Błędy przedsiębiorców. Zarówno przedsiębiorcy, którzy dopiero rozpoczynają swoją działalność, jak i ci, którzy na rynku działają już przez wiele lat, popełniają błędy. W pierwszym przypadku takie błędy wynikają z braku doświadczenia, w drugim natomiast – z zaślepienia osiągniętymi sukcesami i braku obserwacji tego co się dzieje w firmie i w jej otoczeniu. Błędy te mogą być drobne i nie wpłynąć istotnie na działalność firmy, ale często zdarza się, że ich nagromadzenie może doprowadzić ją nawet do bankructwa.

Błędy przedsiębiorców – brak odpowiednich środków pieniężnych

Jeśli chodzi o podstawowy błąd popełniany przez przedsiębiorców, którzy dopiero rozkręcają swój pierwszy biznes, jest nim brak odpowiednich środków pieniężnych. Nawet jeśli na początku działalności takie pieniądze znajdują się na koncie lub w kasie firmy, może się okazać, że wskutek konieczności opłacenia podatków, ZUS-ów, wynagrodzeń i faktur, przy opóźnionych wpłatach od klientów, pojawiają się problemy finansowe. Jest to skutek nieodpowiedniego biznesplanu, co często prowadzi do zakończenia działalności gospodarczej wskutek bankructwa. Dobry przedsiębiorca powinien posiadać zawsze plan B lub nawet plan C.

Zobacz też: Jak otworzyć własny salon masażu?

Błędy przedsiębiorców – brak zaangażowania

Drugim z częstych błędów młodych przedsiębiorców jest również brak należytego zaangażowania w prowadzenie działalności. Osobie, która rozpoczyna prowadzenie swojego pierwszego biznesu często wydaje się, że wystarczy poświęcić na to kilka godzin dziennie. Taki „słomiany zapał” wprowadza często firmę w tarapaty. Prowadzenie działalności gospodarczej wymaga zaangażowania 7 dni w tygodniu, przez 24 godziny na dobę. Nieraz zdarza się, że w czasie wolnym konieczny jest kontakt z klientem lub załatwienie ważnych spraw służbowych. Ze względu na brak należytej uwagi, klienci mogą zmienić swoich dostawców lub usługodawców, a brak kontroli nad tym co się dzieje z firmą i jej pracownikami oraz niewprowadzenie potrzebnych zmian, może skutkować trudnościami finansowymi.

Błędy przedsiębiorców – przeświadczenie o posiadaniu nieprzeciętnych umiejętności

Jednym z najważniejszych błędów przedsiębiorców jest przeświadczenie o posiadaniu nieprzeciętnych umiejętności, które sprawiają, że są oni w stanie samodzielnie kierować działaniami firmy w niemal wszystkich jej aspektach. O ile na samym początku takie samodzielne kierowanie wynika z faktu niezbyt dużej liczby obowiązków i braku odpowiedniej ilości środków finansowych, o tyle w toku rozwoju firmy objawiającym się rozszerzeniem zakresu działalności, wzroście liczby pracowników i powstaniu kilku jej oddziałów, przedsiębiorcy mają coraz więcej pracy i często skupiając się na sprzedaży produktów i usług, zapominają o innych ważnych aspektach działalności, takich jak kadry i płace, księgowość, marketing czy obsługa prawna, wskutek czego negatywnie odbija się to na kondycji firmy. Niezatrudnienie odpowiedniej liczby fachowców lub niepodpisanie umów o współpracę w różnych dziedzinach z podmiotami zewnętrznymi, skutkuje poważnymi konsekwencjami. Przedsiębiorcy liczą na oszczędności w tej kwestii co często wprowadza ich firmy w kłopoty finansowe.

Zobacz też: Jak otworzyć firmę sprzątającą?

Błędy przedsiębiorców – nieodpowiedni marketing

Bardzo istotnym błędem popełnianym przez doświadczonych przedsiębiorców jest również nieodpowiedni marketing. Przedsiębiorcy, którzy posiadają stałych klientów często nie zdają sobie sprawy z tego, że inne firmy działają aktywnie na rynku i pomimo dobrych relacji z takimi klientami, mogą oni ich w każdej chwili stracić. Częstym błędem w takiej sytuacji jest marketing w formie pasywnej polegający na oczekiwaniu, że klient sam przyjdzie do firmy. Przedsiębiorcy ograniczają się wówczas do informowania o swoich produktach i usługach wyłączenie za pośrednictwem strony internetowej czy wysyłania e-mail z ofertami do kontrahentów zamiast wyjścia z ofertą firmy na zewnątrz poprzez dzwonienie do potencjalnych klientów i spotykanie się z nimi osobiście czy też promowanie się za pośrednictwem portali społecznościowych, blogów branżowych, gadżetów firmowych lub imprez w ramach sponsoringu.

Błędy przedsiębiorców – działanie tylko dla zysku

Inny poważny błąd to otwieranie firmy i działanie tylko dla samego zysku. Najlepiej róbmy to co kochamy, zajmijmy się tym co nas interesuje i jest naszą pasją. Wtedy na samą myśl o pracy jesteśmy szczęśliwi, bardziej przykładamy się do obowiązków, które czekają nas każdego dnia. Pamiętajmy też, że w biznesie trzeba być cierpliwym, bardzo wytrwałym oraz nie poddawać się przy pierwszym upadku, gdyż na zyski czasami trzeba oczekiwać bardzo długo.

Jak założyć sklep internetowy?

Jak założyć działalność gospodarczą

Formalności związane ze zwolnieniem pracownika

Aktywna mama w domu i w pracy

Odwiedź i polub nas
Oceń