Ile zarabia programista? Czy zawód programisty może przynieść duże dochody?

Programowanie to dość skomplikowana umiejętność, która wymaga zaawansowanej znajomości języków programowania. Jest ich wiele, a ich wybór zależy od konkretnych potrzeb, niemniej najlepsi programiści swobodnie posługują się kilkoma językami, dobierając te najbardziej odpowiednie do poszczególnych projektów. Wymaga to nie tylko lat nauki i pracy, ale również otwartego umysłu i umiejętności abstrakcyjnego i analitycznego myślenia. Z tego artykułu dowiesz się co to jest programowanie i ile zarabia programista?

Zawód programista – czy mogę szybko nauczyć się programowania?

Programowania nie da się nauczyć w kilka godzin, a umiejętność zastosowania teorii w praktyce wymaga, jeśli nie lat, to na pewno wielu miesięcy doświadczenia. Programistą nie można zostać „z ulicy” – konieczna jest wieloetapowa nauka, najlepiej pod okiem specjalisty w danej dziedzinie programowania, który potrafi sprawnie pokierować procesem edukacyjnym. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby próbować nauczyć się programować samemu, na podstawie dokumentacji, kursów, tutoriali, książek i przede wszystkim na bazie własnych prób z kolejnymi aplikacjami, programami czy grami.

Zobacz też: Projektowanie stron internetowych jako dochodowa praca w domu

Znajomość składni języków oraz ich teoretycznego użycia to za mało. Samo doświadczenie również nie wystarczy – we współczesnym programowaniu tak samo, jeśli nie bardziej istotna jest umiejętność korzystania z rozmaitych frameworków, bibliotek i systemu kontroli wersji, które znacznie przyspieszają i upraszczają tworzenie programów i aplikacji. Ujmując temat prościej: niezbędna jest wiedza na temat narzędzi wspomagających programowanie.

Programowanie jako dobry sposób na zarabianie przez Internet

Nie jest tajemnicą, że programowanie to umiejętność wielce pożądana na rynku, dlatego specjaliści z tej dziedziny mogą liczyć na wysokie zarobki właściwie od samego początku kariery. Nie chodzi tu bynajmniej o pracę na etacie w biurze, która oczywiście również jest możliwa, niemniej my skupiamy się na zarabianiu w Internecie, gdzie programiści także mają duże pole do popisu.

Możliwością na zarobek jest programowanie aplikacji – na zamówienie lub gotowych, z których korzysta się na bieżąco. Aplikacje szyte na miarę dla każdego klienta z osobna to pewny zysk przy każdym zamówieniu, zaletą sprzedawania gotowych aplikacji jest natomiast możliwość wielokrotnego zarobku na pojedynczym produkcie. Aplikację wystarczy wystawić na sprzedaż, a następnie czekać, aż użytkownicy będą ją pobierać czy kupować.

Zobacz też: Pisanie tekstów na zlecenie czyli praca jako copywriter

Zawód programisty nie jest łatwy

Jedna z gałęzi programowania zajmuje się tworzeniem aplikacji i gier z myślą o systemach mobilnych Windows Phone, Android. Każdy z tych systemów oferuje programistom możliwość sprzedawania swoich gier oraz aplikacji, z których osiąga się zyski za pośrednictwem reklam, jeżeli aplikacja jest darmowa, bądź dzięki opłatom, jakie uiszczają użytkownicy za pobranie aplikacji lub korzystanie z niej.

Dobry programista poradzi sobie też z tworzeniem zaawansowanych programów, rozbudowanych systemów informatycznych, funkcjonalnych serwisów internetowych, skryptów projektowanych na zamówienie czy gier. Każdy z tych produktów może być przeznaczony dla systemów desktopowych i mobilnych lub funkcjonować jako aplikacja webowa.

Ile zarabia programista?

Nie ma co ukrywać, że pensje programistów są wysokie z uwagi na fakt, że umiejętność programowania jest rzadka i pożądana na rynku. Oczywiście ostateczne zarobki zależą przede wszystkim od wybranego modelu biznesowego, na etacie początkujący programista zarabia nie mniej niż 3 tys. zł netto miesięcznie, podczas gdy ci najbardziej doświadczeni nie schodzą poniżej pięciocyfrowych kwot. Te liczby raczej przemawiają do wyobraźni, jednak trzeba sobie zdawać sprawę, że ich osiągnięcie wymaga bardzo dużych nakładów czasu i pracy.

Jak zarabiać przez Internet? Pozycjonowanie stron

Jak założyć bloga za darmo?

Oceń