Oświetlenie do filmu jest jednym z najważniejszych elementów udanego nagrania. Gdy zaczynałam przygodę z YouTubem nie miałam pojęcia jak się za to zabrać. Z czasem zaczęłam czytać coraz więcej poradników i stworzyłam swoje małe studio nagraniowe. Oczywiście najlepiej jak nagrywamy w świetle dziennym ale nie zawsze jest to możliwe. Dlatego warto pomyśleć o sztucznych lampach studyjnych. Jakie oświetlenie do filmu na YouTube wybrać?

Oświetlenie do filmu – Softbox

Pierwsza moja lampa, która doświetlała moją twarz podczas nagrywania nosi nazwę softbox. Jest to jasne białe, zimne światło ciągłe imitujące światło dzienne o temperaturze barwowej 5500K. Byłam nawet zadowolona z takiego oświetlenia ale jedna lampa to za mało. Warto zakupić dwie i postawić je z lewej i prawej strony. Wtedy żadne cienie nie padają na twarz i osoba nagrywana jest oświetlona równomiernie.

Oświetlenie studyjne Softbox

Wady: Podczas doświetlania z jednej strony kosmetyki na twarzy zmieniały kolor. Przykładem jest korektor, który nakładam na powiekę i wokół brwi. Jego barwa była delikatnie żółta ale nie było to zauważalne w świetle dziennym. Po włączeniu softboxa kolor korektora wydawał się mocno żółty. Z moich doświadczeń wynika, że softboxy trochę przekłamują i zmieniają kolorystykę fotografowanej czy też nagrywanej postaci.

Jakie oświetlenie do filmu?

Oświetlenie do filmu na YouTube – Parasolka

Następna studyjna lampa światła ciągłego, którą zakupiłam zawierała dwie żarówki osadzone na statywie oraz parasolkę. Oczywiście temperatura barwowa to 5500K co dawało naturalne światło. Parasolka raczej służyła mi do oświetlenia tła. Gdy światło dzienne padało na tło z prawej strony to z lewej musiałam trochę wspomóc się sztucznym oświetleniem. Jest także idealna do zdjęć, dzięki niej osoba fotografowana jest ładnie doświetlona a zdjęcia wychodzą w wysokiej jakości.

parasolka

Wady: Nie do końca byłam zadowolona ponieważ na niektórych moich filmach po włączenie parasolki można zauważyć dziwne migotanie.

Zobacz też: Czym nagrywam filmy na YouTube?

Oświetlenie do filmu – Lampa pierścieniowa

Ostanie oświetlenie do filmu, które postawiłam w swoim mini studiu filmowym była lampa pierścieniowa. W przypadku tworzenia filmów związaną z tematyką beauty jest ona wprost niezastąpiona. Nieraz widać ten świetlisty pierścień w oku Youtuberek zajmujących się nagrywaniem makijażu oka. Jest to idealna lampa, która nie przekłamuje kolorów i daje bardzo mocne naświetlenie podobne do światła dziennego. Idealnie nadaje się do robienia zdjęć makijażu oka oraz do nagrywania filmów na YouTube.

lampa pierścieniowa

Jakie oświetlenie  do filmów na YouTube wybrać?

Jeśli mamy możliwość kręcenia filmu w świetle dziennym przed oknem naszego małego pokoju to warto korzystać z tej metody. Można dodatkowo doświetlić się blendą. Ja niestety z braku warunków i miejsca jestem ustawiona bokiem do okna i blenda w moim przypadku jest konieczna. Bez jej użycia połowa twarzy byłaby ciemniejsza a dzięki niej wszystkie kolory wyrównują się i twarz jest z każdej strony tak samo doświetlona. Blenda jest naprawdę warta docenienia.

blenda

W przypadku oświetlenia sztucznego najlepszym rozwiązaniem jest postawienie przed sobą lampy pierścieniowej na środku  i dwa softboxy po bokach. Sylwetka jest równo doświetlona z każdej strony a film jest jasny i przejrzysty dzięki czemu dobrze się go ogląda.

Oświetlenie youtube

Na zdjęciach widać moje małe studio -cały zestaw na którym zawieszone jest tło, softboxa, lampę pierścieniową, parasolkę i blendy – jedna duża i dwie małe, które służą do oświetlenia twarzy od dołu.

Oceń