Mój mały dwulatek nie słucha i robi co chce.

Czy masz w domu nieposkromione dziecko? Czy twój dwulatek nie słucha. Za każdym razem kiedy próbujesz go o coś poprosić to słyszysz ciągle nie! Nie martw się mamo. Nie jesteś jedyną osobą na świecie, która zmaga się z tym problemem. Dziecko nie słucha bo taka jest jego natura a twoim zadaniem jest go ukierunkować na właściwą drogę. Potrzebna będzie ci cierpliwość i zrozumienie tego, co dzieje się w umyśle dziecka.

Na początku…

Tak się cieszyliśmy, kiedy zostaliśmy rodzicami. Całe lata starań lub po prostu odkładania na trochę później, ponieważ chcieliśmy najpierw zrobić karierę, ustatkować się finansowo. Ale zawsze rozmyślaliśmy, jak to będzie, gdy już przyjdzie na świat nasza pierwsza pociecha. Wszystko miało być takie idealne, poukładane, wszystkie elementy życiowej układanki ułożone po kolei. Ukończenie szkoły, ślub, no i dzieci.

Wreszcie zapada decyzja, że to już, że jesteśmy gotowi zostać odpowiedzialnymi rodzicami. Ciąża, wszyscy szczęśliwi, oczywiście my rodzice, no i gotowe na wszystko babcie. Wreszcie nadchodzi moment przyjścia na świat naszego maleństwa. Jest takie słodkie i kochane. Przez myśl by ci nie przeszło, że dziecko nie słucha rodziców. Przecież jest takie małe i kruche.

Zobacz też: Toksyczni rodzice niszczą swoje dzieci

Zbuntowany dwulatek nie słucha.

I zaczęło się. Powoli odnajdujemy drogę w meandrach rodzicielstwa. Na początku dzidziuś sobie słodko śpi, potem zaczyna być aktywny i coraz bardziej zaczyna się poruszać po całym mieszkaniu. Dzieci rosną, ale jak się okazuje potrafią nieprawdopodobnie zaleźć za skórę. Zaczyna się w wieku dwóch lat. Jest to bunt dwulatka. Dziecko nie słucha, pokazuje swoją niezależność. Zdarza się, że jest uparte, ma swoje zdanie i całkiem stanowczo potrafi je wyrazić. Dwulatek nie słucha rodziców, krzyczy, skacze i biega po całym domu a ty za nim musisz nadążyć i pilnować by nie zrobiło sobie krzywdy. Potrafisz cały dzień powtarzać „uważaj”, „co ty robisz”, “stłuczesz się”, „krzywdę sobie zrobisz”, „nie wchodź na stół”, „nie biegaj”, „nie skacz po łóżku”. I tak dalej, i tak dalej… a dziecko i tak nie słucha.

Każdego dnia miliony razy powtarzasz swojemu dziecku  jedno i to samo a ono robi co chce i nie zamierza wziąć pod uwagę twojego zdania. Jak go o coś poprosisz to ciągle słyszysz odmowę, bo przecież słowa „nie” i „ja sam” są najczęściej wypowiadane przez twoje dwuletnie dziecko. Twoje dziecko nie słucha a ty zaczynasz coraz bardziej tracić cierpliwość. Chodzisz ciągle zdenerwowana i zaczynasz dosłownie wydzierać się na swoje zbuntowane dziecko. Już nie słyszy nic innego z twoich ust jak tylko krzyk.

Zobacz też: Czego nie wolno mówić dziecku?

Dziecko nie słucha a ty tracisz cierpliwość.

Zaczynasz stosować wobec dziecka szantaż emocjonalny. Straszysz, że cygan je zabierze albo jakiś obcy pan. Zaczynasz przegrywać tą walkę. Jesteś za słaba i tracisz nerwy. W szczycie twojego zdenerwowania sięgasz po najgorszy z możliwych sposobów. Klaps! Dziecko jest smutne, płacze i ty też płaczesz. Dręczą cię ogromne wyrzuty sumienia. Jak mogłaś to zrobić, przecież zawsze powtarzałaś, że nigdy nie uderzysz swoje dziecka, nawet jak nie słucha. Nie możesz sobie poradzić z własnymi emocjami. Naprzemiennie targają tobą różne emocje – miłość, złość, płacz i smutek. Masz już dosyć! Marzysz o tym aby bunt dwulatka jak najszybciej się skończył. Niestety kochana mamo zdarza się, że ten bunt nie mija. Potem jest bunt trzylatka, czterolatka, pięciolatka… i tak do pełnoletności. Dziecko po prostu nie słucha i ciężko jest poskromić małego szkraba.

Kiedy dziecko zacznie mnie słuchać?

Niestety niezależnie od tego, w jakim wieku są nasze pociechy, mają pewną wspólną cechę. Dzieci nie słuchają. Nie ma chyba rodzica, który by nie stwierdził choć raz, że go to momentami przerasta, że nie ma już siły, by nadążyć za swoim dzieckiem. Nie da się ukryć, że świat rodziców i świat dzieci, to dwie różne przestrzenie we wszechświecie, ale trzeba to jakoś pogodzić.

Zobacz też: Dlaczego dwulatek budzi się w nocy?

Niestety nasze pociechy stają się coraz większe i zaczynają mieć odrębne zdanie na różne tematy. Dziecko nie słucha a my się denerwujemy. Jako dorośli musimy tak lawirować w ich świecie, by nie stracić z dzieciakami tej kruchej nici porozumienia. Oczywiście szczęśliwi ci rodzice, którzy nie mają najmniejszych problemów z pociechami, ale znaleźć ich, to jak szukanie igły w stogu siana. Prawdą jest, że dorastające dziecko jest odrębną jednostką, które musi wykazać się własnymi cechami.

Dziecko nie słucha- jak sobie z nim poradzić?

Nie ma jednego wspaniałego środka, który uzdrowiłby twoje dziecko i sprawił, że zacznie być grzeczne i posłuszne. To co możesz zrobić to być konsekwentna i stanowcza. Jeżeli zbuntowany dwulatek nie słucha i był niegrzeczny to powinnaś mu zakomunikować, że nie podoba ci się jego zachowanie. Konsekwencją może być pozostanie w domu w momencie gdy mieliście się wybrać do sklepu po nową zabawkę.

Innym bardzo skutecznym sposobem jest zapewnienie dziecku takich zabaw by się wyszalało. Należy pamiętać, aby dziecko nie zrobiło sobie krzywdy. Gdy dziecko nie słucha rodziców warto wtedy także zastosować metodę odciągania uwagi od złego zachowania np. proponując mu zabawę w chowanego, wspólne oglądanie książeczek lub wyjście na plac zabaw.

Dziecko jest twoim lustrzanym odbiciem.

Pamiętaj, że dziecko uczy się dopiero swoich emocji. Doskonałym przykładem jak sobie z nimi radzić jesteś właśnie ty. Dwulatek uczy się poprzez naśladowanie więc jeżeli ty ciągle wybuchasz złością nie oczekuj od niego opanowania i samokontroli. Dwulatek ciągle cię obserwuje i wyciąga wnioski z twojego zachowania. Naucz się panować nad sobą bo twoje zachowanie kształtuje osobowość twojego dziecka.

Dwulatek nie słucha i okazuje swoje emocje w różny sposób. Niekiedy jest to upór, przez który nam się wydaję, że jesteśmy na przegranej pozycji, że gdy mówimy do dziecka, to faktycznie jak grochem o ścianę. Ale i tak rodzicielstwo jest to taki stan umysłu, który pozwala nam kochać nasze dzieciaki ponad wszystko. Kluczem do sukcesu jest cierpliwość i opanowanie.

 

Oceń