Towarzyszy Ci ciągłe zmęczenie, brak energii i senność? Ciężko Ci rano wstać z łóżka i zabrać się do pracy? Najchętniej przytuliłabyś się do swojej cieplutkiej kołderki i odpoczywała cały dzień? Uważaj! Mogą to być objawy przewlekłego zmęczenia, które często bywa skutkiem przepracowania ale może też oznaczać występowanie poważnej choroby w twoim organizmie.

Ciągłe zmęczenie i jego objawy

Notoryczne zmęczenie jest zespołem objawów chorobowych, który w skuteczny sposób może zakłócić codzienne funkcjonowanie osób w aktywny sposób spędzających swój dzień w pracy, na uczelni, czy też w trakcie wypełniania swoich codziennych obowiązków domowych. Jest to choroba cywilizacyjna, na którą cierpi coraz większa grupa osób, zmagających się z różnego rodzaju wyzwaniami. Szczególnie dotyka ona młode i ambitne osoby, które mają problem ze znalezieniem dla siebie czasu wolnego.

Zobacz też: Ciągły stres skróci Ci życie

Przyjmuje się, że z zespołem chronicznego zmęczenia mamy do czynienia wówczas, gdy ciągłe zmęczenie utrzymuje się bez większych przerw przez okres co najmniej pół roku. Oprócz senności i braku sił do działania w trakcie dnia, nawet pomimo długiego snu, przewlekłemu zmęczeniu towarzyszą:

  • stosunkowo często nawracające bóle głowy
  • bóle stawowe i mięśniowe
  • zaburzenia pracy układu pokarmowego
  • stany  podgorączkowe i przewlekłe zapalenia zatok
  • kołatanie w sercu i bóle w klatce piersiowej
  • apatia i zły nastrój
  • zaburzenia w koncentracji uwagi
  • spadek zainteresowania seksem

Przyczyny przewlekłego zmęczenia

Wśród przyczyn chronicznego zmęczenia wymienia się najczęściej niedobory różnego rodzaju składników odżywczych. Ciągłe zmęczenie może wynikać także z wysokiego tempa życia i związanego z nim przewlekłego stresu powodującego wydzielanie przez organizm kortyzolu, który negatywnie wpływa na poziom energii. Zła dieta, szybkie tempo życia, mała ilość snu i życie pod ciągłą presją może prowadzić do wyczerpania organizmu. Zespół chronicznego zmęczenia oprócz tego może być efektem nadmiernego spożycia kofeiny i związanego z nim braku odpoczynku w trakcie dnia oraz małej ilości snu w nocy. Przyczyną notorycznego zmęczenia mogą być jednak również przebyte zakażenia wirusowe, które powodują zaburzenia immunologiczne.

Zobacz też: Depresja – choroba duszy

Leczenie chronicznego zmęczenia

Aby potwierdzić istnienie zespołu chronicznego zmęczenia w konkretnym przypadku, należy dokonać badań laboratoryjnych obejmujących badania krwi i moczu, a także hormonów tarczycy. Zmęczenie może bowiem wynikać z innych groźnych chorób, jak nowotwory, niedoczynność tarczycy, wirus HIV, choroby reumatyczne, cukrzyca, anemia a nawet choroby psychicznej. Jeśli zespół przewlekłego zmęczenia zostanie po badaniu potwierdzony, należy zastosować odpowiednie środki jego leczenia.

Jak zwalczyć ciągłe zmęczenie? Przede wszystkim należy zadbać o uzupełnienie braków składników odżywczych. W szczególności dużo energii mogą dać witaminy z grupy B, a także zioła, takie jak miłorząb japoński czy żeń-szeń. Skuteczne w leczeniu notorycznego zmęczenia może być również spożycie suplementów diety zawierających żelazo i magnez. Oprócz tego warto jest również zadbać o regenerację organizmu zapewniając odpowiedni czas wypoczynku każdego dnia. Zaleca się również regularnie uprawiać sporty lub spacerować. W ciężkich przypadkach lekarz może natomiast przepisać środki przeciwdepresyjne lub zalecić przejście psychoterapii, która pozwoli na odzyskanie równowagi organizmu oraz zmianę podejścia w kwestii podziału czasu na obowiązki domowe, naukę i pracę oraz odpoczynek.

Opryszczka wargowa – objawy i leczenie

Pracoholizm – objawy skutki leczenie

Olej lniany zimno tłoczony i jego właściwości

Dieta bez efektu jojo – jak utrzymać wagę po odchudzaniu?

Odwiedź i polub nas
Oceń