Darmowe pozycjonowanie strony we własnym zakresie

Jeżeli chcesz, żeby Twój sklep, serwis czy blog był odwiedzany przez użytkowników generujących dla Ciebie zyski, powinni oni mieć możliwość łatwego odnalezienia Twojej witryny w Internecie. Tylko jak przyciągnąć odbiorców? Jak pozycjonować stronę samemu i za darmo? W tym celu niezbędne są działania, których zadaniem jest podwyższenie pozycji danej strony w wynikach wyszukiwania na określone słowa kluczowe. Jakie to działania? Co składa się na pozycjonowanie i dlaczego jest ono takie ważne w biznesie internetowym? Czy warto pozycjonować stronę samemu? Czy Ty jako właściciel witryny poradzisz sobie z pozycjonowaniem strony internetowej?

Moc wyszukiwarek internetowych czyli darmowe pozycjonowanie

Internet w ogromnej mierze bazuje na wyszukiwarkach internetowych, wśród których niekwestionowanym liderem jest Google. Poszukując usług, produktów, porad czy rozrywki, bardzo często sięgamy najpierw właśnie po wyszukiwarki internetowe. Dlatego strony, które wyświetlają się jako pierwsze w wynikach wyszukiwania, są odwiedzane przez największy odsetek klientów i mają największe szanse na ich przekonanie do swojej oferty. Nic więc dziwnego, że firmy inwestują duże pieniądze w pozycjonowanie i poszukują specjalistów w tej dziedzinie.

Zobacz też: Skąd brać darmowe zdjęcia na stronę?

Jak pozycjonować stronę samemu?                                                                         

Do pozycjonowania nie trzeba jednak wynajmować specjalistycznej firmy – można zająć się tym we własnym zakresie. Generalnie proces pozycjonowania sprowadza się do tego, żeby zdobyć jak najwyższej jakości linki prowadzące do Twojej witryny w sposób powolny i systematyczny. W jaki sposób pozyskać te linki? Jedną z popularnych metod jest stworzenie własnego zaplecza, czyli zbioru witryn (blogów, poradników, katalogów, stron produktów itd.), na łamach których umieścisz odnośniki do pozycjonowanej strony.

Zobacz też: Jak zoptymalizować stronę pod kątem pozycjonowania?

Witryny zapleczowe nie mogą być jednak byle jakie – powinny być powiązane tematycznie z Twoją stroną oraz zawierać wartościowe i ciekawe treści. Zaplecze można postawić zarówno na własnych, wykupionych domenach, jak i na darmowych systemach blogowych. Najlepiej połączyć te dwa sposoby i stworzyć zaplecze składające się tak z płatnych, jak i darmowych domen. Jak duże powinno być zaplecze? To już zależy od konkurencyjności Twojej branży – im trudniejsze frazy, na które się pozycjonujesz, tym większego zaplecza potrzeba, aby wdrapać się do pierwszej trójki w wynikach wyszukiwania.

Zobacz też: Skąd brać teksty na stronę internetową?

Ważne! Jeżeli zamierzasz wynająć profesjonalną firmę, która cały proces wykona za Ciebie, to i tak warto wiedzieć jak pozycjonować stronę. Jest to bardzo ważne ponieważ nie każda agencja zajmująca się SEO jest skuteczna w swoich działaniach, dlatego powinieneś znać przynajmniej podstawy pozycjonowania. Dzięki wiedzy łatwiej będzie Ci znaleźć rzetelną i fachową firmę, która doprowadzi Twój sklep czy też blog do pierwszych miejsc w wynikach wyszukiwania.

Każda profesjonalna firma, która zajmuje się pozycjonowaniem stron internetowych korzysta z własnego zaplecza. Dlaczego? Własne zaplecze daje pełną kontrolę nad linkami. Oczywiście wymaga czasu i pieniędzy oraz umiejętności tworzenia choćby najłatwiejszych stron internetowych. Jeżeli nie dysponujesz takimi możliwościami i wydaje Ci się, że straciłeś szanse na darmowe pozycjonowanie to nie martw się bo jeszcze nie wszystko stracone – istnieje wiele innych sposobów na zdobycie linków. Jest nim chociażby pisanie gościnnych artykułów na innych popularnych witrynach – oczywiście w tym celu potrzebujesz zgody właściciela.

Zobacz też: Jak zacząć z WordPress? Poradnik dla początkujących

Jeżeli prowadzisz sklep internetowy i sprzedajesz konkretne, materialne produkty skontaktuj się z właścicielami popularnych serwisów internetowych z Twojej branży z prośbą o przetestowanie i zrecenzowanie produktu na stronie. Oczywiście musisz dać coś w zamian – najczęściej jest to prezent w formie recenzowanego produktu. Zadbaj przy tym, nie tylko o zdobycie linka, ale również o pochlebną opinię ze strony recenzenta. Jeżeli jesteś blogerem to możesz nawiązać kontakt z osobami, które prowadzą strony o podobnej tematyce i poprosić o umieszczenie gościnnego wpisu na łamach ich bloga.

Darmowe pozycjonowanie strony internetowej

Niezależnie od tego, czy prowadzisz witrynę w formie małego bloga, czy dużego sklepu internetowego, możesz zdobyć do niej odnośniki poprzez umieszczanie komentarzy na blogach i stronach o podobnej tematyce a także poprzez czynny udział w dyskusjach na forach internetowych. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod samodzielnego i darmowego pozycjonowania. Wystrzegaj się korzystania z usług masowego dodawania linków z niewiadomych źródeł. Zazwyczaj są one słabej jakości. Może się to zakończyć karą nałożoną przez Google co wiąże się ze spadkiem pozycji Twojej witryny w wynikach wyszukiwania.

Zobacz też: Jak zarabiać na blogu?

Jak pozycjonować stronę samemu czyli podstawowe techniki pozycjonowania:

  • tworzenie własnego zaplecza
  • gościnne artykuły na innych stronach
  • recenzje produktów na innych stronach
  • komentowanie na blogach i forach internetowych
  • optymalizacja strony
Słowa kluczowe w artykułach

Jak pozycjonować stronę za darmo? Bardzo ważnym elementem jest optymalizacja wpisów pod kątem pozycjonowania. Metoda ta polega na zawarciu w tekście fraz, które mają znaleźć się wysoko w wynikach wyszukiwania. Powinny one występować w tytule, nagłówkach oraz kilka razy w treści. Nie wiesz na jakie słowa kluczowe pozycjonować stronę? W trafnym doborze pomoże Planer Słów Kluczowych znajdujący się na Google AdWords. Ważne jest jednak, aby nie przesadzić z ich ilością ponieważ Google może potraktować takie działanie jako nienaturalne. Wtedy nasze starania okażą się nieskuteczne a wpisy będą się słabo pozycjonować.

Zobacz też: Jak pisać teksty SEO i dobrać słowa kluczowe?

Oceń