za udzielenie kredytu, a także dodatkowe ubezpieczenia. Warto zatem decydować się na wybór kredytu spośród takich ofert, które pozwolą na znaczącą optymalizację powyżej wymienionych kosztów. Pamiętajmy jeszcze ostatecznie, że kredyty hipoteczne narażają nas na długoletnie opłacanie rat. Zgadzajmy się więc wyłącznie na taką comiesięczną kwotę kredytu, która nie uszczupliłaby nazbyt naszych domowych finansów.

Niemniej pomimo tych kilku potencjalnych wad, kredyty hipoteczne bez wątpienia są bardzo korzystne. Zaciągnięcie kredytu wiąże się bowiem ze stosunkowo niskim oprocentowaniem, a zarazem pozwala spełnić niecierpiące zwłoki marzenie o posiadaniu własnego miejsca zamieszkania.

Jak skutecznie dążyć do celu?

Jak znaleźć satysfakcjonującą pracę?

Cechy człowieka sukcesu

Oceń