Czego nie jeść w ciąży?

Ciąża to czas, w którym w szczególny sposób należy zadbać o swoją dietę. Powinna ona być odpowiednio zbilansowana tak by zachować prawidłowy rozwój dziecka przez 9 miesięcy. Nieprawidłowo skonfigurowana dieta może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje. Istnieje szereg produktów spożywczych, które są bezwzględnie zakazane w trakcie ciąży. A więc czego nie jeść w ciąży?

Czego nie wolno jeść w ciąży?

Wśród produktów bezwzględnie zakazanych w ciąży znajdują się zawierające rtęć surowe ryby i owoce morza, a także niedogotowane lub surowe mięso (jak np. tatar), które może wywołać u matki dziecka toksoplazmozę skutkującą obumarciem płodu lub poważnymi wadami rozwojowymi. Równie niebezpieczne może być spożywanie w trakcie ciąży ugotowanych na miękko lub surowych jaj (np. w formie kogla-mogla). Grozi to zatruciem bakteriami salmonelli. Zatrucie pokarmowe matki jest z kolei bardzo groźne dla rozwijającego się płodu. Dla kobiety, która znajduje się w ciąży ryzykowne może być również spożywanie zup i sosów w proszku. W ich składzie znajduje się bowiem glutaminian sodu, który może wywoływać zaburzenia trawienia oraz reakcje alergiczne skóry.

Zobacz też: Czego nie wolno robić w ciąży?

Czego jeszcze nie należy jeść w ciąży?

Jednym z produktów, które znajdują się na liście tych zakazanych dla kobiet w ciąży, są sery pleśniowe. Szkodliwe także okazują się tłuszcze trans. Zawarte są w daniach przygotowywanych na głębokim tłuszczu oraz batonach i ciastkach. Należy także unikać spożywania dużej ilości cukru, który może prowadzić do nadwagi i wywołać cukrzycę ciążową, która zagraża rozwijającemu się dziecku. Bezwzględnie nie wolno jeść w ciąży wątroby. Nie tylko ze względu na obecność toksyn ale także na dużą zawartość  witaminy A. Należy także unikać suplementacji tej witaminy. Jej przedawkowanie grozi poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi dziecka. Oczywiście jest bardzo potrzebna w organizmie kobiety ciężarnej ale musi mieścić się w granicach normy. Wystarczy jeść warzywa i owoce lub wypić szklankę soku marchewkowego.

Zobacz też: Sposoby na zmarszczki

Napoje, które mogą zaszkodzić

Oprócz określonych produktów spożywczych, także niektóre napoje mogą być niebezpieczne dla płodu. Przede wszystkim bezwzględnie należy unikać alkoholu. Nawet jego najmniejsze ilości mogą skończyć się poronieniem lub zaburzeniami rozwoju dziecka. Alkohol może znajdować się w popularnych cukierkach z alkoholem. Na to też należy zwrócić uwagę i zrezygnować z ich spożycia.  Oprócz tego kobiety w ciąży powinny unikać napojów z kofeiną (kawy) oraz napojów energetycznych, które wypłukują z organizmu wiele bardzo ważnych witamin i składników odżywczych, jak witamina B i C, cynk, wapń i potas. Niebezpieczne mogą być również słodzone napoje gazowane, które podrażniają układ pokarmowy i stanowią bogactwo cukrów, konserwantów i sztucznych barwników niewskazanych podczas ciąży.

Teraz już wiesz czego nie jeść w ciąży. Unikaj tych produktów dla dobra dziecka i jego prawidłowego rozwoju. Okres ciąży jest krótki i szybko minie a ty będziesz mogła znów cieszyć się smakiem swoich ulubionych potraw.

Oceń