Jak wyczyścić żelazko?

Mądrości ludowe często sprawdzają się w życiu codziennym, chociaż czasami zapominamy o ich istnieniu albo nie chce nam się wierzyć w ich skuteczność. Nasze babcie i prababcie wiedziały z pewnością jak wyczyścić żelazko. Nie jest to wcale taka prosta sprawa, ale nie znaczy, że nie jest do wykonania.

Jak wyczyścić przypalone żelazko?

Jednym ze skutecznych sposobów czyszczenia żelazka jest amoniak. Należy zamoczyć w nim ściereczkę a następnie przetrzeć płytę żelazka. Po wykonaniu tej czynności żelazko należy przetrzeć czystą wodą.

Można także zastosować ocet i namoczoną octem szmatką ścierać nieczystości z żelazka. Jeżeli to nie pomoże warto pomieszać ocet z sodą oczyszczoną a następnie przecierać żelazko do uzyskania pożądanego efektu.

Zobacz też: Jak pozbyć się muszek owocówek?

Warto także użyć soli. Należy rozrzucić sól na gazecie a następnie przyłożyć taflę żelazka i prasować do momentu usunięcia zabrudzeń na żelazku.

Niektóre z tych czynności mogą uszkadzać płytę żelazka dlatego warto pomieszać w garnuszku ocet z solą i podgrzać do całkowitego rozpuszczenia soli. Następnie moczymy końcówkę ściereczki w gorącej mieszaninie uważając żeby się nie poparzyć i czyścimy stopę żelazka. Po skończonej czynności przecieramy wodą.

W przypadku gdy do żelazka przykleił się wosk należy włączyć je na jak najwyższą temperaturę a następnie prasować gazetę. Czynność tę należy wykonywać do momentu kiedy wosk zniknie całkowicie z płyty żelazka.

Nigdy nie czyść teflonowego żelazka sodą oczyszczaną ponieważ może to uszkadzać jego płytę.

Zobacz też: Jak wyczyścić piekarnik domowymi sposobami?

Jak wyczyść żelazko od środka czyli zbiornik na wodę?

Aby wyczyścić żelazko w środku należy użyć octu i wody w proporcji 1:1 a następnie wlać mieszankę do zbiornika na wodę. Następnie należy włączyć żelazko. Woda z octem poprzez parowanie będzie czyścic żelazko od wewnątrz. Po tym zabiegu należy wlać wodę do włączonego żelazka i pozostawić do wyparowania. Powtórzyć czynność kilka razy. Dzięki temu usuniemy resztki octu, który może uszkadzać nasze ubrania.

Najlepsze domowe sposoby naszych babć!

Tak więc następnym razem kiedy będziemy zastanawiały się nad problemem typu jak wyczyścić żelazko warto może najpierw zadzwonić do mamy czy do babci, a niekoniecznie biec do sklepu, aby kupować gotowe środki do czyszczenia. Zaufajmy doświadczeniu i wiedzy naszych mam i babć a na pewno od razu poradzimy sobie z tak błahymi sprawami jak wyczyszczenie zabrudzonego żelazka. Tak więc do dzieła, bo z pewnością nam się uda, a prasowanie znowu będzie samą przyjemnością, a nie męczącym obowiązkiem.

Jak wyczyścić przypalony garnek?

Jak usunąć kamień z toalety

Jak usunąć gumę z ubrania?

Oceń