Jak wydać ebooka?

Sprzedaż produktów w formie cyfrowej to kolejny dobry pomysł na zarobek bez wychodzenia z domu. Wszystkie etapy pracy możesz wykonać przy użyciu własnego komputera, bez potrzeby korzystania z innych płatnych narzędzi. Co więcej, raz stworzony produkt elektroniczny rozpowszechniasz w dowolnej liczbie kopii, co daje wręcz nieograniczone możliwości zarobku. A więc jak wydać ebooka?

Zobacz też: Jak wydać książkę i na niej zarobić?

Czym jest ebook?

E-book to książka publikowana w formie elektronicznej. Koszty całego przedsięwzięcia w porównaniu do tradycyjnej, papierowej książki są znacznie niższe. Jeżeli posiadasz talent pisarki, a do tego jesteś specjalistą w jakiejś dziedzinie i chcesz sprzedać swoją wiedzę albo czujesz, że potrafisz stworzyć ciekawą i poczytną książkę beletrystyczną, masz szanse zarobić na swoim e-booku.

Pisz o tym na czym się znasz

Pierwszym krokiem podczas pisania e-booka jest oczywiście wybór tematyki, która powinna nieść ze sobą wartość i dawać użytkownikom coś w zamian za to, że zdecydowali się zapłacić za publikację. Wszelkiego rodzaju fachowe poradniki o tytułach typu “Jak zostać milionerem w rok”, “Budowa taniego domu w pięciu krokach”, “Wychowaj dziecko sukcesu” itp. są bardzo dobrym wyborem pozwalającym na dotarcie do dużej liczby zainteresowanych. Druga możliwość to napisanie książki fabularnej, która opowiada fikcyjne historie bohaterów. W tym przypadku możliwości autora ogranicza wyłącznie jego wyobraźnia – jeżeli książka będzie ciekawa, być może sięgnie po nią wielu odbiorców.

Zobacz też: Jak napisać książkę?

Jak wydać ebooka? Skorzystaj z pomocy wydawnictwa

Jako internetowy pisarz masz dwie możliwości publikacji e-booka – skorzystać z pomocy profesjonalnego wydawnictwa lub zająć się tym samemu. Decydując się na współpracę z zewnętrznym wydawnictwem, otrzymujesz kompleksowe wsparcie w korekcie, redakcji i składzie tekstu oraz w przygotowaniu grafik i animacji. Masz pewność, że książka jest wydana w sposób profesjonalny i spełniający najwyższe standardy. Ponadto Twój e-book jest promowany przez wydawnictwo i ma szanse dotrzeć do szerokiego grona odbiorców.

Niestety, prowizje wydawnictw są dość wysokie, w efekcie czego zyski autora wynoszą nie więcej niż połowę finalnej ceny e-booka – standardem są wartości rzędu 15-30% prowizji dla autora za sprzedaż pojedynczego egzemplarza. Trochę mało, prawda? Na szczęście można to obejść, wydając elektroniczną książkę własnym nakładem. Oczywiście wymaga to większych nakładów czasu, niemniej jak najbardziej jest możliwe.

Zobacz też: Jak pisać bloga żeby odnieść sukces?

Jak wydać ebooka? Wydaj swoją książkę elektroniczną sam

Wydając e-booka własnymi siłami, zadbaj o redakcję, korektę i skład tekstu, tak aby książka była napisana w sposób profesjonalny i nie przypominała amatorskiego gniota pisanego na kolanie, którego nikt nie kupi. Jeżeli dysponujesz wysokimi kompetencjami językowymi, z korektą i redakcją być może poradzisz sobie sam, niemniej nie jest to takie łatwe, jak mogłoby się wydawać. Z kolei złożenie tekstu i przygotowanie animacji lub zdjęć wymaga określonych umiejętności i znajomości specjalistycznych programów. Jeśli nie odnajdujesz się w tym, zleć korektę, redakcję, skład i grafikę zewnętrznym firmom lub freelancerom.

Opublikowanie książki elektronicznej własnymi siłami gwarantuje, że cały zysk pójdzie do Twojej kieszeni, jednak wymaga dużych nakładów na promocję. O ile przy współpracy z wydawnictwem otrzymujesz szeroką promocję e-booka, o tyle publikacja we własnym zakresie wymaga podjęcia wielu działań marketingowych. Postaraj się więc reklamować książkę w mediach społecznościowych i na swoim blogu, przygotuj specjalną stronę internetową, na której będziesz ją sprzedawać i postaraj się o jej recenzje na innych blogach czy na łamach tematycznych portali internetowych.

Zobacz też: Jak zacząć pisać bloga?

Ile można zarobić na sprzedaży książki elektronicznej

Jak to zwykle bywa, nie da się jednoznacznie określić, ile można zarobić na e-booku. Konkurencja jest co prawda ogromna, a ceny dość niskie (5-20 zł za jeden egzemplarz), ale posiadając na koncie jedną bardzo popularną lub kilka dobrze sprzedających się książek, możesz liczyć na zyski rzędu kilku tysięcy zł miesięcznie. Niemniej takie kwoty udaje się uzyskać tylko nielicznym autorom ze ścisłego topu, a zarobki przeciętnego internetowego pisarza wahają się w granicach 50-500 zł miesięcznie.

Teraz już wiesz jak wydać ebooka. Życzymy powodzenia i wielu sukcesów.

Czy praca przez Internet się opłaca?

Ile można zarobić na blogu? 15 000 zł miesięcznie?

Oceń