Czy kawa jest zdrowa? Poznaj wady i zalety kawy. Kawa to produkt powszechnie znany na całym świecie. Wielu osobom trudno jest sobie wyobrazić normalne funkcjonowanie bez wypicia „małej czarnej”. Jest to traktowane wręcz jako swoistego rodzaju rytuał powtarzany niemal każdego dnia. Kawa posiada wiele pozytywnych właściwości, za które jest powszechnie ceniona, ale spożywana w nadmiernej ilości lub przez osoby, które powinny jej unikać, może przynieść więcej szkód niż korzyści. Czy warto pić kawę? Przy zachowaniu odpowiednich zasad jest to jak najbardziej wskazane. Należy bowiem pamiętać o tym, że kawa to podobnie jak papierosy lub alkohol, także używka, która w określony sposób wpływa na organizm. Tylko od osoby pijącej kawę zależy to, czy ten wpływ będzie pozytywny czy negatywny.

Zobacz też: Objawy nadmiaru i niedoboru witaminy D

Czy kawa jest zdrowa?

Pozytywne właściwości kawy – spożywanej w zalecanych dawkach

Kawa, dzięki zawartej w niej kofeinie, ma przede wszystkim doskonałe właściwości pobudzające wspomagając sprawność psychiczną, chwilowo zwiększając IQ. Jej spożywanie zwiększa koncentrację, przywraca zdolność skupienia uwagi i logicznego myślenia oraz sprzyja polepszeniu pamięci krótkotrwałej co jest niezwykle ważne podczas pracy lub nauki. Wieloletnie spożywanie kawy pozwala do późnej starości zachować sprawność psychiczną co zapobiega zapadnięciu na demencję starczą. Oprócz tego kawa wpływa na przyspieszenie przemiany materii, tłumiąc jednocześnie uczucie głodu, a jej regularne spożywanie zmniejsza ryzyko wystąpienia takich schorzeń, jak marskość wątroby, rak jelit, cukrzyca typu II, kamica żółciowa czy choroba Parkinsona. Dodatkowo wzmaga działanie niektórych leków.

Badania pokazują, że kawa zwiera przeciwutleniacze, które są odpowiedzialne za spowolnienie procesów starzenia oraz zmniejszają prawdopodobieństwo zachorowania na raka. Co ciekawe mimo, że owoce i warzywa zwierają więcej tych związków to udowodniono, że organizm lepiej przyswaja te drogocenne antyoksydanty z kawy. Dodatkowo kawa chroni przed depresją i związaną z nią ilością samobójstw. Dzieje się tak ze względu na udział kawy w procesie produkcji hormonów szczęścia takich jak dopamina czy serotonina co wyraźnie poprawia nastrój człowieka.

Zobacz też: Jak odbudować florę bakteryjną jelit?

Negatywne właściwości kawy – spożywanej w nadmiarze

Nie od dziś wiadomo, że kawa ma działanie uzależniające więc spożywanie jej w zwiększonych ilościach wzmaga ten proces. Wśród negatywnych właściwości kawy warto jest wyróżnić w pierwszej kolejności jej działanie moczopędne. Oprócz odwodnienia organizmu, powoduje ona także wydalanie ważnych dla niego składników mineralnych, takich jak wapń i potas. Podobnie jak w przypadku herbaty czy papierosów, codziennie spożywana kawa skutkuje żółknięciem zębów.

Zbyt duże spożycie kawy prowadzi ponadto do tego, że zawarta w niej kofeina powoduje uczucie nerwowości i rozdrażnienia oraz potęguje uczucie stresu i lęku prowadząc do trudności z zasypianiem oraz zwiększając prawdopodobieństwo wystąpienia niektórych chorób serca. Kawa wypijana w zbyt dużych ilościach to także często przyczyna podwyższonego poziomu cholesterolu i problemów natury żołądkowej takich jak niestrawność, zgaga, bóle brzucha i wzdęcia. Dodatkowo może w nieznacznym stopniu zmniejszać płodność zarówno u kobiet jak i mężczyzn co ma istotne znaczenie dla osób starających się o dziecko. Ciekawostką jest, że nadmierne spożycie kawy, a dokładnie zawartej w niej kofeiny może zabić. Niebezpieczna dawka dla osoby z prawidłową wagą zaczyna się na poziomie 70- ej filiżanki.

Zobacz też: Czy sól jest zdrowa?

Jaka ilość kawy dziennie nie jest szkodliwa?

Bezpieczną dawkę kawy w stosunku dziennym wylicza się na podstawie dopuszczalnej ilości spożywania kofeiny, wynoszącej 500 mg dziennie. Taka dawka kofeiny odpowiada ok. 4 filiżankom zwykłej, czarnej kawy. Wypicie kawy w większej ilości może negatywnie wpływać na organizm, a spożycie kofeiny w większej ilości niż 1000 mg dziennie (odpowiadającej 8 filiżankom kawy) prowadzi do zatrucia organizmu i bardzo groźnych konsekwencji dla narządów wewnętrznych. Jak widać, to czy kawa jest zdrowa w dużej mierze zależy od ilości jej spożywania.

Czy kawa jest zdrowa dla każdego czyli kto powinien unikać picia kawy?

Oprócz osób niepełnoletnich, których organizm nie jest przyzwyczajony jeszcze do spożywania kofeiny, picia kawy powinny unikać przede wszystkim osoby cierpiące na nerwicę i żyjące w dużym stresie. W ich przypadku spożycie kofeiny w nadmiernej ilości może przyczynić się do powstania chorób serca, prowadzących nawet do zawału serca. W grupie osób, które kawy powinny unikać znajdują się także osoby cierpiące na nadciśnienie i choroby wrzodowe. Picie kawy może zaostrzyć objawy tych schorzeń. Oprócz tego kawy nie powinny spożywać kobiety w ciąży. Zawarta w niej kofeina może przenikać przez łożysko zagrażając nierozwiniętej jeszcze wątrobie dziecka, a także zaburzając jego wzrost co prowadzi do niskiej masy urodzeniowej dziecka a w skrajnych przypadkach do urodzenia martwego płodu.

Przewlekłe zmęczenie czyli dlaczego brak Ci energii życiowej?

Pracoholizm – objawy, skutki, leczenie

Jak się pozbyć cellulitu?

Odwiedź i polub nas
Oceń