Jak zostać grafikiem komputerowym?

Jeżeli masz talent plastyczny oraz zmysł estetyczny i uważasz, że potrafisz tworzyć atrakcyjne wizualnie projekty graficznie, spróbuj na tym zarabiać jako freelancer. Możliwości jest bardzo dużo, jednak zanim zaczniesz działać, zainwestuj w profesjonalne i legalne oprogramowanie, które pozwoli Ci bezpiecznie i sprawnie wykonywać codzienne obowiązki. A więc jak zostać grafikiem komputerowym?

Legalne oprogramowanie to podstawa pracy grafika komputerowego

Do najpopularniejszych programów graficznych wykorzystywanych przez grafików-freelancerów zalicza się przede wszystkim:

  • Adobe Photoshop;
  • CorelDraw;
  • Adobe Illustrator.

Oczywiście najlepiej znać każdy z tych programów (albo i więcej), jednak zaawansowana umiejętność posługiwania się Adobe Photoshopem w zupełności wystarczy, aby móc zarabiać jako grafik internetowy. Kwestią problematyczną jest koszt, ponieważ cena tej aplikacji zaczyna się od 3 tys. zł. Jeżeli nie dysponujesz taką kwotą pieniędzy, możesz skorzystać z opłaty abonamentowej. Nie wymaga to więc tak ogromnej inwestycji i dla początkującego grafika jest znacznie korzystniejsza.

Używanie legalnego oprogramowania jest w tej branży obowiązkiem – nie warto tworzyć projektów przy pomocy pirackich aplikacji ściągniętych z Internetu czy kupionych na bazarze, ponieważ prędzej czy później może to skończyć się problemami natury prawnej, włącznie z groźbą zwrotu tysięcy złotych firmie Adobe.

Zobacz też: Ile zarabia programista?

Jak zostać grafikiem komputerowym? Portfolio

Jeśli masz talent plastyczny i dysponujesz profesjonalnym programem, możesz ruszyć na łowy w poszukiwaniu klientów. Brakuje Ci jeszcze tylko jednego – portfolio, którym pochwalisz się przed potencjalnymi zleceniodawcami; bez niego nie masz szans na zarabianie jako grafik-freelancer. Portfolio to internetowa wizytówka świadcząca o Twoich umiejętnościach, dlatego koniecznie zadbaj o jego jak najlepsze wykonanie, tak aby zrobić wrażenie na oglądających i prezentować się lepiej niż konkurencja.

Gdzie i jak założyć portfolio?

Jest na to wiele sposobów, począwszy od własnej strony internetowej, poprzez specjalne aplikacje online pozwalające na łatwe przygotowanie profesjonalnego konta, skończywszy na profilach w serwisach społecznościowych, jak Facebook, Twitter czy Instagram. Dobrze mieć też konta na popularnych stronach zrzeszających grafików i skupiających ich prace, takich jak Digart, Deviantart, Behance czy Dribble.

W portfolio regularnie udostępniaj swoje najlepsze i najbardziej aktualne prace oraz projekty. Pokazuj swoje możliwości i umiejętności, a jeżeli tylko będą dobre i zasłużą na uwagę, na pewno ktoś je doceni i zapłaci za Twoje usługi. Dopieść portfolio, jak tylko się da, mając świadomość, że to przede wszystkim ono pozyskuje dla Ciebie klientów, pozwalając zarobić na chleb. Nie zaszkodzi również ukończenie paru kursów graficznych i chwalenie się certyfikatami potwierdzającymi umiejętność zaawansowanej obsługi wiodących programów graficznych.

Zobacz też: Projektowanie stron internetowych jako sposób na zarobek

Jak zostać grafikiem komputerowym? Pozyskiwanie zleceń

Bez dużych nakładów na marketing niestety trudno zapewnić sobie taką promocję, aby przebić się przez olbrzymią konkurencję, dlatego chcąc zareklamować swój talent graficzny, przynajmniej na początku kariery nie unikniesz aktywnego pozyskiwania zleceń – chociażby po to, żeby uzupełniać portfolio o kolejne projekty. Jednym ze sposobów jest udział w konkursach dla grafików organizowanych na łamach takich stron jak Corton.pl czy Kreatywne.pl.

Konkursy dla grafików polegają na tym, że zleceniodawca wystawia ogłoszenie na stworzenie jakiegoś projektu graficznego, określając kryteria i wymagania (np. budżet i czas wykonania), a zleceniobiorcy wykonują go i po skończeniu prac przesyłają zamawiającemu. Zapłatę w kwocie wcześniej ustalonej w kryteriach zlecenia otrzymuje ten grafik, którego projekt najbardziej przypadnie do gustu zleceniodawcy i zostanie przez niego zaakceptowany. Istnieje zatem ryzyko, że praca pójdzie na marne, jeżeli się nie spodoba, niemniej jest to wliczone w koszty uczestnictwa w konkursach dla grafików.

Z kolei tradycyjne zlecenia w formie aukcji znajdziesz w polskich serwisach Freelancer.pl, Oferia.pl, Designer.pl Różnica pomiędzy aukcjami a konkursami polega na tym, że w przypadku aukcji zleceniobiorca rozpoczyna prace dopiero po wybraniu jego oferty przez zleceniobiorcę.

Kolejna metoda zdalnego zarobku dla grafika polega na udostępnianiu własnych projektów w serwisach sprzedających grafikę. W ten sposób można próbować sprzedawać zarówno proste elementy graficzne jak ikony, logo czy GIF-y, jak i rozbudowane projekty stron i serwisów internetowych. Jeżeli zaproponujesz wysokiej jakości projekty w konkurencyjnej cenie, możesz co nieco zarobić, jednak konkurencja jest ogromna i bardzo trudno się przebić.

Zobacz też: Pisanie tekstów na zlecenie czyli praca jako copywriter

Szukając zleceń, warto zgłosić się do agencji reklamowych czy biur projektowych z pytaniem, czy nie potrzebują grafika do zdalnej współpracy. Choć tego typu firmy przeważnie preferują tradycyjną formę współpracy w biurze od 8 do 16, to nie zaszkodzi spróbować – być może akurat się poszczęści.

Zawód grafika nie jest taki łatwy

Grafik zorientowany na usługi internetowe powinien poradzić sobie nie tylko z tworzeniem projektów wizualnych stron internetowych, ale również z cięciem gotowych szablonów stron wykonanych w programach graficznych typu Photoshopie czy GIMP. Cięcie szablonów jest po prostu dzieleniem projektu graficznego na elementy pasujące do kodu źródłowego strony. Tnąc szablony, należy więc dysponować wiedzą nie tylko graficzną, ale również znać języki HTML i CSS.

Jeżeli jesteś doświadczonym grafikiem dysponującym rozbudowanym portfolio w projektach marketingowych oraz internatowych, możesz zająć się kompleksowym projektowaniem identyfikacji wizualnej dla firm, marek i produktów. Usługa ta polega na opracowywaniu całościowej koncepcji graficznej, która powinna być spójna z wizerunkiem, działalnością, misją i strategią firmy, marki czy produktu.

Ile zarabia grafik komputerowy?

Na pytanie, ile może zarobić grafik, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć – wszystko zależy od portfolio, talentu, umiejętności oraz determinacji. Mając stałych klientów, można liczyć nawet na zarobki rzędu kilku tys. zł miesięcznie, jednak bez dobrego portfolio lub na początku kariery trzeba przygotować się na relatywnie niewielkie dochody.

Skuteczne zarabianie poprzez pozycjonowanie stron

Czy praca w domu i praca przez Internet się opłaca?

Oceń