Jak zarabiać na zdjęciach?

Uwielbiasz fotografować i uważasz, że robisz to dobrze? Zastanawiasz się jak zarabiać na zdjęciach? W takim razie możesz zacząć zarabiać, sprzedając je w Internecie! W jaki sposób? Odpowiedzią są banki zdjęć, popularnie zwane stockami, czyli serwisy internetowe, w których użytkownicy kupują zdjęcia publikowane przez setki tysięcy fotografów z całego świata. Kluczem do sukcesu jest to, aby Twoje zdjęcia były jak najczęściej kupowane.

Sprzedaż zdjęć przez Internet              

Jak zarabiać na zdjęciach sprzedając je  w Internecie? Istnieje kilka powodów, dla których warto zainteresować się sprzedażą zdjęć w serwisie typu stock, przy czym najistotniejsza wydaje się możliwość wypracowania dochodu pasywnego, czyli uzyskiwania przychodów bez nakładów pracy. Wystarczy udostępnić swoje zdjęcia, czekając na kolejne wpłaty od osób, które je kupią. Ponadto banki zdjęć dają dostęp do ogromnej rzeszy potencjalnych klientów z całego świata gotowych zapłacić za Twoje zdjęcia – warto to wykorzystać.

Zobacz też: Handel domenami – pomysł na biznes

Gdzie sprzedawać zdjęcia?

Najpopularniejsze serwisy typu stock, w których można publikować i sprzedawać swoje zdjęcia:

  • Shutterstock
  • Fotolia
  • DreamStine
  • iStockPhoto

Aby zarabiać na zdjęciach nie wystarczy zrobić kilka amatorskich fotografii. Pamiętaj, że każde zdjęcie wysyłane do serwisów stockowych przechodzi przez sito weryfikacyjne i jest skrupulatnie oceniane pod kątem jakości, w związku z czym profesjonalny sprzęt oraz umiejętność fotografowania wydają się elementami niezbędnymi do uzyskania odpowiedniego rezultatu. Dobre zdjęcia wykonane aparatem wysokiej jakości to jednak nie wszystko – równie istotna jest umiejętność ich wypromowania w ramach danego serwisu.

Zobacz też: Czy zarabianie przez Internet się opłaca?

Jakie zdjęcia sprzedają się najlepiej?

Ważna dla zdobycia popularności jest tematyka zdjęcia – trzeba wyczuć potrzeby odbiorców, a następnie zaoferować im fotografię, która spełni ich oczekiwania. Łatwo się domyślić, że na zdjęciach o oklepanej tematyce w stylu zachodzącego słońca czy zielonej łąki trudno zarobić ze względu na ogromną konkurencję. Inne pomysły? Znane miejsca i zabytki, zwierzęta, grupy ludzi, kobiety, dzieci, przedmioty czy architektura to tylko niektóre z ciekawych pomysłów. Dzięki odpowiedniej tematyce mamy szansę zarabiania większych pieniędzy na sprzedaży zdjęć w Internecie.

Ostatni etap to opublikowanie i sprzedaż zdjęć w serwisie. Aby były one widoczne i łatwe do wyszukania, należy je dokładnie opisać i otagować. Zarówno opis, jak i tagi powinny być możliwie dokładne i szerokie, ale jednocześnie muszą odpowiadać tematyce zdjęcia. Najlepiej opisywać fotografie po angielsku, bo w ten sposób trafia się do znacznie szerszego grona odbiorców, aniżeli wykorzystując wyłącznie rodzimy język narodowy.

Zobacz też: Jak zarabiać na Allegro?

Ile można zarobić na sprzedaży zdjęć?

Najlepiej zarabiający fotografowie stockowi liczą zyski w setkach tysięcy dolarów rocznie – choć trudno się z nimi mierzyć, to przychody rzędu kilku tysięcy złotych miesięcznie są realne. Oczywiście nie da się tego osiągnąć jednym zdjęciem – chcąc zarabiać rozsądne pieniądze, publikuj swoje fotografie regularnie, np. kilka razy miesięcznie. Zawsze pamiętaj o jak najwyższej jakości, ale dbaj również o ilość, bo ona ma znaczenie w tym biznesie. W większości serwisów za sprzedaż jednego zdjęcia autor otrzymuje kwotę od 1 zł do maksymalnie kilkudziesięciu złotych.

Oceń