JAK ZAŁOŻYĆ BLOGA?

Tematyka bloga wybrana? W takim razie możesz przejść do spraw technicznych i dowiedzieć się jak założyć bloga. Chodzi oczywiście o „postawienie” strony internetowej, która będzie pełniła tę funkcję. Zasadniczo masz do wyboru dwie możliwości:

  • blog na jednej z platform blogowych – darmowa opcja
  • blog na własnej domenie i hostingu.

Jak założyć bloga za darmo? Platformy blogowe

Skorzystanie z istniejących platform blogowych, czyli serwisów, które udostępniają swoją infrastrukturę, znacznie upraszcza i czasowo skraca cały proces założenia bloga. Wystarczy tylko zarejestrować się na wybranej platformie, wybrać nazwę bloga oraz jeden z setek gotowych szablonów, a następnie rozpocząć pisanie. Co więcej, jest to całkowicie darmowe i nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy z zakresu programowania czy tworzenia stron internetowych. Darmowy blog na platformie blogowej nie wymaga także nakładów finansowych. Wystarczy tylko pasja i każdy użytkownik może zacząć pisać własnego bloga. Platformy blogowe mają jednak swoje minusy, ponieważ mocno ograniczają możliwości konfiguracyjne bloga i posiadają tylko funkcje przewidziane przez usługodawcę. Dlatego dobrze sprawdzają się w początkowej fazie działalności bloga, kiedy ruch na stronie oraz Twoje potrzeby są jeszcze niewielkie. Nie warto z nich natomiast korzystać w przypadku dużych i zaawansowanych projektów.

Gdzie założyć bloga?

Oto lista popularnych platform blogowych, z których możesz bezpłatnie skorzystać:

  • Blog.pl
  • Bloog.pl
  • Blox.pl
  • Blogi.pl
  • WordPress.com
  • Blogspot.com

Jak założyć bloga? Blog na własnej domenie

Druga możliwość, czyli skorzystanie z własnej domeny i hostingu pozwala na stworzenie bloga szytego na miarę, niemal całkowicie dopasowanego do Twoich szczegółowych wymagań i potrzeb. Jeżeli masz już własny adres internetowy, pod którym będzie funkcjonował blog, a także wykupiłeś hosting, gdzie będziesz go przechowywać, czas na wybór systemu blogowego, który zainstalujesz na serwerze. Przeważająca większość blogów stawianych na własnej domenie korzysta z bodaj najlepszego dostępnego rozwiązania, czyli aplikacji WordPress.org, która jest rozbudowanym i dość intuicyjnym w obsłudze systemem blogowym z setkami tysięcy wtyczek, szablonów graficznych i wszelkiej maści dodatków. Dzięki niej stworzysz w pełni profesjonalny i zaawansowany technologicznie blog spełniający najwyższe standardy. Warunek jest jeden: musisz posiadać odpowiednią wiedzę i doświadczenie w instalacji i konfiguracji WordPressa.

Zobacz też: Ile można zarobić na blogu? 15 000 złotych miesięcznie?

Jak założyć bloga na WordPress?

Z zainstalowaniem aplikacji WordPress na swoim serwerze, a następnie jej odpowiednią konfiguracją nie poradzi sobie bowiem całkowity laik – konieczne jest dobre poznanie tego systemu, często niezbędna okazuje się także podstawowa wiedza z programowania i tworzenia stron internetowych. Aby się tego nauczyć, trzeba poświęcić sporo czasu, na co nie każdy może sobie pozwolić. Oczywiście możesz sięgnąć po pomoc specjalisty, który zainstaluje i skonfiguruje za Ciebie aplikację WordPress, jednak wiąże się to z wydatkiem co najmniej kilkuset złotych.

Zakładanie bloga a podstawowe koszty

Postawienie bloga na własnej domenie i hostingu tak czy siak wymaga nakładów finansowych, nawet jeśli wszystko zrobisz samemu. Opłacić trzeba domenę (50-100 zł rocznie) i hosting (50-150 złotych rocznie za najprostsze rozwiązania). Dodatkowym wydatkiem może być profesjonalny szablon do WordPressa, który jednorazowo kosztuje 50-200 dolarów. Jeżeli jednak Twoje możliwości finansowe są ograniczone, a ruch na blogu niewielki, bez przeszkód możesz sięgnąć po jeden z setek tysięcy darmowych szablonów, a następnie dostosować go do swoich potrzeb.

Ostateczny wybór pomiędzy platformą blogową a blogiem na własnej domenie jest uzależniony wyłącznie od Twoich wymagań i budżetu, jakim dysponujesz. Jeśli zależy Ci na profesjonalnych rozwiązaniach i szerokiej konfiguracji, a przy tym jesteś gotowy wyłożyć kilkaset zł rocznie na swojego bloga, załóż go na własnym hostingu i domenie. W sytuacji, gdy dopiero startujesz i nie masz żadnych konkretnych celów finansowych lub ruch na Twoim blogu będzie symboliczny, zapewne zdecydujesz się na darmową platformę blogową. Co ważne, w większości przypadków nie ma problemów z przeniesieniem bloga z zewnętrznej platformy na własny hosting – wystarczy posiadać odpowiednią wiedzę bądź wynająć fachowca w tej dziedzinie.

Oceń