Otyłość brzuszna niesie za sobą pewne zagrożenia. Żyjemy w świecie konsumpcyjnym, gdzie żywność jest ogólnodostępna. Coraz więcej ludzi odżywia się w niepoprawny sposób, zaś dla niektórych jedzenie stało się wręcz nawykiem. Tłuszcze, węglowodany i alkohol spożywany w ogromnych ilościach powoduje, że społeczeństwo stale walczy z nadwagą. Otyłość stała się w XXI wieku chorobą cywilizacyjną. Mało kto zdaje sobie sprawy jak groźne niesie to za sobą skutki.

Otyłość brzuszna mierzona w centymetrach

Otyłość brzuszna jest bardzo niebezpieczna, tłuszcz występuje nie tylko na brzuchu ale także zajmuje narządy wewnętrzne takie jak serce, trzustka czy wątroba co prowadzi do zaburzeń w ich funkcjonowaniu. Nie dość, że powoduje nieestetyczny wygląd, to niesie za sobą inne problemy zdrowotne. Najlepiej od razu zacząć walkę z „wystającym brzuszkiem”. Mówiąc o otyłości brzusznej należy wiedzieć, że zdarza się ona częściej u mężczyzn niż u płci pięknej. Jednakże powoli liczba chorych zaczyna się wyrównywać. Mężczyźni cierpią na tak zwaną otyłość androidalną. Mówimy o niej, gdy obwód w pasie wynosi około 94 cm. U kobiet problem zaczyna się przy 88 cm.

Zobacz też: Niezdrowe jedzenie – jak wpływa na organizm?

Otyłość brzuszna – przyczyny

Najczęstszym powodem otyłości brzusznej u obu płci jest zdecydowany brak ruchu oraz częste objadanie się. Innym powodem tycia jest stres, który obniża poziom testosteronu. Wydzielany kortyzol może mieć wpływ na potrzebę przejadania się w przypływie emocji. Faktem jest, że otyłość najczęściej dotyka osób prowadzących siedzący tryb życia. Dlatego tak ważne jest wykorzystanie wolnych chwil na ruch i sport. Czynniki genetyczne i  hormonalne też mają tutaj duże znaczenie.

Otyłość brzuszna – co może się stać?

Otyłość brzuszna może wpływać na cały nasz organizm. Jedno z zagrożeń to możliwość zachorowania na cukrzycę. Jest to poważny problem, ponieważ aż około 80% osób otyłych cierpi na tę chorobę. U kobiet otyłość skutkuje problemami z miesiączkowaniem i zahamowanie owulacji.

Zobacz też: Jak przyspieszyć metabolizm?

Otyłość brzuszna wpływa także niekorzystnie na układ sercowo-naczyniowy. Prowadzi do zaburzeń metabolicznych i gospodarki lipidowej. Zwiększa się ryzyko zachorowalności na miażdżycę. Duża liczba osób otyłych posiada poważne problemy z nadciśnieniem tętniczym, co może następnie przerodzić się w choroby niedokrwienne serca i jego niewydolność. Nie można bagatelizować tych chorób, gdyż prowadzą do udarów i zawałów.

Do innych częstych chorób związanych z otyłością brzuszną można zaliczyć bezdech nocny, astmę, refluks żołądkowo-jelitowy a także zaburzenia układu ruchu. Jeśli chodzi o estetykę szczególnie ważną dla kobiet, to u osób otyłych pojawiają się rozstępy, rogowacenie ciemne, brodawki starcze oraz odparzenia. Najgorszą konsekwencją otyłości brzusznej jest wzmożona zachorowalność na raka macicy, prostaty czy okrężnicy.

Zobacz też: Jak skutecznie schudnąć? Triki odchudzające

Otyłość brzuszna – jak z nią walczyć?

Niewątpliwe najważniejsza jest dieta i ruch. Zmiana trybu życia na zdrowszy, odpowiednia dieta i uprawianie sportu np. jazda na rowerze czy korzystanie z basenu znaczącą może zredukować tkankę tłuszczowa znajdującą się w okolicy brzucha, która tak bardzo zagraża funkcjonowaniu naszych narządów wewnętrznych. Dieta powinna być bogata w ciemne pieczywo, gruboziarniste kasze, owoce i warzywa oraz wodę. Należy ograniczyć spożywanie czekolady i tłustych, smażonych potraw. Słodkie kolorowe napoje też nie przynoszą naszemu organizmowi nic dobrego dlatego należy wyeliminować je całkowicie z diety lub zastąpić pełnowartościowymi sokami owocowymi.

Dieta bez efektu jojo – jak utrzymać wagę po odchudzaniu?

Wpływ wapnia na odchudzanie

Lody a odchudzanie – czy lody odchudzają?

Odwiedź i polub nas
Oceń