Aktywna mama to taka, która musi poradzić sobie z przeciwnościami losu dnia codziennego. Ludzkość weszła w XXI wiek rozpędzona do granic możliwości, cały czas przyspieszając. Liczył się dla nas przede wszystkim niczym nieskrępowany rozwój, we wszystkich możliwych dziedzinach – gospodarczych, społecznych czy politycznych. W tym milenijnym szaleństwie odnaleźć musieli się także zwykli ludzie, prości ciułacze, dla których prawdziwym pragnieniem było zapewnienie bytności swojej rodzinie, a także szczęśliwe, rodzinne życie. Obecnie sytuacja ta wcale się nie zmieniła. Wręcz przeciwnie. Wciąż możemy zaobserwować szaleńczy pęd do przodu, bez oglądania się na jego konsekwencje. I nadal na zwykłych ludziach spoczywa największy ciężar radzenia sobie w tych czasach.

W szczególnie wymagającej sytuacji znajdują się kobiety. Muszą one bowiem często godzić pracę, macierzyństwo i obowiązki domowe, zachowując przy tym pogodę ducha i pełną gotowość stawienia czoła następnym, nadchodzącym wyzwaniom. Ta swoista wielozadaniowość kobiet w XXI wieku nabiera obecnie zupełnie nowego znaczenia.

Zobacz też: Kwas foliowy przed ciążą oraz w ciąży – jaka dawka?

Aktywna mama – trud dnia codziennego

Związane jest to między innymi z wciąż ciężką sytuacją mam zajmujących się swoimi dziećmi na rynku pracy. Kobiety w dalszym ciągu w wielu krajach zarabiają mniej niż mężczyźni, wykonując podobne obowiązki. Do tego dochodzi często niewystarczająca pomoc państwa, chociażby na gruncie socjalnym. Brak miejsc w żłobkach i przedszkolach dodatkowo komplikuje sytuację. Kobiety bardzo często muszą wręcz stawać na głowie, aby pogodzić karierę z macierzyństwem i życiem prywatnym. Skutkuje to tym, że kobieta odczuwa ciągłe poczucie winy z powodu jakości czasu spędzonego z dziećmi. Aktywna mama nie może w pełni oddać się troskliwej opiece nad swoimi maluszkami ponieważ miedzy czasie musi wykonać obowiązki związane z pracą zawodową a także prać, sprzątać i gotować.

Dlatego też wiele z nich zmuszona jest zrezygnować z jednego obszaru życia. Wybierając karierę, tracą często szansę na założenie rodziny, jeśli natomiast priorytetem dla nich jest wychowanie dzieci, w wielu sytuacjach zmuszone są wtedy porzucić ambicje zawodowe.

Naturalne zdolności

Wiele badań naukowych wskazuje, że kobieta jest w sposób naturalny predysponowana do wspomnianej wyżej wielozadaniowości. Jest w stanie uporać się z kilkoma problemami naraz, jednocześnie cały czas mając w głowie to, co może przynieść jutro.

Często w obecnych czasach kobiety nie mają innego wyjścia. Nie zawsze bowiem mogą liczyć na pomoc rodziny czy mężów. Są zdane na siebie, dlatego robią wszystko, aby sprostać wszelkim oczekiwaniom. Decydują się na pracę po godzinach, odwożą dzieci do szkół, sprzątają, piorą, gotują – bez pomstowania nad swoim losem.

Zobacz też: Jak skutecznie dążyć do celu?

Cena równości

XIX i XX-wieczna walka kobiet o swoje prawa zaowocowała dopuszczeniem ich do prawa głosu, a także do możliwości rozwoju zawodowej kariery. Jak już zostało wspomniane, w rzekomej równości płci wciąż są dostrzegalne braki, jednak sytuacja jest znacznie lepsza niż jeszcze 50 lat temu. Ma to jednak swoje konsekwencje. Kobieta, która nie godzi się na zamknięcie w czterech ścianach, zmuszona jest przełączyć się na specjalny tryb, który będzie obsługiwał wiele zadań naraz. Praca, dom, dzieci – aktywna mama stara się wszystkie te kwestie ze sobą pogodzić, próbując nie zapomnieć o sobie i swoim rozwoju.

Z pewnością byłoby to łatwiejsze, gdyby mogły liczyć na pomoc, chociażby państwa, które powinno stać na ich straży, próbując ulżyć im w szaleńczym tempie życia. Nie zawsze tak się jednak dzieje. Nie oznacza to jednak, że kobiety się poddają. Wciąż dbają o to, aby wypełnić wszystkie swoje życiowe obowiązki – spełnić się jako aktywna mama w domu i w pracy.

O czym marzą kobiety?

Jak polubić siebie?

Jak znaleźć pracę, która będzie Twoją pasją?

Oceń