Handel domenami czyli jak zarabiać na domenach?

Czy zarabianie na domenach to dobry pomysł na biznes? Domena internetowa to jedna z podstaw biznesu online – jeżeli jest chwytliwa i atrakcyjna, może stać się bardzo ważnym elementem służącym do kształtowania wizerunku danej firmy, marki, produktu czy usługi w Internecie. Z kolei jej nieatrakcyjność znacznie zmniejsza szanse na sukces. Dlatego wiele osób jest gotowych zapłacić duże pieniądze za dobrą i ciekawą domenę, która może ułatwić zdobycie wysokiej rozpoznawalności. Handel domenami internetowymi to dobry pomysł na biznes. Warto dowiedzieć się więcej jak zarabiać na domenach internetowych.

Najdroższe domeny w Polsce

Historie sprzedaży najdroższych domen w Polsce, takich jak Play.pl, którą za 2 miliony zł kupiła wielka firma telekomunikacyjna czy chociażby Makijaz.pl, którą zakupiono na początku 2016 roku za kwotę 92 000 zł, pokazują, że na handlu adresami internetowymi można zarobić zawrotne sumy. Trzeba mieć jednak dużo szczęścia, wyczucia oraz biznesowej intuicji.

Zobacz też: Jak zarabiać na blogu?

Na czym polega handel domenami?

Nie różni się on zbytnio od tradycyjnego handlu, czyli jego podstawowe założenie brzmi „kupić taniej, drożej sprzedać”. Gdzie wobec tego kupić domeny? Możliwości jest wiele, a najprostsza z nich to po prostu zarejestrowanie nowego, wolnego adresu u jednego z rejestratorów, których na polskim rynku jest bardzo dużo, począwszy od największych i najbardziej rozpoznawalnych typu Home.pl, czy Nazwa.pl, skończywszy na niewielkich firmach typu noname. Koszt rejestracji nowej domeny wynosi 15-100 zł w zależności od wybranej końcówki (różne ceny obowiązują dla .pl, .com.pl, .com, .edu.pl, .org itd.) i indywidualnej oferty danej firmy. Z kolei każdorazowe odnowienie domeny, które należy wykonać co roku, to również koszt rzędu 30-100 zł.

Jako że właściwie wszystkie ciekawe i potencjalnie wartościowe domeny są już od dawna zajęte, istnieje niewielka szansa, że uda Ci się wymyślić taki adres, który ma potencjalną wartość handlową i jednocześnie jest wolny do rejestracji. Czy wobec tego nie masz szans na zdobycie ciekawych nazw i handel domenami? Niekoniecznie – wejść w ich posiadanie można nie tylko poprzez rejestrację nowego adresu, ale również dzięki usłudze przechwytywania wygasających adresów internetowych.

Zobacz też: Czy praca przez Internet się opłaca?

Przechwytywanie domen to nic innego jak przejmowanie adresów, których poprzedni właściciele świadomie lub nieświadomie nie przedłużyli. Usługę przechwytywania oferuje wielu rejestratorów, a jej jednorazowy koszt wynosi 50-100 zł. Domeny do przechwycenia liczone są w dziesiątkach tysięcy egzemplarzy, dlatego odnalezienie wśród nich adresu godnego uwagi jest czasochłonne i wymaga doświadczenia w szukaniu, co wcale nie jest takie łatwe, jak mogłoby się wydawać.

Inny sposób na kupienie domeny to skorzystanie ze specjalnej giełdy domen, gdzie adresy internetowe sprzedawane są na zasadzie aukcji internetowych – kto zaoferuje satysfakcjonującą cenę z punktu widzenia sprzedawcy, staje się nowym właścicielem. Równie dobrze można próbować nabyć wybrany adres internetowy bezpośrednio od jego właściciela, kontaktując się z nim prywatnie i składając swoją propozycję.

Jak zarabiać na domenach internetowych?

Kupno ciekawych domen to niezbędny, ale niewystarczający krok do zarabiania na nich. Aby handel domenami okazał się opłacalnym pomysłem na biznes potrzebny jest oczywiście drugi element transakcji, czyli sprzedaż. Omówioną przed chwilą metodą sprzedaży jest wystawienie adresów na giełdzie – jeżeli otrzymasz ofertę znacznie przewyższającą koszt zakupu domeny, to warto się jej pozbyć. W handlu domenami o to chodzi – żeby zarabiać. Poza tym ogłoszenie ze sprzedażą atrakcyjnego adresu internetowego można wystawić w popularnych serwisach aukcyjnych, jak chociażby Allegro czy OLX.pl.

Zobacz też: Jak zarabiać na Allegro?

Jeżeli osoba zainteresowana Twoją domeną wpisze ją w pasek adresu swojej przeglądarki, powinna zostać poinformowana, że jest ona wystawiona na sprzedaż, dlatego umieść na niej formularz kontaktowy oraz ewentualnie swoje oczekiwania cenowe. Wówczas potencjalnie zainteresowani klienci na pewno się do Ciebie zgłoszą. Jeśli nie, to próbuj do nich dotrzeć samemu – postaraj się znaleźć takie firmy, projekty, produkty, marki czy usługi, dla których Twoje domeny mogą być przydatne, a następnie zaoferuj im je.

Handel domenami to dobry pomysł na biznes

Największą wartość mają domeny krótkie, kilkuznakowe, a także domeny ze słowem kluczowym, np. czajniki.pl, leasing.pl, hipoteczne.pl itp. Warto inwestować również w adresy z dobrą historią i o wysokiej wartości pozycjonerskiej. Kupując domeny, nie zapominaj, że nie jesteś ich kolekcjonerem, lecz inwestorem, którego celem jest zysk. Zanim zdecydujesz się postawić na dany adres, dokładnie zastanów się, czy jesteś w stanie na nim zarobić więcej, niż na niego wydałeś – jeśli nie, zrezygnuj z zakupu.

Oceń