Jak pisać bloga żeby odnieść sukces?

Statystyki pokazują, że Polacy założyli ok. 3 miliony blogów. Mimo że zapewne duża część z nich już od dawna nie jest uzupełniana, powyższe dane i tak robią wrażenie, a jednocześnie uświadamiają, jak trudno przebić się ze swoim przekazem pośród setek tysięcy podobnych stron o zbliżonej tematyce. Jak można się domyślać, jest to trudne i wymaga sporego nakładu pracy, pasji, determinacji, a nade wszystko – cierpliwości. Jeśli Ci jej brak, Twój sukces w blogosferze jest bardzo wątpliwy. Zatem jak pisać bloga żeby odnieść sukces?

Pisz ciekawe treści

Pamiętaj, że blog nie zaczyna się od reklam ani się na nich nie kończy – są one wyłącznie dodatkiem, który pozwala zmonetyzować jego wartość. Dlatego najpierw skup się na dostarczeniu interesujących i pożądanych przez użytkowników treści, które będą generować ruch, a dopiero później pomyśl, jak dzięki nim zarobić. Publikując regularnie ciekawe materiały, dzieląc się swoją wiedzą, analizując rzeczywistość w interesujący sposób czy po prostu bawiąc użytkowników, przyciągasz ich do siebie i budujesz społeczność, za sprawą której Twój blog może stać się skutecznym narzędziem marketingowym dla reklamodawców, co przyniesie Ci zyski. Ich wysokość zależy z kolei wyłącznie od popularności, prestiżu i renomy Twojego bloga w Internecie.

Zobacz też: Ile można zarobić na blogu? 15 000 miesięcznie?

Nie kopiuj treści z innych stron

Sukces bloga zależy od treści na nim zawartych. Chcąc się wyróżnić spośród milionów, staraj się, aby publikowane przez Ciebie treści były oryginalne i nieszablonowe. Owa oryginalność może przejawiać się na wiele sposobów – poprzez szczegółową wiedzę na dany temat, nietypowy styl pisania czy ekstrawagancką i kontrowersyjną osobowość. Nieszablonowość jest dobrym sposobem na wybicie w blogosferze, jednak musi być połączona z wiarygodnością.

Pisz posty, które same będą się pozycjonować

Oczywiście najważniejsza jest treść artykułu. Ale jest coś jeszcze – posty z zawartym słowem kluczowym pod wyszukiwarki internetowe. Oznacza to, że jeżeli artykuł będzie napisany w oryginalny sposób oraz będą zawarte w nim słowa kluczowe to ma szansę znaleźć się na pierwszej stronie znanych wyszukiwarek. Postaram się wytłumaczyć Ci to w prosty sposób. Chodzi o to, że słowo kluczowe np. blog modowy musi znaleźć się w tytule strony, w pierwszym akapicie tekstu, kilkakrotnie w tekście, w nagłówku H1 i H2, w opisie zdjęcia. Pamiętaj, by nie przesadzić z ilością słów kluczowych. Google może potraktować to jako manipulację i ukarać Twoją stronę.

Zobacz też: Jak zarabiać na blogu?

Jak pisać bloga żeby odnieść sukces? Bądź wiarygodny

Jeżeli jako bloger nie wzbudzasz zaufania u odbiorców, nie masz szans zyskać ich aprobaty, a co za tym idzie – nie zdobędziesz reklamodawców, którzy byliby gotowi zapłacić za promocję swoich produktów i usług na Twojej stronie. Jak zdobyć wiarygodność? Przede wszystkim poprzez systematyczne dostarczanie wartościowych i pożądanych przez użytkowników treści, na które codziennie czekają z wytęsknieniem.

Często publikuj posty

Jak często pisać posty? Tu nie ma prostej reguły, gdyż miesięczna liczba publikacji zależy od tematyki i ruchu generowanego przez blog, niemniej jeden wpis na miesiąc wydaje się absolutnym minimum, przy czym w wielu branżach (np. sport, zdrowie, finanse, polityka) publikować można praktycznie codziennie, o ile oczywiście poziom tekstów cały czas stoi na w miarę równym, wysokim poziomie. Jeśli zamierzasz lać wodę i pisać bzdury wyłącznie po to, żeby podkręcić licznik postów, lepiej z tego zrezygnuj, bo tylko zniechęcisz użytkowników do swojego bloga. Aby odnieść sukces prowadząc bloga postaw na jakość a nie na ilość.

Zobacz też: Jak założyć bloga za darmo?

Długość artykułu ma znaczenie

Nie da się jednoznacznie określić również objętości, jaką powinny mieć posty publikowane na blogu. Zasadniczo mogą mieć one nawet 20 000 znaków, o ile potrafisz przez tak długi czas utrzymywać uwagę czytelników. Przy standardowych tekstach liczba znaków powinna wahać się w granicach 1 500 – 10 000, choć jest to granica bardzo umowna. Od długości tekstu znacznie większe znaczenie ma bowiem jego wartość merytoryczna lub emocjonalna. Zbyt krótki post może nie oddać wszystkich ważnych informacji, które poszukuje czytelnik, natomiast zbyt długie artykuły mogą go znudzić.

Jak pisać bloga żeby odnieść sukces? Wpleć w blog swoją historię

Jako autor bloga nie bądź anonimowy – jeżeli nie chcesz posługiwać się swoją własną tożsamością, wymyśl jakiś ciekawy pseudonim oraz własną historię na potrzeby Sieci. Zyskujesz w ten sposób osobowość, dzięki czemu stajesz się lepiej rozpoznawalny i łatwiej Cię zapamiętać. Chcąc odnieść sukces na blogu i przyciągnąć nowych odbiorców, nie ograniczaj się wyłącznie do pisania postów na swoim blogu – komentuj również wpisy innych blogerów z Twojej branży, udzielaj się na forach tematycznych i stwórz profile w mediach społecznościowych, które będą powiązane z blogiem. W ten sposób kreujesz własną markę, zyskując rozgłos i rozpoznawalność wśród czytelników blogosfery.

Czy praca w domu i praca przez Internet się opłaca?

Jak zacząć pisać bloga?

Oceń