Brudny, zatłuszczony bądź przypalony piekarnik nie musi oznaczać wcale końca świata. Jak wyczyścić piekarnik? Jeśli użyjemy odpowiednio dobranych środków czyszczenie piekarnika nie musi być skomplikowane i uciążliwe. Jeśli jest to możliwe możemy spróbować czyszczenia bez użycia środków chemicznych.

Czy środki chemiczne to dobry sposób?

Nie jest zalecane czyszczenie piekarnika chemią, ponieważ w swoim składzie mają żrące środki w postaci rozpuszczalników, które wprawdzie rewelacyjnie działają na tłuszcz, ale działają niekorzystnie na czyszczoną powierzchnię. Poza tym chemia do czyszczenia jest najbardziej toksyczną chemią ze wszystkich środków myjących. Zawiera substancje silnie żrące, często w swoim składzie mają sodę kaustyczną, która, jeśli jest w nieodpowiedni sposób użytkowana, może nawet wybuchnąć. Poza tym środki te mogą podrażnić oczy, skórę oraz błonę śluzową dróg oddechowych. Środki te musimy także szczelnie przechowywać jeśli posiadamy małe dzieci.

Zobacz też: Jak wyczyścić przypalony garnek?

Najczęściej produkty te są w areozolu lub piance i podczas rozpylania opary rozprzestrzeniają się po całej kuchni i sąsiadujących z nią pomieszczeniach. Jeśli jednak podejmiemy się czyszczenia chemią, należy pamiętać o dobrym przewietrzeniu pomieszczeń, o okularach ochronnych i grubych rękawicach gumowych. Jeszcze kolejnym ważnym aspektem, aby tego jednak nie robić jest duże prawdopodobieństwo, że nie będziemy w stanie dokładnie umyć piekarnika po użyciu chemii, a w ślad za tym toksyczne związki mogą dostać się do przygotowywanego posiłku.

Jak wyczyścić piekarnik domowymi sposobami?

Wróćmy jednak do naturalnych i nieszkodliwych sposobów na wyczyszczenie piekarnika. Świetnie tu się sprawdza soda oczyszczona i ocet. W pierwszej kolejności należy spryskać wodą rozgrzaną płytę piekarnika, a następnie posypać go sodą. Ponownie trzeba spryskać wodą do wytworzenia się gęstej papki. Należy ją zostawić na jakiś czas, powiedzmy kilka godzin, a w przypadku silnych przypaleń nawet na całą noc. Rano trzeba zagotować wodę w garnku, wstawić go z wrzątkiem do zimnego piekarnika i zostawić tam co najmniej na godzinę. Następnie należy piekarnik dokładnie umyć optymalnie gorącą wodą. Na koniec trzeba zrobić roztwór z wody i octu w proporcjach pół na pół i zetrzeć resztki sproszkowanego osadu z wnętrza piekarnika.

Zobacz też: Jak usunąć kamień z toalety?

Niektórzy sporządzają też do czyszczenia piekarnika miksturę składającą się  z sody oczyszczonej i wody z dodatkiem octu lub płynu do mycia naczyń, co zwiększa siłę działania. Miksturę należy nałożyć na chłodny piekarnik. Po użyciu i pozostawieniu na kilkanaście minut, należy włożyć gumowe rękawice i dokładnie umyć piekarnik za pomocą gąbki lub czystej ściereczki. Podczas szorowania pozostałości tłuszczu mogą kapać na podłogę dlatego warto pod piekarnik podłożyć starą gazetę.

Zastanawiając się jak wyczyścić piekarnik warto wziąć pod uwagę jeszcze jeden sposób czyszczenia, ale to już jest przeznaczone dla nowszych modeli kuchenek, które posiadają termoobieg. Należy wtedy wstawić do piekarnika naczynie żaroodporne napełnione wodą i włączyć termoobieg. Piekarnik się nagrzeje, a parująca woda osiądzie na ściankach piekarnika, dzięki czemu brud namięknie i da się z łatwością usunąć.

Jak usunąć gumę z ubrania?

Sposoby na muszki owocówki

Jak być lubianym w towarzystwie?

Oceń