Jak słowa rodziców wpływają na dziecko?

Nie ulega wątpliwości, że rodzice mają ogromny wpływ na prawidłowy rozwój dziecka, zarówno fizyczny jak i psychiczny. Charakter malucha jest kształtowany już od pierwszych dni życia. Bardzo istotne jest to jak rodzice traktują swoje dziecko. Straszenie dziecka czy wypowiadanie nieodpowiednich słów w jego kierunku może spowodować ogromne szkody psychiczne. Warto zastanowić się czego nie wolno mówić dziecku?

Czego nie mówić dziecku? Nie porównuj z innymi

Słowa potrafią bardzo wpływać na psychikę. Szczególnie widoczne jest to u bardzo małych dzieci. Bardzo istotne jest, aby nigdy nie porównywać dziecka do innych. Może to sprawić, że będzie czuło się gorsze lub mniej zdolne niż rówieśnicy. Przez to bardzo zniechęci się i zamknie w sobie. Wbrew pozorom takie porównania nie działają motywująco ani mobilizująco. Powodują w dziecku złość i frustrację. Rodzice zawsze powinni okazywać dziecku swoje wsparcie i sprawiać, aby czuło się akceptowane oraz kochane.

Zobacz też:  Bunt dwulatka i problemy z małym złośnikiem

Nie strasz brakiem miłości

Nigdy również nie można mówić dziecku, że jeśli coś zrobi to przestaniemy je kochać. Taki szantaż emocjonalny może przynieść bardzo złe skutki. Dziecko poczuje się zagrożone i niepewne. Miłość rodzicielska powinna być bezwarunkowa i wieczna. Dziecko powinno być zawsze o tym zapewniane, powinno zawsze czuć wsparcie rodziców. To w ten sposób nauczy się budować właściwie relacje, które w przyszłości będzie samodzielnie tworzyło.

Czego nie wolno mówić dziecku? Nie krytykuj

Nigdy również nie powinniśmy krytykować dziecka. Może to zachwiać jego samoocenę i sprawić, że będzie bardzo niepewne oraz zakompleksione. Negatywnie odbije się to na jego całym życiu. Powinniśmy zwrócić uwagę na budowanie w dziecku odwagi. Dzięki temu łatwiej poradzi sobie ze wszystkimi wyzwaniami jakie czekają na nie w życiu. Jest to niezwykle istotne, ponieważ nawet błahe słowa nic nieznaczące dla rodziców mogą w przyszłości przynieść negatywne skutki w zachowaniu dziecka.

Zobacz też:  Czy niepracująca mama jest leniwą utrzymanką?

Nie mów, że cię rozczarowało

Nie powinniśmy również nigdy mówić, że jesteśmy rozczarowani. Dziecko zawsze powinno czuć się doceniane nawet jeśli coś mu nie wyszło. Nasze wymagania powinny być dostosowane do jego możliwości oraz talentu. Zawsze powinniśmy je wspierać i chwalić, ponieważ dzięki temu będzie miało więcej motywacji do działania. Będzie dużo bardziej ambitne oraz zmotywowane. Pozytywnie wpłynie to na jego kreatywność oraz chęć działania. W przyszłości dzięki temu osiągnie więcej i dużo chętniej będzie podejmować nowe wyzwania. Żadna przeszkoda nie będzie go ograniczała ani zniechęcała do dalszej pacy.

Straszenie dziecka czyli najgorsze słowa rodziców:

  • jak pójdziesz do przedszkola to oni ci tam pokażą  – takie słowa wzbudzają lęk przed przedszkolem
  • jak będziesz niegrzeczny to cię bobo zabierze
  • jak nie będziesz mnie słuchał to ten pan cię zabierze
  • przyjdzie pan policjant i zamknie cię w więzieniu
  • zachowuj się bo zamknę cię w ciemnej piwnicy

Straszenie dziecka nie jest sposobem na wychowanie. Budzi niepotrzebne lęki w dziecku, zmienia psychikę i niszczy pewność siebie. Jeżeli chcesz wychować szczęśliwe dziecko nie wzbudzaj w nim strachu tylko naucz je odwagi.

Zobacz też:  Jak nie krzyczeć na dziecko?

Trauma dziecka spowodowana słowami rodziców

Jedne z najgorszych słów, które matka może powiedzieć do maluszka to „pójdę i już nigdy nie wrócę” lub „jak będziesz się tak zachowywał to zachoruje i umrę przez ciebie”. Dziecko odczuwa wtedy ogromny niepokój przed utratą matki, którą kocha najbardziej na świecie. Taka groźba i straszenie dziecka to najgorszy sposób wychowania. Oznacza bezsilność matki i brak jakichkolwiek pomysłów na rozwiązanie problemów jakie stwarza niegrzeczne dziecko.

Innym krzywdzącym stwierdzeniem kierowanym do dziecka jest „jak będziesz niegrzeczny to cię oddam do domu dziecka” lub „nie wrócę po ciebie do przedszkola i zostaniesz tam na zawsze”. Dziecko przebywające w przedszkolu w momencie gdy mama odchodzi boi się, że zostanie tam na zawsze. Jest wystraszone, odczuwa wewnętrzny lęk i płacze za swoją mamą. Jest przekonane, że mama mówiła prawdę i już nie wróci. Taka trauma pozostawia trwałe skutki w psychice dziecka i może wpływać na jego dorosłe życie w postaci zaburzeń psychicznych.

“Mama cię już nie kocha bo jesteś niegrzeczny”. Mamo jeżeli kiedykolwiek powiedziałaś to swojemu dziecku to wróć myślami do czasów swojego dzieciństwa i zastanów się co czułabyś gdyby twoja mama skierowała te słowa do ciebie. Jest to najgorsze stwierdzenie jakie twoje dziecko może usłyszeć z twoich ust. Oszczędź mu cierpienia, nie rań, nie znęcaj się psychicznie. Wychowuj dziecko z szacunkiem bo na to zasługuje.

Oceń