Jak nie krzyczeć na dziecko? Krzyczenie jest złe!

„Pewnego ranka jak zwykle z moją dwuletnią córką zasiadłyśmy do śniadania. Ona usiadła na swoim małym krzesełku przy małym stoliczku. Po zjedzonym posiłku podałam Korali soczek pomarańczowy. Powiedziała „ja sama, jak dorosła” więc otworzyłam butelkę i podałam jej razem z zakrętką. Całkiem nieźle jej to wychodziło. Po chwili położyła butelkę na stoliczku. Powiedziałam do niej „zakręć buteleczkę bo zaraz wylejesz sok”. Powtórzyłam jeszcze kilka razy ale nie słuchała. W pewnym momencie chciała sięgnąć po zabawkę znajdującą się na drugim końcu jej malutkiego stoliczka i popchnęła butelkę z sokiem. Jego zawartość wylała się na stolik, krzesełko i podłogę. Ze złości zaczęłam krzyczeć bo w końcu mówiłam kilka razy aby zakręciła butelkę. Dziecko zaczęło płakać a ja krzycząc na nie w nerwach wycierałam płytki i zabrudzone meble. Córka płakała coraz bardziej. W pewnym momencie spojrzała na mnie i powiedziała „przepraszam mamo”. Me, ze złości lodowate serce roztopiło się w sekundę. Łzy napłynęły do oczu, złość zamieniła się w smutek i ogromne poczucie winy, że krzyczę na córkę, że tak naprawdę krzywdzę ją i daję zły przykład radzenia sobie z emocjami. Wtedy to pierwszy raz zaczęłam zastanawiać się jak nie krzyczeć na dziecko. Przestałam wycierać wylany sok, spojrzałam na Korali i bardzo mocno ją przytuliłam. Powiedziałam, że nic się nie stało i że bardzo ją kocham. Przeprosiłam także za nieprzyjemne uniesienie i krzyk skierowany w jej kierunku. Dotarło do mnie, że wylany sok na podłogę to nie koniec świata, że liczy się dziecko i jego uczucia, że to ono jest najważniejsze i nie powinnam wyżywać się na nim bo nie umiem sobie poradzić z własnymi emocjami. A przecież wystarczyło tylko posprzątać i powiedzieć – Oj , Korali wylałaś sok, następnym razem jak powiem, że masz zakręcić butelkę to posłuchaj mamy. Uniknęłabym dodatkowych nerwów, swoich i dziecka, na spokojnie posprzątałabym i nie byłoby afery. A tak jeszcze dodatkowo podkręciłam atmosferę. Takich zdarzeń w moim życiu jest dużo. Co czuję po tym jak nakrzyczę na dziecko? Poczucie winy, wyrzuty sumienia, bezsilność i żal, że mogłam postąpić inaczej, że mogłam się opanować i nie stresować znowu mojego ukochanego dziecka, które jest najważniejszą istotą chodząca po tym świecie” – Karolin, mama dziewczynki o imieniu Korali

Wychowanie dzieci jest trudnym wyzwaniem, warto to robić z głową, wyluzować trochę, nie traktować siebie zbyt poważnie bo to nie sprzyja dobrej relacji  z dzieckiem. Jeżeli będziemy tylko, zakazywać, narzekać i mieć ciągle niezadowoloną minę to jak mamy być szczęśliwy, jak mają być szczęśliwe nasze dzieci? Zamiast złościć się lepiej odpuścić. Krzyk do niczego dobrego nie prowadzi. Sprawia, że dzieci zaczynają płakać a my zamiast uspokoić się to jeszcze bardziej się nakręcamy.

Zobacz też: Jak pomóc dziecku zasnąć?

Kochana mamo jeżeli czujesz, że jesteś mocno zestresowana wychowywaniem niesfornych małych łobuzów to spróbuj wyciszyć się na chwilę. Przemyśl sobie wszystko dokładnie i zastanów się jak nie krzyczeć na dziecko. Krzyk działa negatywnie na rozwój emocjonalny malucha. Pozwól babci lub tacie zająć się dziećmi a ty wyjdź na chwilę z domu, zaczerpnij świeżego powietrza i pomyśl jak wyglądałoby twoje życie gdybyś nie miała tych wspaniałych, kochanych i niesłuchających bobasów. Czy nie byłoby puste? Czy nie towarzyszyłyby ci bezsens i osamotnienie. Doceń to co masz bo jesteś w posiadaniu najcenniejszego skarbu, którym jest twoje dziecko.

Porady jak nie krzyczeć na dziecko:

Panuj nad emocjami i bądź cierpliwa

Sztuką w tym wszystkim jest aby zrozumieć potrzeby swojej pociechy i jeśli nie zawsze się z naszym dzieckiem dogadujemy to spróbować poszukać nici porozumienia. Nic nie jest lepsze od rozmowy, potrafi ona rozwiązać największe problemy. Maluszek na początku nie do końca rozumnie co do niego mówisz i o co ci chodzi. Jedno jest pewne – małe dzieci chłoną jak gąbka to co im wpajamy. Jeżeli będziesz cierpliwa, nie będziesz krzyczeć i na spokojnie wytłumaczysz mu, że jego zachowanie rani twoje uczucia to dziecko wraz z rozwojem fizycznym i emocjonalnym zacznie rozumieć, że jego postępowanie mocno na ciebie wpływa i powoduje smutek. Dzięki metodzie mówienia spokojnym tonem do dziecka, ono powieli takie zachowanie i nauczy się panować nad emocjami tak jak jego wspaniała mama a prawdy wpajane poprzez tłumaczenie i rozmowę ukształtują jego osobowość. Cierpliwość i spokój to podstawy poprawnego zachowania wobec dzieci, dzięki którym nasze pociechy w końcu przestaną być marudnymi terrorystami. Zachowania agresywne, krzyk, bicie i  wyżywanie się na maluchu, który dopiero uczy się siebie i swoich emocji sprawią, że ono także będzie zachowywać się w ten sposób. A poradzić sobie z nerwowym dzieckiem jest już dużo trudniej.

Zobacz też: Jak podobać się chłopakom?

Twoje dziecko naśladuje twoje zachowania

Zastanawiając się jak nie krzyczeć na dziecko należy pamiętać, że wychowanie dziecka jest bardzo ważne i warto już od pierwszych chwil zadbać o to, żeby nic nam nie umknęło. Łatwiej jest bowiem zaszczepić w młodym dziecku pewne nawyki niż potem poprawiać błędy, które popełniliśmy. Małe dzieci bardzo szybko się uczą oraz chłoną informacje. Z jednej strony jest to niesamowity plus, gdyż mogą nauczyć się w o wiele szybszym tempie niż dorośli nowego języka. Jest to jednak także minus, ponieważ młodzi rodzice nie zawsze mają świadomość, że są cały czas obserwowani a ich zachowania są powielane przez najmłodszego członka rodziny.

Mamo, wyluzuj troszkę!

Nie oczekuj od dziecka, że będzie posłuszną małpką, nie pouczaj ciągle swojego dziecka tylko wskaż mu właściwą drogę. Ciągłe zakazy i nakazy nie sprzyjają dobrej atmosferze w domu. Nie chodzi o to abyś pozwalała dziecku na wszystko. Jak zrobi coś niestosownego to zastosuj karę i bądź konsekwentna. Gdy dzieciak nie chce włożyć ubrania jak macie iść na spacer lub plac zabaw to musi wiedzieć, że jego zachowanie będzie skutkować pozostaniem w domu. Ale jak wchodzi na sofę i skacze, to nie krzycz, że nie wolno tylko podejdź i pilnuj aby nie spadł i nie zrobił sobie krzywdy. Przypomnij sobie jak to jest być dzieckiem, kiedyś ty skakałaś po łóżku, wchodziłaś na szafki i robiłaś różne szalone i zwariowane rzeczy a twoja mama nie mogła za tobą nadążyć. Wtedy będzie wam łatwiej nawiązać nić porozumienia.

Zobacz też: Jeśli masz dość swojego dziecka powinnaś to przeczytać

Mamo, opanuj się i uspokój dziecko

Jeżeli maluszek krzyczy i kręci się przy jedzeniu a mama także się wścieka to dziecko jeszcze bardziej będzie się buntować i krzyczeć. Ale w momencie, gdy ukochana mama weźmie na ręce, przytuli i będzie mówić spokojnym głosem, to dziecko będzie bardzie skłonne zjeść posiłek. Podobnych sytuacji, gdy bobas nie chce współpracować i krzyczy jest setki. Od nas zależy w jaki sposób potraktujemy naszego maluszka i jak ono będzie postrzegać nas jako rodziców.

Krzyki i nerwowe sytuacje negatywnie wpływają na rozwój dziecka, dlatego warto kontrolować emocje i spróbować wylać z siebie swoje frustracje na przykład na worku treningowym ćwicząc na siłowni.  Teraz już wiesz jak nie krzyczeć na dziecko, wystarczy cierpliwość, opanowanie, samokontrola i bezgraniczna miłość. Nie jest to łatwe zadanie ale da się zrobić. Pamiętaj, że twój maluszek kiedyś dorośnie i stanie się to szybciej niż ci się wydaje.

Oceń