Jak otworzyć firmę sprzątającą?

W obecnych czasach wielu właścicieli firm czy nawet zwykłe gospodynie domowe poszukują wyspecjalizowanego personelu, który rzetelnie i dokładnie posprząta dom, biuro czy mieszkanie. Jeżeli nie masz pomysłu na biznes zastanów się nad otwarciem firmy sprzątającej, która w większych miastach może przynieść naprawdę spore dochody. Zatem jak otworzyć firmę sprzątającą?

Jak otworzyć firmę sprzątającą? Wsparcie pieniężne

Jeżeli nie masz jeszcze działalności a twoje finanse nie pozwalają na założenie jakiegokolwiek biznesu, powinieneś pomyśleć o złożeniu wniosku w Powiatowym Urzędzie Pracy o wsparcie w postaci jednorazowego dofinansowania na otwarcie działalności gospodarczej. Pozwoli to pokryć koszty związane z zakupem sprzętu niezbędnego do funkcjonowania firmy sprzątającej. Pamiętaj, by nie rejestrować działalności przed uzyskaniem decyzji o otrzymaniu dotacji. Jeżeli twoja sprawa zostanie rozpatrzona pozytywnie to wtedy będziesz musiał zgłosić się do Urzędu Pracy w celu podpisania umowy. Od tego momentu ustawowo masz dwa tygodnie na założenie działalności.

Jak otworzyć firmę sprzątającą? Otwarcie działalności

Niezależnie od tego czy otrzymasz unijne wsparcie finansowe powinieneś założyć działalność gospodarczą. Wniosek CEIDG-1 można wypełnić przez Internet. Jeżeli nie wiesz jak to zrobić znajdź odpowiednią księgową, która nie tylko wypełni i wyśle za ciebie wniosek (po podpisaniu wcześniejszego pełnomocnictwa i uzyskaniu podpisu elektronicznego) ale także zajmie się rachunkowością twojej firmy. Główny kod PKD odpowiadający działalności, którą chcesz wykonywać czyli świadczenie usług sprzątających to 81.21.Z, dodatkowe to 81.22.Z, 81.29.Z. Jeżeli chcesz mieć w ofercie pranie tapicerki samochodowej odpowiednim kodem będzie 45.20.Z.

Następnie z Urzędu Miasta/Gminy informacje zostają wysyłane do Urzędu Skarbowego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Urzędu Statystycznego. W ciągu siedmiu dni od założenia działalności powinieneś zgłosić się do ubezpieczeń w twoim oddziale ZUS na druku ZUS ZUA. Numer regon otrzymasz pocztą. Pozostaje wyrobić pieczątkę i założyć konto firmowe.

Jeżeli zamierzasz świadczyć usługi dla firm (czynnych podatników VAT) warto stać się płatnikiem VAT. Możesz skorzystać z podmiotowego zwolnienia z VAT (usługi głównie dla osób prywatnych). Pamiętaj, by pilnować limitu, którego przekroczenie zobowiązuje cię do rejestracji VAT. Limit ten wynosi 150 tyś złotych obrotu rocznie. Obecnie złożenie formularza VAT-R w Urzędzie Skarbowym nic nie kosztuje.

Jak otworzyć firmę sprzątającą? Poznaj konkurencję

Przed otwarciem firmy sprzątającej, znajdź swoją konkurencję. Zobacz jakie usługi mają w ofercie, przypisane im ceny, a także ile firm tego typu funkcjonuje w twoim mieście.

Jak otworzyć firmę sprzątającą? Oferta i cennik

W ofercie firmy sprzątającej powinny znaleźć się podstawowe usługi typu: sprzątanie domów i mieszkań, sprzątanie biur, sprzątanie po remontach, mycie okien, pranie dywanów, pranie tapicerki samochodowej i odśnieżanie. Ceny mogą być uzależnione od powierzchni objętej sprzątaniem czyli cena za metr lub możesz wybrać opcję stawki godzinowej za pracownika.

Zobacz też: Wady i zalety samozatrudnienia

Jak otworzyć firmę sprzątającą? Reklama

Jak otworzyć firmę sprzątającą i mieć dużo zleceń? To proste! Zainwestuj w reklamę. Na początku mogą to być ulotki, możesz skorzystać z usług Poczty Polskiej gdzie fachowo nazywa się to druk bezadresowy. Ceny zależą od wagi i wahają się w granicach od 0,10 groszy do 1,10 zł za sztukę. Ogłoszenia w gazecie też mogą okazać się pomocne. Inna forma, która pozwoli ci na dotarcie do klienta to baner reklamowy. Przygotowaniem projektu i wydrukiem tablicy zajmie się firma reklamowa. Warto, abyś znalazł korzystne miejsca na zawieszenie reklamy w twoim mieście, najlepiej przy ruchliwej ulicy lub dużym centrum handlowym. Pozwoli to na dotarcie do większej liczby klientów.

Podstawą jest strona internetowa przedstawiająca ofertę firmy sprzątającej. Warto wykupić domenę a następnie zlecić informatykowi wykonanie takiej strony. Opisy napisz sam, w końcu ty najlepiej wiesz jakie usługi będziesz świadczył. Pamiętaj, aby taka strona przynosiła korzyści musisz zainwestować w pozycjonowanie. Bycie na samej górze w wyszukiwarce zapewni ci ruch na stronie i klientów a tym samym dochód.

Jak otworzyć firmę sprzątającą? Odpowiedni sprzęt

Do klienta trzeba dojechać samochodem więc jeżeli jesteś w jego posiadaniu to nie ma problemu. Na początku do świadczenia usług sprzątających będziesz potrzebował tylko podstawowy sprzęt typu mopy, wiaderka, miotły, ścierki, odkurzacz, chemia. Z czasem, gdy firma zacznie się rozwijać należałoby zakupić profesjonalny sprzęt typu odkurzacze przemysłowe, odkurzacze piorące, dmuchawa, szorowarki, zamiatarki, odśnieżarki itp.

Jak otworzyć firmę sprzątającą? Wyspecjalizowany personel

Jak już firma osiągnie sukces a ty będziesz zasypany zleceniami to zespół wyspecjalizowanych pracowników pomoże ci w realizacji zadań. Pamiętaj, aby zatrudnić pracownika trzeba dopełnić szereg formalności związanych z badaniami lekarskimi, szkoleniami BHP, zgłoszeniem do ZUS.

Solidnie i dokładnie wykonana usługa w tym biznesie to podstawa. Jeżeli klient będzie niezadowolony, więcej do ciebie nie zadzwoni. Nie ma mowy też o sytuacji , gdy w domu czy biurze klienta jakaś rzecz ulega zniszczeniu. Trzeba być bardzo ostrożnym, by nic nie uszkodzić. Wyrobienie sobie dobrej marki zapewnią ci pracownicy. To oni są wizytówką firmy więc zwracaj uwagę kogo zatrudniasz i jakiej jakości usługi sprzątające świadczy dana osoba.

Jak otworzyć firmę sprzątającą? Lokal

Nie ma obowiązku wynajmu lokalu, siedziba firmy może znajdować się w domu lub mieszkaniu a sprawy dotyczące usługi omawiane są w domu lub biurze klienta.

Terminy rozliczeń

Pilnuj terminów wpłat, gdyż niedopełnienie tego obowiązku może cię kosztować wiele nieprzyjemności ze strony Urzędu Skarbowego a w przypadku Zakładu Ubezpieczeń Społecznych brak ubezpieczenia zdrowotnego.

ZUS – składki na ubezpieczenie

  • do 10 dnia następnego miesiąca – osoba fizyczna nie zatrudniająca pracowników
  • do 15 dnia następnego miesiąca – gdy zatrudniasz pracowników

Urząd Skarbowy – do 20 dnia następnego miesiąca – wpłata zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych za poprzedni miesiąc.

Teraz już wiesz jak otworzyć firmę sprzątającą, jeżeli będziesz rzetelnie i dokładnie wykonywać swoją pracę to na pewno odniesiesz sukces.

Jak założyć sklep internetowy?

Jak otworzyć salon masażu?

Oceń