Jak odbudować florę bakteryjną jelit? W organizmie dorosłego człowieka znajduje się około tysiąca gatunków bakterii, które zasiedlają poszczególne odcinki jelita cienkiego oraz grubego. W ten sposób tworzą niezwykle bogatą i zróżnicowaną florę bakteryjną, której podstawowym zadaniem jest ochrona układu pokarmowego. U zdrowej osoby przeważają mikroorganizmy przyjazne, które korzystnie wpływają na działanie organizmu i zabezpieczają przed zadomowieniem się w jelitach mikroorganizmów, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla zdrowia człowieka.

Jednak niewłaściwa dieta, silny stres, radioterapia, kuracja antybiotykowa czy też zakażenia bakteryjne i wirusowe mogą naruszyć równowagę flory jelitowej, której nieprawidłowy stan może sprzyjać rozwojowi wielu chorób, nie tylko tych związanych z układem pokarmowym. Nasuwa się więc pytanie „Jak odbudować florę bakteryjną jelit?” Z pomocą przychodzą probiotyki, które regulują działanie tego złożonego układu biologicznego, jakim są nasze jelita. Ich podstawową cechą jest zdolność przedostawania się w stanie żywym do jelita grubego, osiedlanie się w nim oraz rozmnażanie.

Zobacz też: Czy sól jest zdrowa?

Jak odbudować florę bakteryjną jelit?

Probiotyki czyli prawidłowa flora jelitowa

Korzystne działanie probiotyków na organizm człowieka przejawia się przede wszystkim w ich zdolności do stymulowania wzrostu i zwiększania aktywności niektórych szczepów bakterii, które wchodzą w skład flory jelitowej, przez co wspomagają jej działanie. Przylegają do ścianek jelita, uszczelniają je i w ten sposób chronią przed niekorzystnym działaniem bakterii gnilnych i chorobotwórczych oraz przedostaniem się do krwi szkodliwych substancji. W jelicie żyją i rozmnażają się, regulując metabolizm oraz pozytywnie wpływając na układ pokarmowy, między innymi poprzez usprawnienie funkcjonowania jego śluzówki. Sprzyjają rozwojowi korzystnej flory bakteryjnej.

Zastosowanie probiotyków

Probiotyki wzmacniają i przywracają naturalna równowagę organizmu. Wykazują działanie osłonowe podczas antybiotykoterapii. Poprawiają perystaltykę jelit, dzięki czemu znalazły zastosowanie w leczeniu zaparć. Naturalnie skracają czas trwania biegunki, zarówno u dorosłych, jaki i dzieci. Eliminuję zapalenia jelit, obniżając wartość pH oraz hamując procesy gnilne. Walczą z zaburzeniami trawienia laktozy i jej nietolerancją, zapobiegając występowaniu u niemowląt, takich objawów jak wzdęcia, bóle brzucha czy też biegunki. Działają również osłonowo przy leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy oraz łagodzą stan zapalny, wywołany przez Helicobacter Pylori.

Zapobiegają także atopowemu zapaleniu skóry u dzieci i wspomagają jego leczenie. Zmniejszają również ryzyko wystąpienia alergii na mleko krowie. Można je stosować również także przy zespole jelita drażliwego oraz podczas infekcji rotawirusami. Co więcej, probiotyki zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia niektórych nowotworów oraz stymulują pracę układu immunologicznego. Jak widać te pożyteczne żywe organizmy bardzo korzystnie wpływają na funkcjonowanie człowieka.

Zobacz też: Jak pozytywny stres działa na organizm człowieka?

Naturalne probiotyki

Jak odbudować florę bakteryjną jelit stosując naturalne probiotyki? Do naturalnych produktów probiotycznych zaliczyć możemy przede wszystkim domową kapustę kiszoną i ogórki kiszone, kwas chlebowy, a także jogurty naturalne, kefiry i maślanki, które w 1 gramie zawierają minimum 10 milionów bakterii Bifidobacterium lub 100 milionów bakterii Lactobacillus. Są to więc produkty łatwo dostępne, które korzystnie wpływają na nasz metabolizm oraz chronią przed drobnoustrojami patogennymi. Dodatkowo można skorzystać z probiotyków dostępnych w aptece, wystarczy zapytać lekarza lub farmaceutę.

Czy warto pic kawę?

Przewlekłe zmęczenie czyli dlaczego brak ci energii życiowej?

Jak przyspieszyć metabolizm?

Odwiedź i polub nas
Oceń