Jak polubić siebie i cieszyć się życiem? Warto zastanowić się jakie są przyczyny braku samoakceptacji, by móc skutecznie z nimi walczyć. Siedzenie w domu, skupianie się tylko na swoich wadach i kompleksach, porównywanie z innymi ludźmi tylko pogrąża nas w samotności. Pozytywne myślenie oraz zaakceptowanie siebie to podstawowe warunki, które sprawią, że świat stanie się piękniejszy.

Jak polubić siebie? Zaakceptuj swoje wady

Bardzo wiele osób ma problem z samoakceptacją. Objawia się to obniżonym poczuciem własnej wartości, niezadowoleniem ze swojego wyglądu, wywieraniem dużego nacisku na swoje słabe strony oraz wyolbrzymianiem swoich wad. Sprawia to, że pogrążamy się jeszcze bardziej w otchłani oraz dokucza nam zły nastrój i samopoczucie. Często postrzegamy siebie w błędny sposób. Wydaje nam się, że wady, które posiadamy są mocno widoczne dla innych osób co jest złym myśleniem. Bywa tak, że znajomi nie dostrzegają naszych kompleksów a to co my uważamy za wadę, oni mogą uważać za zaletę.

Zobacz też: Jak znaleźć pracę, która będzie Twoją pasją?

Jak polubić siebie? Spokojnie przyjmuj krytykę

Dodatkowo człowiek z niską samooceną bierze do siebie krytykę innych osób, staje się nieufny, skryty, tajemniczy i zakompleksiony. Jest to stan niebezpieczny, bo w konsekwencji może prowadzić do depresji oraz do innych zaburzeń psychicznych. Krytyka nie ma na celu cię zdołować, zahamować i obrazić twoją osobę. Jej zadaniem jest zainspirowanie ciebie więc zmień nastawienie, zapanuj nad swoimi reakcjami, przestań się przejmować i przyjmuj krytykę z klasą. Dzięki takiemu zachowaniu będziesz mogła dokonać trzeźwej oceny słów krytycznych i wyciągnąć pewne korzyści jeżeli krytyka jest uzasadniona.

Zobacz też: Jak być lubianym w towarzystwie?

Jak polubić siebie? Pozytywne myślenie

Aby móc siebie pokochać konieczne jest pozytywne myślenie o samym sobie. I nie chodzi tutaj o egoizm, narcyzm, czy wyższość siebie nad innymi ludźmi. Chodzi tutaj o postrzeganie u siebie pozytywnych cech jak i wad, natomiast wady należy traktować z dystansem i przymrużeniem oka. Najlepszym sposobem jest nieustanne myślenie pozytywnie lub przekształcanie myśli negatywnych na pozytywne, należy dostrzegać w sobie coraz to więcej zalet, odkrywać swoją wartość. Należy sobie powiedzieć stanowczo, że nie ma ludzi idealnych i każdy ma jakieś wady i nie jesteśmy odosobnionym przypadkiem. Sprawia to, że problemy są łatwiejsze do przezwyciężenia, a w konsekwencji jesteśmy lepiej postrzegani przez otoczenie. Takie postrzeganie wad powoduje, że nie przeszkadzają one nam w codziennym życiu. Dodatkowo do osiągnięcia samoakceptacji potrzebna jest kontrola emocji oraz niwelowanie stresu, w tym pomogą nam techniki relaksacyjne.

Zobacz też: Jak skutecznie dążyć do celu?

Jak polubić siebie? Otaczaj się pozytywnymi ludźmi

Dodatkowo, aby łatwo dokonać zmiany w sobie, należy przebywać z ludźmi pozytywnie myślącymi, należy wyeliminować z życia osoby, które ciągle narzekają. Dzięki temu sami przestaniemy narzekać a pozytywni ludzie spowodują, że zaczniemy wierzyć we własne możliwości,  będziemy uważać się za osoby wartościowe a także będzie nam łatwiej dążyć do określonego celu.

Zobacz też: Jak radzić sobie ze stresem?

Jak polubić siebie? Wyrzuć z siebie złe emocje

Niestety różne przeżycia w życiu, które wywołują różne emocje, utrudniają pokochanie samego siebie. Nie należy ich tłumić, ponieważ kumulują się one w organizmie. Najlepszym sposobem na to jest sport, który rozładowuje napięcia nerwowe i poprawia humor. Rozmowa z bliską osobą też rozładowuje złe emocje.  Dodatkowo pomaga płacz, krzyk czy smutek.

Jak polubić siebie? Nie porównuj się z innymi

Ponadto nie należy porównywać się z innymi, a wiele osób tak robi, ani sugerować się opiniami innych ludzi. To twoje życie i postępuj tak jak podpowiada ci twój umysł, a nie ludzie z twojego otoczenia.

Jak przetrwać upały? Kilka porad

Ciągłe zmęczenie czyli dlaczego brak Ci energii życiowej?

Jak dbać o zdrowie jesienią i zimą?

Oceń