Jak zarabiać w Internecie?

Sprzedaż produktów w formie cyfrowej to kolejny dobry pomysł na zarobek bez wychodzenia z domu. Wszystkie etapy pracy możesz wykonać przy użyciu własnego komputera, bez potrzeby korzystania z innych płatnych narzędzi. Co więcej, raz stworzony produkt elektroniczny rozpowszechniasz w dowolnej liczbie kopii, co daje wręcz nieograniczone możliwości zarobku. Czego potrzebujesz, żeby zarabiać na sprzedaży własnych produktów? Sukces zapewni Ci połączenie dwóch elementów – dobrego pomysłu i jeszcze lepszego wykonania. Zatem jak zarabiać przez Internet i mieć z tego spore korzyści majątkowe?

Pierwszym i niezbędnym krokiem jest zaoferowanie wartościowego produktu, który zaspokaja potrzeby użytkowników. Te potrzeby są bardzo różnorodne, ponieważ obejmują wiedzę, emocje, ciekawość, rozrywkę itd., czyli wszystko to, czego potrzebuje każdy z nas. Udostępniając poradnik na jakiś specjalistyczny temat, zaspokajasz potrzebę wiedzy; sprzedając zbiór żartów, dbasz o rozrywkę i humor odbiorców, a organizując spotkanie online miłośników popularnej gry, troszczysz się o ich potrzeby towarzyskie. Możliwości jest wiele, jednak bez wartościowego produktu trudno zarobić jakiekolwiek pieniądze w Internecie.

Zobacz też: Pisanie tekstów na zlecenie czyli praca jako copywriter

E-booki jako dobry sposób zarabiania przez Internet

Napisanie e-booka wymaga pewnych umiejętności. Dobry pomysł i chwytliwy tytuł to podstawa sukcesu książki w formie cyfrowej. Jeżeli mamy wiedzę w jakieś konkretnej dziedzinie a inni chcą tę wiedzę zdobyć to pozostaje tylko usiąść przed monitorem komputera i zacząć pisać wszystko co przychodzi nam do głowy. Podczas pisania nigdy nie zwracamy uwagi na błędy, liczy się przekaz i natchnienie, które w danym momencie nam towarzyszy. Korektą tekstu zajmujemy się później. Więcej informacji na temat książek elektronicznych znajdziesz w artykule Jak wydać e-booka i na nim zarabiać w Internecie?

Jak zarabiać przez Internet? Audiobooki

Audiobook to kolejna, tym razem dźwiękowa forma tradycyjnej książki papierowej. Zamiast męczyć wzrok lekturą e-booka na jasnym ekranie, coraz więcej osób sięga właśnie po audiobooki. Głównie ze względu na wygodę, bo żeby zapoznać się z treścią danej książki, wystarczy ją odtworzyć jako plik audio na dowolnym urządzeniu. Nie ma więc problemu, żeby wygodnie rozłożyć się w łóżku i z nałożonymi na uszy słuchawkami przenieść się do literackiego świata. Pomimo słabnącej popularności papierowych książek, audiobooki – podobnie zresztą jak e-booki – sprzedają się coraz lepiej. Jeżeli posiadasz radiowy głos, możesz śmiało spróbować swoich sił jako lektor i nagrać własnego audiobooka.

Zobacz też: Ile można zarobić na blogu? 15 000 zł miesięcznie?

Zadatki na lektora, czyli dobrze brzmiący głos i doskonała dykcja to nie wszystko, aby móc zarabiać przez Internet na audiobooku – potrzebny jest również dobry sprzęt, aby nagrać wysokiej jakości, czysty dźwięk. Odpowiednie warunki daje właściwie jedynie profesjonalne studio nagraniowe, dlatego chcąc nagrać wysokiej jakości audiobooka, nie obejdzie się bez wizyty w tego typu studio.

Przed przystąpieniem do prac trzeba oczywiście wybrać tekst źródłowy. O ile nie piszesz własnych książek, nie jest to wcale takie łatwe, jak mogłoby się wydawać. Bez żadnego pozwolenia, nie łamiąc niczyich praw autorskich, możesz bowiem komercyjnie wykorzystywać wyłącznie treści należące do tzw. domeny publicznej, czyli zbioru zawierającego dzieła nieobjęte autorskimi prawami majątkowymi.

Chcąc nagrać audiobooka z tekstem nienależącym do domeny publicznej i zarabiać na jego sprzedaży w Internecie, należy otrzymać pozwolenie od osoby lub osób, które dysponują autorskimi prawami majątkowymi do niego, czyli są jego intelektualnymi właścicielami. W praktyce oznacza to najczęściej konieczność zapłacenia określonej kwoty; w przeciwnym razie, jeśli w celach zarobkowych wykorzysta się utwór chroniony prawem autorskim bez uzyskania takiej zgody, można zostać pociągniętym do odpowiedzialności karnej i zapłacenia wysokiego odszkodowania.

Zobacz też: Jak zarabiać na blogu?

Sprzedaż audiobooka odbywa się w podobny sposób jak e-booka – produkt może być udostępniony w profesjonalnych wydawnictwach i księgarniach, jeżeli tylko zostanie zaakceptowany, albo własnymi siłami, za pomocą strony internetowej, bloga czy mediów społecznościowych. Cena jednego egzemplarza tzw. mówionej książki wynosi 10-30 zł, więc jeżeli uda Ci się nagrać naprawdę dobrego audiobooka i sprzedasz go przez Internet w dużej liczbie egzemplarzy, możesz liczyć na satysfakcjonujący zarobek.

Zarabianie w domu – kursy, poradniki i szkolenia online

Odpłatne udostępnianie kursów, szkoleń i poradników to metoda internetowego zarobku dla specjalistów, którzy posiadają jakąś wąską, pożądaną przez innych wiedzę i potrafią się nią podzielić. Poza szeroką wiedzą potrzebna jest tu umiejętność komunikatywnego przekazywania informacji, ponieważ kursy, poradniki i szkolenia mają formę filmów wideo, co wymaga sprawnego występowania przed kamerą. Pożądana jest zatem dobra prezencja, nietuzinkowa osobowość i dykcja bez zarzutów.

Zobacz też: Czy praca w domu i praca przez Internet się opłaca?

Umiesz grać na gitarze? Przygotuj kurs dla początkujących adeptów rozpoczynających swoją przygodę z tym instrumentem. Masz specjalistyczną wiedzę z zakresu żywienia? Nagraj kurs na temat zdrowego stylu życia. Interesujesz się majsterkowaniem? Stwórz szkolenie z dziedziny, w której jesteś najlepszy, np. z malowania albo tynkowania. A może jesteś specjalistą w fotografii? Na ten temat również możesz przygotować szkolenie i zacząć swoją przygodę z zarabianiem przez Internet. Jak widzisz, możliwości na zarobek na kursach online jest wiele, jeżeli tylko dysponujesz jakąś wąską wiedzą lub specjalistycznymi umiejętnościami.

Aby zrealizować materiał wideo własnymi siłami, potrzebny jest chociażby podstawowy sprzęt filmowy, czyli kamera ze statywem, mikrofon, scenografia, prompter i lampy. Jeżeli nie chcesz kupować tych wszystkich elementów, możesz je wypożyczyć lub wynająć kamerzystę, który nakręci i ewentualnie zmontuje dla Ciebie materiał. Zapomnij o nagrywaniu amatorskich wideo telefonem, bo taki kurs na pewno się nie sprzeda w Internecie. Ludzie są gotowi płacić jedynie za wysokiej jakości produkty.

Zobacz też: Jak założyć bloga za darmo?

Gotowy kurs możesz umieścić na własnej stronie internetowej czy blogu i zablokować do niego dostęp. Po wpisaniu hasła, które wykupuje się SMS-em lub przelewem bankowym użytkownik będzie mógł skorzystać z Twojego poradnika. Innym wyjściem jest przesyłanie pliku wideo mailem po dokonaniu opłaty przez klienta. Oczywiście kurs online nie sprzeda się sam – oczekując zysków, przeprowadź możliwie szeroko zakrojoną kampanię informacją i promocyjną na forach internetowych, w mediach społecznościowych, na blogach czy specjalistycznych portalach.

Jak zarabiać w Internecie? Webinaria

Webinaria, czyli warsztaty i seminaria online to forma interaktywnych kursów, która różni się od gotowych szkoleń tym, że odbywa się na żywo dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii telekomunikacyjnych, a prowadzący ma możliwość bezpośredniej, obustronnej rozmowy z odbiorcami. Generalnie model biznesowy może być w tym przypadku podobny do kursów online i bazować na przekazywaniu użytkownikom użytecznej wiedzy. Nie musi jednak ograniczać się wyłącznie do tego. Jednak należy się liczyć z tym, że zarabianie przez Internet w ten sposób nie jest łatwe i wymaga pewnych umiejętności.

Zobacz też: Jak zacząć pisać bloga?

Interaktywne porady na temat gry na gitarze, nauka języka obcego, kurs robienia dobrego makijażu – jeżeli tylko posiadasz wiedzę, możesz zorganizować takie płatne webinarium. Dobrym pomysłem może być także organizacja seminarium, na którym spotykają się osoby o podobnych zainteresowaniach – np. miłośnicy jakiegoś filmu, przedsiębiorcy z danej branży czy specjaliści z jakiejś dziedziny. W ten sposób dajesz możliwość nawiązania nowych kontaktów oraz integrujesz środowisko.

Nie tylko tematyka, ale i realizacja webinarium ma zasadnicze znaczenie dla powodzenia całego przedsięwzięcia. Łatwo się domyślić, że również w tym przypadku nie można sobie pozwolić na półśrodki – transmisja powinna być płynna i czytelna dla wszystkich użytkowników, a Twój głos jako prowadzącego wyraźny i słyszalny dla każdego. Zadbaj o szybkie łącze i dobry sprzęt, aby nie doszło do niespodziewanych awarii lub innych niespodzianek w trakcie seminarium. Dopracowanie każdego szczegółu zapewni ogromny sukces i pozwoli na zarabianie w Internecie sporych pieniędzy.

Oceń