Bunt dwulatka – sposoby na zbuntowane dziecko

Małe dziecko szybko zmienia się i rośnie. Początkowo nie sprawia problemów ale potem może zamienić się w małego złośnika. To właśnie jest bunt dwulatka. Mały szkrab szybko staje się ciekawym świata odkrywcą. Uczy się chodzić, mówić, poznaje świat za pomocą wszystkich zmysłów. Poznając otoczenie staje się samodzielny i w jakimś stopniu niezależny. Są to dobre cechy, jednak mają również swoją negatywną stronę. Dziecko, które chce być niezależne, nie ma ochoty podporządkowywać się rodzicom, którzy ustalają zasady i granice. Bunt dwulatka to naturalny etap w rozwoju dziecka, który niestety nie jest przyjemnym okresem dla młodych rodziców. Warto dowiedzieć się jak sobie z nim poradzić.

 

Jak się zachowuje zbuntowany dwulatek?

Bunt dwulatka jest powszechnym zjawiskiem. Jest to wiek, w którym dziecko nie potrafi jeszcze panować nad swoimi emocjami. Swoje negatywne odczucia rozładowuje poprzez kopanie, gryzienie, krzyk. Tak pokazuje zdenerwowanie, zmęczenie czy bezsilność.

Zobacz też: Zapalenie jamy ustnej u dziecka

Dziecko sprzeciwiające się zakazom rodziców chce pokazać swoje zdanie, jeśli widzi, że rodzice nie ustępują jeszcze bardziej się denerwuje i w różnoraki sposób może się zachowywać. Mogą to być wybuchy złości, agresji, której towarzyszą krzyki i rzucanie się na podłogę. Oczywiście w małych rzeczach należy dawać dziecku możliwość wyboru, by czuło, że samo również może o czymś zadecydować. Jednak, gdy tego żąda w każdej sytuacji, należy to umiejętnie ukrócić. Nie jest to czasem łatwe, zwłaszcza, gdy dziecko reaguje wyjątkowo gwałtownie, a rodzic nie radzi sobie z takimi emocjami. Zbuntowany dwulatek naprawdę potrafi zdenerwować rodziców ale ich zadaniem jest zachowanie spokoju i pokazanie dziecku jak poradzić sobie ze złością i frustracją.

Jak radzić sobie z buntem dwulatka?

W sytuacji gwałtownego buntu dwulatka, warto przeczekać ten czas, mimo że czasem jest to bardzo trudne. Trzeba zachować spokój i nie okazywać emocji. Każdy zna sceny ze sklepu zabawkowego, gdy małe dziecko rzuca się na podłogę, ponieważ rodzic nie chce kupić upatrzonej zabawki. Warto przeczekać ten czas, ponieważ w sytuacji ulegania zachciankom, dziecko będzie często tak postępować.

Zobacz też: Wypadanie włosów po ciąży i porodzie

Rodzice widząc bunt dwulatka, mogą spróbować odwrócić jego uwagę czymś co go zainteresuje i przy okazji będzie ucieczką od awantury. Czasem trzeba posiłkować się sprytnymi sposobami. Zwykła rozmowa w spokojnym tonie również może być metodą na rozchwiane emocje dziecka, ale to właśnie rodzic musi zachować spokój.

Zbuntowany dwulatek chciałby być chwalony, jednak często przez swoje złe zachowanie słyszy niepochlebne oceny np. „ty złośniku”, „jesteś niegrzeczny”. Takie postępowanie nie poprawi sytuacji, tylko ją pogorszy. Dziecko może uwierzyć właśnie w takie opinie i nie będzie chciało się poprawić. Rodzic powinien zachować spokój i być wyrozumiały. Jeżeli dziecko bije i kopie rodzica to nie wolno mu absolutnie oddawać w ten sam sposób. Będzie to bowiem dodatkowe wzmocnienie złego postępowania. Dobrym sposobem na ostudzenie emocji i gwałtownych reakcji jest łagodne i spokojne podejście rodzica do zdenerwowanego i zbuntowanego dziecka.

Zobacz też: Jak pomóc dziecku zasnąć?

 

Gdy zbuntowany dwulatek wpada w histerię:

 

  • Zachowaj spokój
  • Nie krzycz
  • Unikaj zakazów i podniesionego tonu głosu
  • Bądź wyrozumiała
  • Spróbuj załagodzić sytuację
  • Odwróć jego uwagę
  • Gdy dziecko jest agresywne i bije, nigdy nie oddawaj ciosów
  • Spróbuj przeczekać wybuch złości dwulatka

 

Bunt dwulatka i zwierzenia rodziców:

„Gdy moja córka miała 18 miesięcy mówiła kilka słów ale jej ulubionym było słowo- nie! Byłam bardzo zaskoczona, że takie małe dziecko potrafi w tak wyraźny sposób zaznaczyć swoją indywidualność. Potem ta sytuacja nasiliła się, dziecko nie chciało słuchać, wyrywało się i uciekało przy ubieraniu. Gdy córka miała ponad dwa lata to czasami była agresywna. Gdy czegoś jej zabroniłam to biła mnie i kopała. Bunt dwulatka nie jest najprzyjemniejszym okresem w moim życiu. Dla mnie jako matki było to bardzo przykre doświadczenie”. – Ela

Zobacz też: Dlaczego dwulatek budzi się w nocy?

„Miałam problemy z moim dwulatkiem. Gdy chciałam z nim gdziekolwiek wyjść to zawsze się buntował i nie chciał ubrać. Uciekał przede mną, a gdy zdołałam go ubrać w spodnie czy bluzkę, wyrywał się i zrzucał z siebie wszystkie ubrania. Wprowadziłam pewne zasady w domu do których syn musiał się dostosować. Byłam bardzo konsekwentną matką.  Bunt dwulatka minął po kilku miesiącach” – Monika

Mój dwuletni syn bardzo buntował się podczas spożywania posiłków. Ciągle odmawiał jedzenia. Martwiłam się o niego, bałam się, że jest niedożywiony i brakuje mu witamin. Zawsze kiedy chciałam go nakarmić, wyrywał się i krzyczał, że nie chce jeść. Czasami dawałam synkowi mój telefon chociaż wiem, że nie powinnam tego robić. Łatwiej było wtedy poskromić zbuntowanego dwulatka. Był zadziwiająco spokojny i wszystko zjadał do końca.” – Anka

Zobacz też: Masz dość dziecka? Przeczytaj nasze porady

„Moje dziecko w wieku dwóch lat zaczęło wpadać w histerię. Jak córka nie postawiła na swoim lub jej czegoś zabraniałam to dostawała szału. Biła mnie i kopała, biegała po mieszkaniu rozkrzyczana i zezłoszczona. Byłam przerażona tą sytuacją. Wyglądała wtedy jak opętana. Potrafiła tak wydzierać się przez ponad godzinę. Potem kładła się w swoim łóżeczku i ze zmęczenia zasypiała. Po krótkiej drzemce budziła się jak nowo narodzona, a o histerii zapominała całkowicie. Wydaje mi się, że w ten sposób dawała upust swoim emocjom, z którymi nie mogła sobie poradzić. I znowu była grzeczna i kochana.” – Milena

 

Oceń