Czy niepracująca mama jest leniwą utrzymanką?

Czy niepracująca mama ma łatwe życie? Czy każdy dzień to sielanka i czas spędzany jak na wakacjach? Czy stereotypy związane z kobietami, które poświęcają się wychowaniu dzieci są prawdą?

„Siedzisz w domu, nic nie robisz, nie pracujesz, ty to masz życie” – Kochana mamo, najprawdopodobniej słyszysz takie słowa każdego dnia. Od teściowej, być może od męża, rodziny i znajomych. Jest to niestety normalne zachowanie w naszym społeczeństwie. Panuje opinia, że praca, która jest wykonywana w domu jest bezwartościowa. Nikt nie bierze pod uwagę tego, że nie sypiasz w nocy bo dzieci budzą się co chwilę, że na okrągło karmisz i przebierasz swoje maluszki, że musisz ugotować, obiad, posprzątać, wyprać, wyprasować (a jak wiadomo przy dzieciach jest góra prasowania) a jednocześnie zerkać i zajmować się swoimi dziećmi aby nie stała się im krzywda. Wychowywanie dzieci to nie wakacje. Nikt nie widzi jak ciężko pracujesz, ile wysiłku wkładasz w pielęgnację dzieci. Nikt nie widzi twojego zaangażowania i lęku, który towarzyszy ci zawsze, kiedy twojemu maleństwu dzieje się coś złego. Ale bądź pewna, że wszyscy widzą twoje błędy!

Zobacz też: Samotna matka i jej wyznanie

Niepracująca mama to leniwa mama!

Niepracująca mama jest bardzo często dyskryminowana. Stereotypy z tym związane są nieprawdziwe, ponieważ nie biorą pod uwagę pewnych okoliczności.

Jeszcze 20-30 lat temu niczym niezwykłym nie było to, że kobiety, które zdecydowały się na macierzyństwo nie pracowały przez pierwszych kilka lat. Obecnie dominuje pogląd, że matki, które nie wracają do pracy po urlopie macierzyńskim są leniwe i wolą pobierać przysługujące im świadczenia pieniężne, wykorzystując wszelkie możliwe opcje. Tak naprawdę młode matki mają bardzo dużo nowych obowiązków związanych z wychowywaniem dzieci. Dziecko trzeba nakarmić, wykąpać, zadbać o jego zdrowie, zaprowadzić na spacer i do lekarza. Ciężko jest w pierwszych latach znaleźć pracę, która pozwoli na spełnianie się w roli matki bez konieczności zatrudnienia opiekunki, a osobną sprawą jest to, że wielu matek po prostu na taką opiekę nie stać ze względów finansowych.

Bardzo częstym poglądem na temat młodych matek jest ten, że mogą one bardzo szybko wrócić do pracy i nikt nie rozumie, że opuszczenie swojej największej pociechy jest naprawdę trudne, nie tylko dla matki ale i dla dziecka. Wskazane jest, aby dziecko przebywało jak najwięcej czasu z mamą przez pierwsze lata swojego życia, kiedy jest mu najbardziej potrzebna, nie tylko po to by zaspokoić podstawowe potrzeby fizyczne ale i emocjonalne związane z bliskością najukochańszej osoby czyli mamy.

Czasami matki dzieci, których dotknęła ciężka niepełnosprawność zmuszone są do pozostania w domu. Krzywdzące stwierdzenia wobec mam, które rezygnują z pracy by ratować zdrowie swoich dzieci są w takim przypadku zupełnie nietrafione. Nie można wszystkich matek oceniać tak samo. Każda z nich ma swoje problemy, z którymi musi sobie poradzić. W takim przypadku praca jest sprawą drugorzędną. Obowiązki w zakresie zarabiania pieniędzy chwilowo może przejąć mąż i nie ma w tym nic niezwykłego.

Zobacz też: Jeżeli masz dość swojego dziecka powinnaś to przeczytać

Niepracująca mama, a patologiczne zachowania

Powszechnie panujący stereotyp dotyczący młodych niepracujących matek związany jest z ich patologicznymi zachowaniami. Wiele osób uważa, że kobiety, które nie podejmują pracy to matki nisko wykształcone, ze skłonnościami do nadużywania alkoholu, papierosów i innych używek. W rzeczywistości wygląda to zupełnie inaczej. Bardzo często to właśnie wykształcone matki decydują się na zrezygnowanie przez dłuższy okres czasu z pracy ze względu na chęć wychowania w odpowiedni sposób swojego dziecka. Jest to więc z ich strony decyzja w pełni przemyślana.

Mama pracuje a dziecko wychowa się w żłobku

Czy panie przedszkolanki są lenie bo zajmują się tylko wychowaniem dzieci? Na dodatek nie gotują, nie sprzątają, nie piorą i nie prasują. Czy niania, która przychodzi opiekować się dzieckiem też jest leniwa? Nie! A dlaczego? Bo bierze za to pieniądze! O nich się mówi, że pracują ale mama, która rezygnuje z pracy zarobkowej i wychowuje dzieci to już niestety leń i utrzymanka.

Zobacz też: Jak zlikwidować opadające powieki?

Obecnie najważniejszą wartością jest zarabianie pieniędzy, wystawny tryb życia, dom, auto, telefony, wyjazdy na wakacje. Niestety to wszystko dzieje się kosztem naszych dzieci ponieważ coraz mniej czasu im poświęcamy. Liczy się, aby dziecko było jak posłuszna małpka, samo zasypiało w łóżeczku, grzecznie się bawiło i nie przeszkadzało dorosłym w ich bardzo ważnych zajęciach. Dzieci mają po prostu być, a ich wychowaniem zajmie się pani w żłobku lub niania. A przecież dziecko potrzebuje bliskości matki, przytulenia do niej gdy zasypia, przebywania w jej towarzystwie, oddania i miłości. Niestety czasami dorośli są zbyt zajęci aby wychować swoje dziecko.

A przecież wystarczy poświęcić dzieciom kilka pierwszych lat, potem pójdą do przedszkola, do szkoły. Będą miały kolegów i koleżanki a mama znajdzie czas na to aby poszukać sobie pracy. A jeżeli jakiś pracodawca uzna, że nie nadaje się już do niczego po tak długiej przerwie w karierze, to zawsze może założyć działalność gospodarczą i robić coś swojego.

Oceń