Proces rekrutacyjny wymaga od kandydatów umiejętności samoprezentacji. Już od pierwszego etapu, czyli wysłania swojej aplikacji na wybrane stanowisko pracy, musimy wykazać się znajomością pewnych zasad. Wiedza związana z tym, w jaki sposób należy zachowywać się w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej lub jak powinny wyglądać nasze CV i list motywacyjny jest bardzo ważna.

Oczywiście, nie można powiedzieć, że sztuka prezentacji jest ważniejsza od naszych umiejętności czy doświadczenia zawodowego. To nasze kompetencje są kluczowe, jednakże warto pamiętać o tym, że dobrze, kiedy te dwa ogniwa się uzupełniają. Na co zwracać uwagę, kiedy rozpoczynamy nasze starania się o pracę?

Ubiór

Nie da się ukryć – to, co zakładamy na siebie zawsze ma znaczenie. Także w przypadku rozmowy kwalifikacyjnej. Na początku, zanim otworzymy swoją szafę i sięgniemy po wieszak z ubraniem, zastanówmy się, do jakiego miejsca idziemy. Czy ubiegamy się o pracę w dużej korporacji, banku, szkole czy może firmie marketingowej. Jeżeli mamy zamiar pracować na stanowisku wymagającym kreatywnego myślenia i głowy pełnej szalonych pomysłów, wówczas możemy pozwolić sobie na odrobinę więcej. Wybierając koszulę w stonowanym kolorze lub casualową marynarkę również będziemy prezentować się dobrze. Ważne, żeby zwrócić uwagę na to, by nie łączyć ze sobą wielu wzorów i nie wybierać krzykliwych kolorów. Co do pracy w instytucjach państwowych – tutaj reguła jest bardziej surowa. Biała koszula i elegancka spódnica  będą odpowiednie. Niezależnie od miejsca pracy, koniecznie pamiętajmy o tym, by ubrania były czyste i wyprasowane. 

Zobacz też: Jak znaleźć pracę, która będzie Twoją pasją?

Gestykulacja i sposób mówienia

Smart MBC
Smart MBC

Stres powoduje, że zachowujemy się nienaturalnie. Trzęsą nam się ręce, tempo mówienia zaczyna wzrastać, wymachujemy rękoma na prawo i lewo albo przeciwnie – siedzimy jak na szpilkach i zapominamy o tym, żeby wspierać gestami naszą wypowiedź. Odpowiadając na pytania rekrutera starajmy się mówić w miarę wolno i wyraźnie. Pamiętajmy o pewności siebie. Redukujmy momenty wahania się, ustabilizujmy swój oddech. Jest to czas dla nas, wykorzystajmy go. Nie musimy się spieszyć, przemyślmy to, co chcemy powiedzieć. Nawet, jeśli się przejęzyczymy czy popełnimy błąd, przeprośmy i nie dajmy się ponieść emocjom. Tego typu pomyłki nie przesądzą o naszej porażce. Pozwólmy sobie na swobodne gesty i pomyślmy o uśmiechu. W końcu łamie on wszystkie bariery.

A co przed rozmową?

Decyzję o zaproszeniu na rozmowę kwalifikacyjną warunkuje treść i forma aplikacji, jakie przesyłamy pracodawcom czy rekruterom. To, że CV i list motywacyjny powinny być porządne wie każdy. Ale czy na pewno nie popełniamy podstawowych błędów przy ich tworzeniu?

Zobacz też: Cechy człowieka sukcesu

Dobrze jest pamiętać o podaniu profesjonalnego maila zawierającego imię i nazwisko lub samo nazwisko, dodaniu zdjęcia w odpowiednim stroju i wypisaniu informacji na temat wykształcenia i pełnionych wcześniej obowiązków. Nie potrzeba zapisywać wszystkich miejsc, w których dotychczas pracowaliśmy czy odbywaliśmy staż – najbardziej liczą się te związane z interesującą nas branżą.

Jeżeli chcemy, żeby nasze CV wyróżniało się czymś jeszcze, pomyślmy o elektronicznym CV. W niektórych przypadkach sprawdzi się doskonale – szczególnie w przypadku pracy w Dziale Marketingu czy Promocji. Kiedy od kandydata wymagana jest kreatywność, wówczas wirtualne portfolio będzie ciekawym pomysłem, ponieważ dzięki niemu potwierdzimy swoje umiejętności i pokażemy, że nowe technologie i możliwości nie są nam obce. Odpowiedni dobór formy, a nawet kolorów może być dużym plusem i przyciągnąć uwagę rekrutera.

Zawsze, niezależnie od okoliczności, powinniśmy dbać o swój pozytywny wizerunek. W końcu pojęcie Personal Brandingu jest nie tylko modne, ale i warte większej uwagi. Na to, w jaki sposób odbierają nas osoby trzecie, składa się wiele czynników: gestykulacja, ubranie, treść i forma wypowiedzi oraz inne. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej dobrze jest uniknąć popełnienia gafy – w końcu stawką jest wymarzona praca. Odpowiednie przygotowanie pozwoli zyskać w oczach rekruterów i zwiększyć naszą pewność siebie. Wiecej informacji znajdziesz na stronie www.smartmbc.pl

Autor artykułu: Smart MBC

Jak skutecznie dążyć do celu?

Zalety umowy o pracę

Ergonomia pracy biurowej – zdrowie w biurze

Odwiedź i polub nas
Oceń