Każda przyszła mama chce jak najlepiej dla swojego nienarodzonego jeszcze dziecka. Kobieta ma wtedy wiele obaw i zastanawia się czy jej zachowanie i nawyki nie szkodzą dziecku. Niepokojące dla kobiety  może okazać się podnoszenie rąk do góry w ciąży. Czy jest ono bezpieczne?  Czy podnoszenie rąk w ciąży może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku?

 

Mity na temat podnoszenia rąk w ciąży.

Wśród informacji, które krążą między kobietami znajdującymi się w ciąży, jest ta mówiąca o tym, że długotrwałe utrzymywanie przez ciężarną kobietę rąk w podniesionej pozycji prowadzi do wad serca dziecka (ze względu na wysiłek matki), a także do takiej niebezpiecznej sytuacji, jak owinięcie pępowiny wokół szyi dziecka, którego konsekwencją jest jego uduszenie się lub też problemy z odebraniem porodu. Czy należy wierzyć w takie historie? Otóż nie. Jest to jedynie informacja przekazywana z pokolenia na pokolenie, która nie ma pokrycia w rzeczywistości. Z drugiej strony nie można jednak bagatelizować tego problemu. Podnoszenie rąk w ciąży może mieć pośredni wpływ na zdrowie matki i dziecka.

Zobacz też: Kiedy niemowlę zaczyna raczkować?

 

Fakty na temat podnoszenia rąk w ciąży.

Podnoszenie rąk w ciąży może być zagrożeniem dla nienarodzonego dziecka ponieważ może dojść do naciągnięcia więzadeł na których zawieszona jest macica.

Częste podnoszenie rąk w ciąży może być problemem w jej zaawansowanym stadium. U kobiet w drugim lub w trzecim trymestrze ciąży dochodzi bowiem do przesunięcia się środka ciężkości. Przy trzymaniu rąk w uniesionej pozycji może w związku z tym pojawić się problem z utrzymaniem równowagi (co grozi upadkiem) lub z dopływem krwi do mózgu (czego konsekwencją jest omdlenie i także upadek). Przewrócenie się ciężarnej kobiety grozi krwotokiem, a nawet odklejeniem się łożyska lub odpłynięciem wód płodowych. Należy zatem ograniczyć podnoszenie rąk w zaawansowanej ciąży, lub zupełnie zrezygnować ze wspinania się.

W okresie ciąży każda kobieta powinna dbać o siebie w wyjątkowy sposób. Warto unikać niepożądanych zachowań w ciąży w tym podnoszenia rąk dla dobra dziecka.

Zobacz też: Bicie dzieci obniża ich inteligencję

 

Podnoszenie rąk w ciąży – zwierzenia kobieta

„Podczas drugiej ciąży postanowiłam posprzątać dom aby przygotować się na przyjęcie nowego członka rodziny. Gdy próbowałam zawiesić firanki nagle straciłam równowagę i spadłam z krzesła. Niestety upadek wywołał przedwczesny poród. Był to 36 tydzień ciąży. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze i dziecko urodziło się zdrowe. Ale teraz już wiem, że wspinanie się i podnoszenie rąk w ciąży jest niebezpieczne zarówno dla życia dziecka jak i matki.” – Irena

„W ciąży czułam się bardzo dobrze. Moje koleżanki miały mdłości, były zmęczone i osłabione a ja byłam wulkanem energii. Sprzątałam, wieszałam firany, myłam okna. Nic mi się nie stało. Dziecko urodziło się w terminie i było zdrowe. Nie wiem o co tyle zamieszanie z tym podnoszeniem rąk w ciąży.” – Alicja

 „W ciąży bardzo o siebie dbałam. Unikałam także podnoszenia rąk. Wydawało mi się,  że gdy unoszę ręce np. podczas mycia okien, to moje mięśnie brzucha napinają się w dziwny sposób. Czułam wtedy olbrzymi dyskomfort. Zrezygnował z nadmiernego sprzątania mieszkania dla dobra dziecka.” – Maja

Zobacz też: Masz dość swojego dziecka? Przeczytaj nasze porady

Oceń