Histeria u dziecka to problem, który towarzyszy mi od dwóch miesięcy. Mój kochany słodki dwulatek kiedyś był aniołkiem. Spieściłam go jak tylko mogłam. Nosiłam na rękach, kołysałam, tuliłam, tańczyłam i poświęcałam mu cały mój czas. Niestety w niedługim czasie obróciło się to przeciwko mnie bo mój słodziak jak czegoś nie dostał to wymuszał wszystko płaczem. Najgorsze były wieczory, kiedy synek musiał być wykąpany i ubrany do spania. Nosił jeszcze pampersa i moment ubierania to był koszmar. Zaczynał bić i się wyrywać, miał już na tyle siły, że uciekał ode mnie i nie chciał wrócić na łóżko by do końca się ubrać. Prosiłam, błagałam ale on nie słuchał i okropnie płakał, że nie chce pampersa. Uciekał i darł się jakby go ze skóry obdzierali. Potrafił tak przez półtorej godziny biegać goły, machać rękami i nogami, kopać, bić i krzyczeć.

Płakałam z bezsilności.

Byłam wykończona psychicznie bo bardzo go kochałam a widziałam, że on cierpi. Histeria u dziecka wywołała u mnie nerwicę. Byłam na skraju załamania bo nie wiedziałam jak mam sobie z tą sytuacją poradzić. Najgorsze było to, że miał już 2,5 roku a ja dalej usypiałam go na rękach. Nie chciał leżeć na łóżku. Jak odmawiałam i nie chciałam go wziąć na ręce to darł się wniebogłosy. Gdy się zmęczył to wtedy zasypiał ale zazwyczaj  nie wytrzymywałam tych krzyków i ustępowałam. Musiałam z nim tańczyć a on zasypiał wtulony w moje ramiona co odbiło się na zdrowiu mojego kręgosłupa. Zastanawiam się jak długo jeszcze będzie trwała ta sytuacja. Nie wiem co mam robić. Boję się, że jak nie spełnię jego zachcianki a on wpada wtedy w histerię to robię mu olbrzymią krzywdę. Z drugiej zaś strony jak będę mu tak ustępować to będzie wpadał w histerię i wymuszał do 15 roku życia. Próby tłumaczenia kończą się porażką. Czasem nie wytrzymuje i krzyczę na niego. Wtedy synek dostaje jeszcze większego ataku histerii a ja płaczę razem z nim z bezsilności. Nie wiem jak mogę mu pomóc. – Maria

Zobacz też: Za bardzo kocham moją córeczkę

Histeria u dziecka – zachowaj spokój i bądź konsekwentna.

Jak radzić sobie z histerią u dziecka? Przede wszystkim nigdy nie krzycz na dziecko gdy dostaje histerii. Twoja złość dodatkowo zaostrzy sytuację. Takie zachowanie świadczy o tym, że nie umiesz poradzić sobie z emocjami. Dziecko cię obserwuje i bierze z ciebie przykład dlatego będzie reagowało w taki sam sposób jak ty. Twoje dziecko nie wie co się z nim dokładnie dzieje i dopiero uczy się swoich emocji. Opanowanie ułatwi wam przejście przez ten trudny okres. Nie jest to łatwe zadanie gdy dziecko krzyczy, bije i kopie. Jeżeli nie wytrzymasz i wybuchniesz to twoje dziecko będzie się czuło jeszcze bardziej zagubione a ataki histerii będą pojawiać się częściej.

Dziecko wpada w histerię bo próbuje coś wymusić.

Jedną z przyczyn histerii u dziecka jest manipulacja. Gdy dziecko wpadła w histerię przez to, że nie spełniłaś jego życzenia, nigdy nie daj przyzwolenia na takie zachowanie. Nie ulegaj bo w momencie otrzymania tego czego się domagał nauczysz go, że ta metoda działa i będzie ją powtarzał. Bądź zawsze konsekwentna w swoim działaniu. Jak widzisz, że maluch próbuje coś wymusić krzykiem i histerią to oznajmij mu, że takie zachowanie ci się nie podoba i porozmawiasz z nim jak się uspokoi. W takiej sytuacji najlepsze jest ignorowanie i przeczekanie kryzysowego momentu. Gdy pojawi się histeria u dziecka pamiętaj, by być cały czas przy nim aby nie zrobiło sobie krzywdy. Nie polecamy metody odsyłania malca do innego pokoju ponieważ w ataku złości może sobie coś zrobić.

Zobacz też: Czy warto kupować dzieciom zabawki?

Niektóre maluchy w ataku złości biją i kopią rodzica. Oczywiście taka sytuacja jest niedopuszczalna. Należy głośno zakomunikować i pokazać dziecku, że nie pozwalamy na takie zachowanie. Jeżeli dziecko podnosi na ciebie rękę to przytrzymaj mu dłoń i powiedz, że w tym domu nie bijemy, bicie boli i jest złe. Zawsze panuj nad sobą i nie oddawaj ciosów. Nie bij dziecka i nie daj klapsów. Wyrządzi to więcej szkód niż korzyści. Jeżeli obowiązuje zasada, że w tym domu nie bijemy to obowiązuje nie tyko dziecko ale także rodzica.

Mamo, nie wiem co się ze mną dzieje.

Czasem zdarza się, że dziecko krzyczy, tupie i płacze bo nie wie co się z nim dzieje i nie może poradzić sobie z emocjami. Jeżeli możesz to przytul malucha. Powiedz mu, że bardzo go kochasz. Spróbuj nazwać jego emocje, ująć je w słowa. Być może następnym razem zamiast wpadać w histerię powie ci co czuje i co go dręczy.

Gdy dziecko jest zbyt zmęczone…

Jeżeli dziecko wpada w histerię każdego wieczora gdy jest kąpane i ubieranie do spania to sygnał, że maluch jest za bardzo zmęczony. Staje się wtedy marudny i bardzo łatwo wtedy o ataki histerii. Jeżeli już doszło do przemęczenia to należy dziecko szybko wykąpać, uspokoić i ułożyć do snu. Pamiętajmy jednak o tym, że warto wykonać te czynności wcześniej gdy dziecko jest jeszcze bardzo aktywne i pełne energii. Unikniemy dzięki temu wieczornego stresu co pozwoli nam miło spędzić wieczór w gronie rodziny.

Zobacz też: Płacz dziecka za ścianą

Histeria u dziecka – jak sobie z nią radzić?

  • jeżeli dziecko wymusza to nie ulegaj
  • bądź konsekwentna
  • panuj nad sobą i nad własnymi emocjami
  • nie krzycz i nie bij rozhisteryzowanego dziecka
  • jeżeli jego celem nie jest wymuszanie i manipulacja postaraj się przytulić malca, który uczy się swoich emocji
  • nazywaj jego emocje i zachowania co pozwoli mu zrozumieć chociaż trochę to co się z nim dzieje
  • jeśli to możliwe odwracaj uwagę dziecka, jeżeli nie chce się ubrać to zacznij opowiadać mu ciekawą i zmyśloną historie o ptaszku lub kotku
  • zawsze chwal dziecko gdy jest grzeczne
Oceń