Jak zacząć pisać bloga?

Czy da się zarobić na pisaniu bloga? Oczywiście, że tak! Musisz tylko wiedzieć o czym chcesz dokładnie pisać. Nie przejmuj się tym, że nie masz doświadczenia w pisaniu. Z czasem staniesz się specjalistą. Ale nie o to chodzi w pisaniu bloga. Najważniejsza jest treść i to co chcesz przekazać czytelnikowi, który interesuje się danym tematem. A więc jak zacząć pisać bloga?

Jeżeli rozważasz założenie bloga z myślą o zarobkach, pierwsze pytanie, na które musisz znaleźć odpowiedź, dotyczy poruszanej przez Ciebie tematyki. O czym pisać, żeby zarabiać? Możliwości jest wiele, niemniej nie są one nieograniczone. Chcąc osiągać zyski, należy bowiem wybrać branżę, w której działają firmy zainteresowane reklamą w Internecie. Jak można się domyślać, jest ich bardzo dużo i funkcjonują w różnych branżach, dlatego bez przeszkód możesz poruszać takie tematy jak: sport, podróże, kino, literatura, zdrowie, uroda, motoryzacja, kulinaria, moda, fotografia, gadżety, nowe technologie, recenzje produktów, finanse, budownictwo, macierzyństwo itd. Jeśli chodzi o perspektywę zarobków, to wybór tematyki jest ograniczony wyłącznie popularnością danej branży i dostępnością reklamodawców.

Zobacz też: Ile można zarobić na blogu? 15 000 miesięcznie?

O czym pisać bloga?

Staraj się jednak ująć jakiś popularny temat w oryginalny sposób i wejść w niszę w danej kategorii. Nie pisz ogólnie o całej branży, np. o motoryzacji, bo żeby profesjonalnie przedstawić to zagadnienie, potrzeba dużego serwisu zatrudniającego co najmniej kilku redaktorów. Jeżeli jesteś fanem samochodów, skup się na jakimś wycinku motoryzacyjnego świata, np. na autach zabytkowych; podobnie w przypadku kulinariów – nie pisz generalnie o gotowaniu, lecz o Twojej ulubionej kuchni, w której się specjalizujesz. Uwielbiasz greckie jedzenie albo francuskie wino? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zająć się tym na blogu i czerpać z tego profity.

Choć warto odnajdywać nisze, to zbytnia specjalizacja nie sprzyja osiąganiu wysokich zarobków. Wynika to z prostego powodu – mocno specjalistyczne blogi trafiają do bardzo wąskiej grupy odbiorców, którzy rzadko kiedy są zainteresowani skorzystaniem z reklamy znajdującej się na blogu, jakiejkolwiek formy by ona nie miała. Przykładowo, pisząc nawet najlepsze teksty blogowe o średniowiecznym rycerstwie czy wierzeniach ludów indyjskich w czasach przed Chrystusem, co prawda być może zainteresujesz kilku pasjonatów, ale nie masz szans na osiągnięcie jakichkolwiek zysków, bo zwyczajnie w tych niszach nie ma żadnych reklamodawców.

Zobacz też: Jak pisać bloga żeby odnieść sukces?

Jeżeli kładziesz nacisk na zarobek, raczej nie twórz bloga prywatnego, który będzie traktował o Twoich osobistych przemyśleniach lub codziennym życiu. Jedynie jeśli jesteś osobą publiczną, znanym celebrytą lub masz niepowtarzalną osobowość, jest to dobry pomysł – w przeciwnym razie nie masz co liczyć na osiągnięcie zysków z takiego bloga. Dlaczego? Ponieważ zwyczajnie w świecie będzie on odwiedzany przez bardzo małą liczbę użytkowników, którym nie będziesz w stanie zaoferować skutecznego przekazu marketingowego.

Jak zacząć pisać bloga?

Wybierając tematykę bloga, kieruj się oczywiście własnymi zainteresowaniami, wiedzą i umiejętnościami – po prostu pisz o tym, na czym się znasz. Jesteś przysłowiową złotą rączką? Opisuj własne doświadczenia w naprawach, recenzuj narzędzia i produkty, publikuj poradniki. Znasz się na finansach? Stwórz bloga i na jego łamach analizuj sposoby na udane inwestycje, objaśniaj funkcjonowanie mechanizmów rynkowych czy publikuj własne przemyślenia na temat gospodarki. A może uwielbiasz piłkę nożną? W takim razie możesz pisać o informacjach na temat swojej ukochanej drużyny czy o ulubionej lidze.

Zobacz też: Jak zarabiać na blogu?

Nie przejmuj się jeżeli nie umiesz pięknie pisać. Nie jest Ci to do niczego potrzebne. Najważniejsze jest to aby treść była pozbawiona błędów ortograficznych bo to najbardziej odstrasza czytelnika. Skup się na temacie, który chcesz przekazać osobie odwiedzającej twojego bloga. Ważne są informacje i wiedza którą chce zdobyć twój czytelnik.

Inspiracja a pisanie bloga

Jeszcze kilka słów o inspiracji. Możesz jej szukać oczywiście wszędzie, w książkach, Internecie itp. ale aby treść znajdowała się wysoko w wynikach wyszukiwania musi być przede wszystkim oryginalna. Nigdy nie kopiuj artykułów z innych stron gdyż jest to potraktowane przez Google jako duplikacja treści i nigdy nie dostaniesz się do pierwszej dziesiątki w wynikach wyszukiwania. A przecież żeby zarabiać to musisz mieć dużo czytelników. A żeby mieć dużo czytelników trzeba dobrze pisać teksty, które same się będą pozycjonować w wyszukiwarkach. A więc czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj aby poszerzać swoją wiedzę i mieć inspirację do napisania własnego unikalnego tekstu.

Podsumowując, wybór tematyki bloga jest uzależniony przede wszystkim od popularności danej branży i możliwości znalezienia w niej reklamodawców, a także od Twoich indywidualnych zainteresowań. Znalezienie tematyki to jednak dopiero pierwszy krok na drodze do celu, jakim są zyski z prowadzenia bloga. Teraz już wiesz jak zacząć pisać bloga więc zapraszam Cię do przeczytania następnego artykułu na temat jak założyć bloga.

Jak założyć bloga za darmo?

Czy praca w domu i praca przez Internet się opłaca?

Oceń