Jak usunąć plamę z wosku?

Wosk to substancja pochodzenia roślinnego, zwierzęcego lub sztucznego. Wosk, który spotykamy w naszym otoczeniu, najczęściej używany do produkcji świec, to stearyna. I to właśnie świece najczęściej powodują plamy na różnego rodzaju rzeczach. Świece są używane podczas kolacji, na przyjęciach, służą do ozdoby, a coraz popularniejsze stają się też świece zapachowe. Wystarczy odrobina nieuwagi i plamy z wosku pojawiają się na ubraniach, obrusach, dywanach czy różnego rodzaju sprzętach i meblach. Zatem jak usunąć plamę z wosku?

To, czy łatwo będzie usunąć daną plamę, zależy w głównej mierze od tego, na czym się ona znajduje. Jeśli jest to nienasiąkający woskiem materiał taki jak meble, będzie to łatwe. W momencie gdy wosk zostanie schłodzony i stwardnieje wystarczy usunąć go sztywnym narzędziem.

Zobacz też: Jak wyczyścić przypalone żelazko?

Sposób ze sklepu na plamy z wosku

Choć plamy z wosku da się usunąć domowymi sposobami, często nawet bez użycia chemii, to w sprzedaży pojawia się coraz więcej odplamiaczy. Jedne z nich są uniwersalne, inne przeznaczone do węższego zakresu plam. Taki preparat warto kupić, gdy używamy dużo świec, np. prowadzimy restaurację czy inny lokal, gdzie takie plamy są częste. Używają ich też pralnie.

Jak usunąć plamę z wosku bez użycia chemii?

Często plamy powstają na obrusach, dywanie lub na ulubionym ubraniu. Gdy wosk skapnie na jakiś przedmiot musimy poczekać aż plama wystygnie. Aby przyspieszyć stygnięcie i na wszelki wypadek zapobiec choćby minimalnemu wsiąknięciu wosku, można przyłożyć na plamę woreczek z lodem lub oziębić zimnym powietrzem z suszarki. W przypadku małych przedmiotów można zanurzyć je w chłodnej wodzie lub włożyć do zamrażarki. Plamy najlepiej usuwać po zastygnięciu poprzez wykruszanie wosku. Pozostałości twardego wosku usuwamy sztywnym przedmiotem, najlepiej linijką uważając na to, aby nie zniszczyć ulubionej rzeczy.

Zobacz też: Jak wyczyścić przypalony garnek?

Ocet i spirytus na ratunek rzeczom zaplamionym woskiem

W każdym mieszkaniu jest co najmniej kilka produktów pomocnych w usuwaniu plam z wosku. Należą do nich m.in. ocet, spirytus oraz olej. Ten ostatni należy wcierać w plamę i systematycznie usuwać pozostałości. Ocet i spirytus działają rozpuszczająco na wosk.

Jak usunąć plamę z wosku w szybki i skuteczny sposób?

Bardzo dobrym specyfikiem usuwającym plamy z wosku jest terpentyna. To środek do kupienia w sklepach chemicznych. Jako że może stanowić zagrożenie dla zdrowia, trzeba używać go ostrożnie. Tego sposobu używają osoby, które z plamami z wosku mają często do czynienia, na przykład w pralni.

Najważniejsze jest, aby w każdym przypadku najpierw wykonać próbę na niewidocznej części zaplamionej rzeczy. Często będzie tak, że skuteczny sposób znajdziemy metodą eliminacji innych.

Co niszczy zęby?

Jak oszczędzać pieniądze?

Jak zarobić pieniądze?

Oceń